Prezident Petr Pavel pokračuje v cestě po Novém Zélandu. Tamní obyvatele překvapil neobvyklý letoun české delegace, který přistál na letišti ve Wellingtonu. Hlava státu se setkala s premiérem Christopherem Luxonem, ministryní obrany Judith Collins i s krajany. A pochvaloval si, že ho v novozélandské přístavní metropoli vítaly české vlajky.
Pavlovi vzbudili rozruch na Novém Zélandu: „Co je to za podivné letadlo?“ divili se místní
1. Ach synku, synku i netradiční hymna
Prezident Petr Pavel spolu s první dámou Evou pokračovali v návštěvě Nového Zélandu. Bohatý program v jednom z posledních dnů dlouhé cesty zahrnoval jak klíčová jednání s nejvyššími představiteli země, tak srdečné setkání s mladou českou komunitou. A nechyběly ani emoce – od hymny po oblíbenou píseň prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka „Ach, synku, synku“.
Večer na Novém Zélandu totiž patřil české komunitě, konkrétně členům Českého a slovenského klubu na Novém Zélandu, nejpočetnějšímu krajanskému spolku v zemi.
V prostorách na pobřeží Wellingtonu přivítal prezidentský pár přes sto krajanů, včetně početné skupiny dětí. Ty se sice všechny narodily už na Novém Zélandu, ale česky umí, protože tak mluví doma. Navštěvují i vyučování v češtině. První dáma Eva Pavlová nešetřila úsměvy a poděkovala za vřelé přijetí.
Video Pavlovi ve Wellingtonu: Perníčky pro děti, hymna, Ach, synku, synku a milé setkání s krajanyVideo se připravuje ...2.Podivné letadlo
Airbus A319-100 českého letectva přitom přiletěl v sobotu do Aucklandu z australského města Adelaide. Letadlo následně odletělo do novozélandské metropole Wellingtonu, kde se Pavel setkal s premiérem Christopherem Luxonem a ministryní obrany Judith Collinsovou.
Letoun se nedlouho po příletu na novozéladnské letiště stal předmětem diskuzí fanoušků letadel i námětem novinových článků novozélandských médií. „Co dělá toto podivné letadlo na letišti ve Wellingtonu?“ zní titulek jednoho z nich.
„Za plotem po příletu letadla byli buď našinci nebo příznivci České republiky s vlajkami, kteří vehementně vítali české letadlo. Takže je to vlastně taková příjemná česká stopa hned na úvod ve Wellingtonu,“ okomentoval uvítání v hlavním městě prezident Pavel.
Letadlo, které na Nový Zéland přivezlo českou delgaci v čele s prezidentem Pavlem, je pojmenováno po generálmajoru Josefu Ocelkovi. Ten byl velitelem křídla 311. československé bombardovací perutě RAF. Letounu je téměř 18 let a českému letectvu byl dodán v září 2007 z Hamburku.
3.Jednání s premiérem
Z pracovního oběda ve Wellingtonu se Pavel přesunul na Úřad vlády, kde absolvoval jednání s premiérem Nového Zélandu Christopherem Luxonem.
Poměrně netradičně přišel do místnosti první Pavel a jeho tým. Premiér Luxon se totiž zdržel na předešlém jednání. Prezident se však nedal rozhodit a s vtipem si potřásl rukou s předsedou novozélandské vlády. „Pane premiére, je mi potěšením vás přivítat ve vaší zemi,“ zasmál se Pavel při rukotřasu u vlajek.
Zmínil i Havla
„Je mi ctí navštívit Nový Zéland téměř 30 let od mého předchůdce Václava Havla. Svět se od té doby zásadně změnil, ale demokratické země, jako jsou Nový Zéland, Austrálie či Japonsko, zůstávají našimi přirozenými partnery,“ prohlásil Pavel během setkání s Luxonem.
„S premiérem jsme se bavili o celém širším rámci spolupráce, na kterém novozélandská strana má zájem, protože si uvědomují, že čelíme všichni stejným hrozbám, že musíme spolupracovat,“ přiblížil pak na brífinku Pavel téma schůzky s Luxonem.
„Pokud chceme zachovat systém, který je založen na respektu k pravidlům a k hodnotám, tak jinou možnost než mnohem širší spolupráci ani nemáme. V tom pohledu se naprosto shodneme,“ pokračoval prezident s tím, že s novozélandským premiérem probíral také průmyslovou spolupráci, obchod nebo bezpečnostní situaci v regionu. „Myslím, že jeho přístup byl výrazně vstřícný. Dá se očekávat, že výrazně podpoří rozšíření spolupráce mezi našimi dvěma zeměmi,“ dodal Pavel.
4.Pozvání nechá na Fialu
I přes diplomatickou vážnost panovala při jednání přátelská atmosféra. Kromě Pavla vtipkoval i novozélandský premiér. „Teď už doufám chápete, že si to tady užijete víc než v Austrálii,“ zasmál se Luxon. Oba politici už se znají, setkali se totiž na letošním summitu NATO ve Washingtonu.
Blesk se Pavla na vlídnou náladu během jednání zeptal. „Já jsem byl moc rád, že novozélandský premiér byl velice otevřený a vstřícný, protože samozřejmě to jednání vždycky zjednoduší. Bylo to i tím, že se opravdu s Novým Zélandem shodneme v naprosté většině otázek, včetně toho, jakým oborům chceme věnovat pozornost, kam se chceme zaměřit, na jaké hodnoty a na jaké oblasti,“ odpověděl.
Na dotaz, zdali by tedy Luxona pozval na návštěvu do Prahy, když už na Hradě hostil třeba novozélandské hráče rugby, řekl, že mu to nepřísluší. „Premiér není mým protějškem, takže by bylo spíš vhodnější, aby ho pozval premiér Fiala. My se ale určitě uvidíme na summitu NATO, takže tam se potom můžeme bavit o dalších možnostech, kdy a kdo,“ dodal Pavel. Novozélandský premiér bude na summit pozván jako zástupce indopacifického regionu.
S ministryní obrany Judith Collinsovou Pavel probíral především záležitosti související s bezpečnostní. Ministryně českému prezidentovi předestřela, v čem vidí hlavní bezpečnostní rizika. Dále spolu hovořili o případné spolupráci obou zemí či o tom, jak by Česká republika mohla Novému Zélandu pomoci.
Prezidentova následná jednání s Collinsovou se zaměřila na možnosti spolupráce v oblasti kosmického výzkumu a leteckého průmyslu. „Nový Zéland má zájem o naše zkušenosti nejen v oblasti kybernetiky, ale také v pokročilé výrobě satelitů a jejich využití v různých sférách,“ uvedl Pavel.
5.Setkání s krajany
„Našich krajanů na Novém Zélandu je něco kolem 10 tisíc. Poměrně velká část z nich jsou mladí lidé s dětmi,“ říkal prezident Pavel k setkání s krajany, kdy dětem spolu s manželkou Evou předali i drobnou pozornost z Česka – perníčky.
Na oplátku jim novozélandské děti s českými kořeny zazpívaly píseň Ach, synku, synku, k jejímuž zpěvu se přidal i prezident. A následovaly i další písně včetně české hymny.
Poté prezident promluvil k přítomným. „Měl jsem při této cestě možnost navštívit několik českých komunit a musím říct, že je opravdu krásné, že česká kultura a tradice žijí i takhle daleko od domova,“ zmínil prezident.
„Já jsem na naše krajany v obou zemích slyšel jenom chválu, takže vám za to patří velký dík a uznání a tímto předávám hodnocení jak australských, tak novozélandských úřadů. V tomto ohledu jste vlastně velice nápomocni paní velvyslankyni, paní konzulce,“ řekl Pavel.
Dětský sbor zapěl před prezidentským párem českou hymnu v netradičním maorském podání. Děti zpívaly totiž ke zvukům tradiční domorodé Taonga pūoro – dlouhého druhu trubky či flétny z mušlí. Zazněly však české klasiky jako Stánky či Jožin z Bažin, k čemuž se s radostí přidal i Pavel s první dámou.
6.Pracovní oběd
Součástí návštěvy byl i pracovní oběd s výkonnou ředitelkou Odboru pro národní bezpečnost Bridget Whiteovou. Tématem byla podle prezidenta zejména výměna zkušeností v oblasti obrany před kybernetickými útoky. Česká delegace potvrdila, že příští rok přijedou novozélandští experti na kybernetiku do Prahy, aby konkretizovali plán spolupráce.
„Bavili jsme se především o kybernetické bezpečnosti a o možnostech spolupráce mezi Českou republikou a Novým Zélandem v této oblasti,“ přiblížil téma setkání prezident.
Pavel po jednání sdělil, že se s novozélandskými představiteli na většině témat shodli. Rozdíl vnímá v tom, že zatímco Česko čelí dezinformačním útokům především ze strany Ruska, pro Nový Zéland největší riziko představuje Čína. „Ale principy a postupy jsou v podstatě stejné,“ řekl prezident.
„Novozélandská strana si uvědomuje stejně jako my, že bude muset chránit nejenom svůj průmysl, ale také svoji vládu a obyvatelstvo, protože zaznamenali rostoucí snahu zasahovat do demokratických procesů, do voleb, ovlivňování nálad obyvatelstva negativně ve vztahu k vlastní zemi a ke spojeneckým vazbám. Což samozřejmě vnímají jako zásadní bezpečnostní hrozbu,“ doplnil Pavel.
7.Bez české ambasády
Pavel rovněž opět upozornil na problémy, kterým na Zélandu krajané čelí, vzhledem k tomu, že nemají českou ambasádu. Blesk se ptal na nedávnou dohodu oceánské země a Evropské unie o volném obchodu.
„Krajany zas tak moc neovlivní, protože dohoda má především zjednodušit investice, má zjednodušit výměnu zboží a pracovní síly. Pokud jde o naše krajany, tak tam se to spíše týká konzulárních záležitostí, jako je třeba zjednodušení vydávání pasů, jiných dokladů, protože tu nemáme ambasádu, nemáme tu ani konzulát, takže pro všechny tyto záležitosti musí jezdit místní do Austrálie. S paní velvyslankyní jsme se bavili, že budou hledat nové cesty, jak jim v tomto vyjít vstříc,“ odpověděl Pavel.
„Jednou částí je určitá digitalizace toho procesu, ale i to, že plánují třeba dělat něco jako konzulární dny, kdy by vyjeli sem na Nový Zéland. A v jednom datu to všechno umožnili,“ dodal.
Video Pavel u Maorů na Novém Zélandu: Posvátný rituál s folklorní písníVideo se připravuje ...
👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍