Úterý 10. prosince 2024
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Spor o platy soudců: Respektujte Ústavní soud, žádají špičky justice. Ať si je vysvětlují sami, vzkazuje Blažek

Autor: Petr Dimun - 
2. listopadu 2024
09:20

Vláda by měla respektovat květnový nález Ústavního soudu (ÚS) a do platu soudců a státních zástupců nadále účelově nezasahovat. Její aktuální návrh totiž vyvolává vážné pochyby o jeho ústavnosti. K takové výzvě dospěly špičky české justice, tzv. Justiční grémium, které se včera sešlo v Brně. Vláda navrhuje platy soudců a státních zástupců na příští rok fakticky opět zmrazit.

Spor o výši platu soudců a státních zástupců na příští rok vyvolává napětí mezi mocí výkonnou a soudní. Tzv. Justiční grémium (složené z předsedů obou nejvyšších a vrchních soudů, zástupců krajských soudů, nejvyššího státního zástupce a obou vrchních státních zástupců), které ve čtvrtek zasedalo v Brně, vyzvalo vládu, aby respektovala květnový nález pléna ÚS a upustilo od prosazování svého návrhu. Ten totiž podle justičních špiček „vyvolává vážné obavy o ústavnosti“. 

„Justiční grémium podobně jako Kolegium předsedů krajských soudů lituje, že vláda opět zamýšlí neorganicky zasáhnout do platů ústavních činitelů. Platové poměry ústavních činitelů mají být podobně jako jiná pravidla fungování ústavních orgánů stabilní a dlouhodobě předvídatelná. Pravidla pro platy všech ústavních činitelů byla před mnoha lety z dobrých důvodů nastavena jako automat odvozený od trojnásobku průměrné mzdy ve státě. Taková úprava, pokud by do ní nebylo neustále ad hoc zasahováno, by poskytovala to, co od ní soudci i jiní ústavní činitelé dlouhodobě žádají – právní jistotu, platovou úroveň odpovídající významu a odpovědnosti daných ústavních funkcí i to, že ústavní činitelé mají mít svůj platový osud spojen s vývojem ekonomiky státu, jemuž slouží,“ uvádí se v prohlášení grémia. 

Ústavní soud v květnu zrušil úpravu, kterou se Fialova vláda snažila změnit výpočet platu soudců. Stalo se tak na základě individuálních žalob jednotlivých soudců. Vláda pak musela soudcům peníze na základě rozhodnutí ÚS doplácet.

Vrcholní představitelé české justice také ve společném prohlášení požadují, aby s nimi byly návrhy rozpočtu kapitoly ministerstva spravedlnosti napříště dopředu projednávány.

Počínání vlády podrobil nedávno v podcastu Petra Dimuna ostré kritice místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Šuk. „Máme zákon, který nastavuje platový automat, stačí si ho přečíst. A politici musí mít jenom odvahu říct, že si své platy zaslouží. Politik, který volá po snížení vlastního platu, by se měl nad sebou zamyslet. Vadí-li mu, že stát potřebuje část jeho příjmu, nic mu nebrání věnovat ho státu. Ale ať kvůli tomu nebourají systém,“ řekl v pořadu „Dimun“ na Info.cz Šuk.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek však soudcům vzkázal, že vláda se případného nového sporu před Ústavním soudem nebojí. Rozhodnutí Ústavního soudu není „posvátná kráva“, prohlásil v aktuálním vydání podcastu Dimun, který vyjde v pondělí, Blažek.

Soudci jsou totiž podle Blažka jedinou privilegovanou skupinou, která si platy vždy vysoudí. A mají si to před veřejností také sami obhájit, protože v případě, že uspějí, nebude na platy justiční administrativy. „Je na těch soudcích, jestli do toho půjdou, oni to rozhodnou. Mají možnost respektovat to, že konečně tímto způsobem máme na administrativu,“ uvedl v pořadu Petra Dimuna Blažek.

Video  Hráči: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek o novém trestním řádu i o milostech udělovaných prezidentem  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

jajas ( 3. listopadu 2024 15:01 )

Asi tak...takový bude mít furt málo. Takoví by si měli vydělávat na život v jiných profesích, aby poznali skutečnou cenu práce. Protože když to tak vezmu, tak stát vlastně "uplácí" soudce stále vyššími a vyššími platy, jen aby nebrali další prachy "bokem"....a to prostě nefunguje..... 👎

Ras Putin ( 3. listopadu 2024 13:25 )

No, že jsem to co jsi napsala mi obvykle píší stejná individua jako jsi ty a to je pro mě pouze potvrzení toho, že se má slova nemíjejí účinkem. Sprostota, urážky a nadávky jsou průvodní jevy duševně labilních jedinců, kteří nejsou schopni pochopit, že mají lidé různé názory a nejen ten jejich je právě ten správný. Nedokáží se v životě prosadit jinak, tak alespoň využijí anonymní diskuze k prosazování svých dogmat a urážení ostatních. Ty to tady dokazuješ dnes a denně. Jsi v tom hodně dobrá, ale neusínej na vavřínech. Je tady pár jedinců, kteří ti zdatně šlapou na paty. Tak do toho. Popust uzdu své fantazii. Třeba to zažene vzpomínky na minulost, která tě tíží. 😁

Ras Putin ( 3. listopadu 2024 13:15 )

Máš pravdu. Korupce je zavrženíhodná v každém případě, ale pokud se objeví v řadách soudců a obecně tam, kde se rozhoduje o osudech lidí, tak tam je to napřesdržku. Osobně bych každého takového usvědčeného soudce doživotně zbavil možnosti soudit a živit se advokacií.

F.Prohazka ( 3. listopadu 2024 12:57 )

Ja vůbec netušil že v justici pracuje tolik dementů. Logicky se jedná o stejnou inflací která jim znehodnotila příjem, jako byla zákonná úprava valorizace pro důchodce po vysoké inflaci. Jsou to přibližně stejné valorizace za stejné období.
Nechci se dopustit přestupku, ovšem rozhodnutí ÚS je opravdu od lidí bez mozku a s diag­nózou­....­...Sou­dci jsou nadlidi? Nadřazená rasa? Homojustic?

jajas ( 3. listopadu 2024 10:43 )

Ona ta korupce se vlastně dá uplatnit ve všech oblastech života. Je to zneužití funkce nebo postavení, které je spojeno s porušením principu nestrannosti při rozhodování. Je motivováno snahou po materiálním zisku nebo získání jiných výhod.
Takže jde o způsob zvýhodnění např. i ve školství (jak dostat dítě na vysněnou školu i když na to nemá), nebo ve zdravotnictví (získat nejlepšího operatéra, lékaře, léky nebo vyšetření na drahých přístrojích), na různých úřadech (stavební, finanční...). Prostě všude...ale to bylo vždy a vždy bude. Každopádně úplně nejhoší je korupce ve státních funkcích, policie, politice no a u soudů je to naprostá nehoráznost. Ale s tím nikdo nic moc nenadělá.... 👎

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa