Pavel poslal dopis Trumpovi: Upozornil ho na ruskou agresi! Zmínil i českou muniční iniciativu

Aktualizováno -
25. listopadu 2024
11:30
Autor: ČTK, lig, bel - 
25. listopadu 2024
09:47

Česká republika si je plně vědoma toho, že z aliančního spojenectví vyplývají nejen výhody, ale také závazky. V dopise zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi to minulý týden napsal prezident Petr Pavel. Kromě obrany je podle něj Česko připraveno se Spojenými státy posílit spolupráci v kybernetické bezpečnosti či energetice.

Pavel Trumpovi pogratuloval ke zvolení. Na začátku listopadu po volbách uvedl, že zájmem je, aby vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zůstaly co nejlepší bez ohledu na to, kdo s kým vycházel lépe, či hůře. Řekl také, že se nedomnívá, že by Trumpovo druhé funkční období mělo zásadně narušit transatlantickou vazbu. Bilaterální jednání očekává případně až později.

V dopise česká hlava státu uvedla, že země pojí přátelské vztahy, které jsou podloženy spojenectvím v Severoatlantické alianci (NATO). „Jsem přesvědčen, že pevná transatlantická vazba je základem prosperity a bezpečnosti obou břehů Atlantiku a že je zásadní i pro stabilitu dalších regionů světa,“ podotkl Pavel. USA jsou podle něj symbolem a obhájcem svobody, přičemž před 35 lety se součástí svobodného světa stalo opět i Česko a další státy střední a východní Evropy. „Dnes se Rusko snaží tento příběh přepsat,“ konstatoval prezident.

Zdůraznil, že Česko od začátku ruské agrese proti Ukrajině vynakládá maximální úsilí, aby Rusko i další autokratické státy pochopily, že brutální agrese nemůže zvítězit. Připomněl českou muniční iniciativu i to, že Česko by mělo letos vynaložit dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. „Vedle obrany jsme připraveni posílit naši spolupráci také v oblastech kybernetické bezpečnosti či energetiky. Pojí nás rovněž naše dlouhodobě nadstandardní vztahy s Izraelem,“ dodal Pavel.

Budoucí vývoj ve východní Evropě bude podle Pavla mít globální dopady. V Indo-Pacifiku Česko a USA sdílejí úsilí zachovat v Tchajwanské úžině mír a zajistit stabilitu a dodržování mezinárodního práva v Jihočínském moři.

„Je to především ruská agrese a spolupráce dalších autokratických států, které hrozí zvrátit postavení USA a Západu ve světě a kterým se musí demokratické státy společně postavit. Jasná a silná demonstrace transatlantické jednoty může posílit globální stabilitu a přinést našim občanům mír a prosperitu,“ dodal Pavel. Na závěr podotkl, že se těší na spolupráci v nadcházejících letech.

Dopis byl odeslán 20. listopadu. Proč byl ale zveřejněn se spožděním? „Nebyl k tomu žádný významný důvod. Dopis byl primárně směřován ke zvolenému americkému prezidentu Trumpovi. Zveřejněn byl se zpožděním, aby se s ním mohla nejdříve americká strana seznámit,“ uvedl pro Blesk hradní mluvčí Vojtěch Šeliga. 

Pavel v Hráčích: Nemá problém s ním jednat

Pavel o Trumpovi hovořil před několika dny v pořadu Hráči na Blesk.cz. Vysvětlil například, proč ho v minulosti nazval „odpudivou lidskou bytostí“. „Byly to summity NATO a všechny aktivity kolem summitu. Například nástup na pódium na společné foto, kdy mu stál v cestě myslím černohorský premiér a Donald Trump ho poměrně neurvale odstrčil. Známe jeho prohlášení ve vztahu k ženám, k politickým oponentům či věty, že kdo neplatí (neinvestuje dost do obrany v rámci NATO – pozn. red.), ať si ho Rusko klidně vezme. To jsou prohlášení, která možná zaberou v byznysu, ale v mezinárodních vztazích vyvolávají obavy, hlavně od prezidenta největší demokracie v NATO,“ řekl prezident v Hráčích.

Zároveň uvedl, že s Trumpem nemá problém jednat, ani ho pozvat do Prahy. Nový americký prezident by se svojí rázností mohl efektivně komunikovat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Asi jsme všichni cítili, že (Trumpem deklarovaná – pozn. red.) představa ukončení konfliktu do 24 hodin nebude realizovatelná. Na druhou stranu se od něho očekává určitá míra razance. Pokud by přímý kontakt Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem vedl k tomu, že Rusko bude ochotné uvažovat o ústupcích, o prostoru pro diplomacii, znamenalo by to velký pokrok,“ prohlásil Pavel.

Video  Petr Pavel - Hráči - zvolení Donalda Trumpa  - hrc, GenLive/Blesk, Vera Renovica
Video se připravuje ...

21:25
16. 6. 2025

Vážení čtenáři,

děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy přineseme zítra ráno, dobrou noc.

21:16
16. 6. 2025

Evropské země na východním křídle NATO upravují protokoly pro krizové situace, aby byla jejich zdravotnická zařízení připravena na možnou válku s Ruskem. Vyplývá to z dnešního článku serveru Politico, jenž hovořil hlavně se zástupci Estonska, Lotyšska a Litvy, kde v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu přistupují k řadě kroků: od patřičných cvičení, přes shromažďování traumatologických sad pro případ hromadných neštěstí či pořizování neprůstřelných vest a přileb pro zdravotníky až po přesouvání operačních sálů do podzemí.

Není otázkou, zda (Rusko) zaútočí. Jde o to, kdy (tak učiní),“ prohlásil Ragnar Vaiknemets, zástupce ředitelky estonského zdravotnického úřadu, jenž dohlíží na připravenost této pobaltské země na různé krize - od pandemií po válku. „Máme špatné sousedy: Rusko a Bělorusko,“ řekl před časem náměstek litevské ministryně zdravotnictví Daniel Naumovas.

19:37
16. 6. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu z února 2022 navštívil Rakousko, kde jednal s prezidentem Alexanderem Van der Bellenem či kancléřem Christianem Stockerem. Zelenskyj se v Rakousku zdrží jen několik hodin, informovala agentura AFP.

Se Zelenským se kromě prezidenta a lidoveckého předsedy vlády setkal i sociálnědemokratický vicekancléř Andreas Babler, který chtěl nabídnout neutrální Rakousko jako místo možných mírových rozhovorů s Ruskem, píše agentura APA. První dvě kola takových jednání se odehrála v Istanbulu.

Zobrazit celý online

krapotkin ( 27. listopadu 2024 18:10 )

Oprava omluví.

mim33 ( 27. listopadu 2024 17:55 )

Jinak Brežněv líbal na líce Cartera, ale své soudruhy na ústa, takže je otázka, jak Pávek prokáže bezvýhradnou oddanost kapitalistickým ideálům. Určitě je připraven při své ohebnosti a přizpůsobivosti políbit i nižší a zadnější partie.

Josef RYCHTAR ( 27. listopadu 2024 17:43 )

Na hradě máme ***.

mim33 ( 27. listopadu 2024 17:42 )

Upřímné soudružské pozdravy vždy potěší. Snad Pávek chystá alespoň vřelé políbení na líce jako za Brežněva, když už nemůže podávat odporné bytosti ruku.

F.Prohazka ( 27. listopadu 2024 17:20 )

Ovšem že ano!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa