Pavlovi u Maorů na Novém Zélandu: Prezident „náčelník“, zpěv i posvátný rituál
Novozélandská zastávka prezidentského páru Petra Pavla a Evy Pavlové začala na nejvyšší kulturní úrovni. Po přistání v metropoli Auckland se druhý den ráno vydali do vesničky Orakei, kde je uvítali Maorové z kmene Ngāti Whātua Ōrākei tradičním rituálem Powhiri. Tento obřad, který je starý stovky let, symbolizuje přijetí návštěvníků na posvátnou půdu.
Po Austrálii se prezident Petr Pavel se svou ženou Evou přesunuli do drsnější země plné hor, mystických koutů a vzpomínek na Pána prstenů. Na přivítanou se prezidentský pár u největšího města Aucklandu zúčastnil stovky let starého maorského rituálu Pōwhiri kmene Ngāti Whātua Ōrākei. „Po staletí symbolizuje přijetí, vyjádření vzájemné důvěry, propojení a výraz úcty k původním maorským obyvatelům a předkům. Velice si tohoto setkání vážím,“ řekl posléze prezident.
Prezident náčelník
Jak poznamenal český rodák Otto Mik, který s kmenem žije a dlouhodobě pracuje: „I po letech na Novém Zélandu mě Powhiri nepřestává fascinovat svou autenticitou. Není to show, je to živá tradice,“ uvedl. Mik zároveň dodal, že Maoři vnímají prezidenta Pavla jako náčelníka svého kmene, a tak s k němu i chovají. „Prezident je vnímán jako rangatira – vůdce či lídr, což pro nás znamená obrovskou poctu,“ dovysvětlil.
Pavlův protějšek na druhé straně – tedy náčelník maorského kmene - ho při obřadu přímo konfrontoval pohledy a pohyby, stejně jako zvučným hlubokým hlasem. Zkoušku prezident obstál.
Vysoký jalovec jako hit
Maorský obřad si vyžaduje důstojnost a respekt. Delegace se proto zouvala při vstupu na posvátnou půdu marae, což symbolizuje čistotu a úctu. Po oficiálních proslovech přišla na řadu výměna písní – Maorové přednesli tradiční waiatu a čeští hosté je překvapili lidovou písní Vysoký jalovec. Prezident a první dáma se přidali, což Maory dojalo a nadšeně zatleskali.
Pavel pak jakožto „náčelník kmene“ ve svém proslovu vyzdvihl historickou i kulturní hodnotu tohoto setkání: „Je nám ctí, že jsme mohli zažít toto tradiční přivítání Powhiri. Přijeli jsme z více než 80 tisíc kilometrů, ale navzdory této vzdálenosti cítíme, že naše národy mají mnohé společné. Sdílíme úctu k našim předkům a touhu po spolupráci pro lepší budoucnost,“ zmínil. Jeho slova rezonovala a vyvolala potlesk domorodců.
Maorský pozdrav
Kmen Ngāti Whātua Ōrākei, který rituál pořádal, má fascinující historii. Po desetiletích ztrát půdy a boje za svá práva získal zpět rozsáhlé území a dnes je považován za jeden z nejvýznamnějších kmenů na Novém Zélandu. Ceremoniál skončil tisknutím nosů, tzv. hongi, kdy se každý se každý s každým rituálně „pozdravil“.
Rituál pokračoval společným jídlem, s výhledem na krásnou periférii metropole Auckland, při kterém už padla formálnost a atmosféra se stala uvolněnější. Prezident zdůrazňoval, že i na opačných koncích světa lze najít hluboké porozumění a úctu.
V muzeu
Delegace navštívila Historické muzeum Puhoi a v poněkud úsměvné náhodě i místni kostel sv. Petra a Pavla, kde obdivovala unikátní spojení české kultury s místní historií. V kostele, jehož stavba byla dokončena v roce 1881, jsou k vidění okna s českými jmény dárců, kopie Pražského jezulátka i oltářní obraz z Litic u Plzně. Prezident se během návštěvy setkal také s místními obyvateli, kteří se snaží o zachování dědictví svých předků.
Po oficiální části dne zamířila česká delegace do Long Bay Regional Parku, kde proběhlo neformální setkání se zástupci české komunity na Novém Zélandu. Toto přátelské odpoledne zahrnovalo i mikulášskou oslavu, kterou připravily české školy.
Později se Pavel s první dámou Evou (60) přesunuli do vesnice Bohemian Village, kterou poblíž Aucklandu založili čeští Němci v roce 1863 bez peněz a znalosti angličtiny. Některé zvyky a tradice ale na místě zůstaly až do dnešních dní. Pavla tak vítaly ženy v krojích, s koláčky a českou vlajkou.
Jistě pan prezident navštíví také kmen Křováků a položí kytici💐🌹 ke hrobu XiXa🫂