Ceny bytů překročily historický milník. Kde je nejdráž? Experti: Zlevnění nepřijde

Autor: Anna Bukovanská - 
13. října 2024
05:00

Sto tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena bytů v Česku překročila hranici, za kterou ještě nikdy v historii nebyla. Nejdražší byla tradičně Praha, ale ceny rostly prakticky všude. A zlevnění je podle expertů v nedohlednu.

Byty zdražovaly napříč celou republikou, jejich hodnota vzrostla za druhé čtvrtletí letošního roku ve 12 ze 14 krajů. Poradenská společnost Deloitte zprůměrovala transakční ceny bytů v krajských městech a zjistila, že lidé už zaplatí v průměru přes 101 tisíc korun za metr čtvereční. Její šetření Real Index oproti předchozímu období rovněž ukázalo, kde ceny stoupaly nejrychleji. Nejdražší nemovitosti jsou momentálně v Praze a Jihomoravském kraji.

Pokles nebude

Realitního makléře Daniela Kotulu takový nárůst nezaskočil. „Úplně překvapení to není, ceny začaly růst už v březnu loňského roku. Zvýšení jsme předpokládali, a to z důvodu vysoké inflace,“ uvedl pro Blesk. Peníze za poslední roky výrazně ztratily na hodnotě, což se podle něj projevuje právě ve vyšších částkách za nemovitosti. Dodal, že s pokračující inflací Češi nemohou očekávat, že by ceny bytů začaly klesat.

Napálená Praha

Nejrychleji rostla hodnota bytů v Plzeňském, Pardubickém a Olomouckém kraji, přesáhla tam 70 %. Nejnižší částky pod 50 tisíc za metr čtvereční naopak drží Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj – i v posledním zmíněném ale v minulých měsících došlo k rychlému zdražení.

V Praze koupí zájemci bydlení průměrně za 132 tisíc korun, v prvních letošních třech měsících to přitom bylo o sedm tisíc méně. Po hlavním městě ceny šponovaly v Jihomoravském kraji, a to na 104 500 korun za metr čtvereční. Podle Kotuly za tím stojí vyzrálost trhu. Mnoho lidí nakupuje právě v metropoli, což se promítá do cen. „Polovina všech prodejů v České republice se uskuteční jenom v Praze,“ sdělil. V nedostupnosti bytů problém nevidí.

Naopak v Moravskoslezském kraji se podle něj tyto náklady dlouho držely nízko, protože tam lidé mají nižší příjmy a nakupovali opatrněji. Levných bytů si ale začali všímat lidé z měst a bohatší obyvatelé, proto jejich hodnota vyskočila. „Může to i skokově vyrůst díky tomu, že tam přichází velká poptávka,“ uvedl Kotula.

Dražší než Řím

Podle analýzy realitní společnosti Remax, která porovnávala cenový vývoj v 1. polovině tohoto roku, se v Praze odehrává až 40 % transakcí. Starší byty stojí přibližně 115 tisíc korun, ty nové přesahují 150 tisíc. Navzdory tomu zájem o ně trvá.

„Rok 2024 zatím zaznamenal výrazný nárůst poptávky, protože sazby hypoték klesly a ustálily se mezi 4 a 5 %,“ uvedl generální ředitel Remaxu Jan Hrubý. Může za to podle něj nižší inflace a s ní i nižší ceny bytů a domů. Nabídky na trhu a uskutečněné transakce tak stouply o 20 %.

Remax zároveň zjistil, že Pražané s průměrně 120 tisíci za byt zaplatí jen o 2700 korun méně než obyvatelé španělského Madridu. A česká metropole je dokonce dražší než italský Řím, kde lidé dají v průměru 80 tisíc korun za metr čtvereční.

Pomohla by digitalizace?

Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně částky šplhaly ke stotisícové příčce hlavně během pandemie koronaviru. Zatímco v jiných zemích zdražování bytů zpomalilo, v Česku ještě zrychlilo. „Až zdražení hypoték během inflace u nás na chvíli zastavilo zdražování těsně pod tou hranicí. Takže teď když hypotéky opět zlevňují, zájem roste a stotisícovou metu jsme překročili až nyní se zpožděním,“ uvedl Bartoň pro Blesk.

Za drahotu podle něj mohou i problémy s digitalizací stavebního řízení – v Česku se dostatečně nestaví na místech, kde by lidé chtěli bydlet, to všechno doprovází složité papírování. „Se zlevňujícími hypotékami teď na trh přijdou i lidé, kteří v posledních třech letech nákup odložili. Stát nemá technologii, jak stavět levněji. Většinou staví naopak dráž. Má ale v ruce možnost snížit stavitelům velké náklady promrhaného času,“ míní.

Co dělat?

Makléř Daniel Kotula radí, jak by se lidé měli této situaci přizpůsobit. Mladí lidé by podle něj měli co nejrychleji koupit nemovitost. „Její cena každý rok vzroste o 5 %, za 10 let získáte poměrně velkou částku. Pak můžete tuhle nemovitost prodat a koupit si hned třeba rodinnou nemovitost,“ sdělil.

Starším lidem, kteří už mají rodinu, bydlí v nájmu a nemohou si rodinný dům dovolit, radí koupit co nejdříve alespoň malý byt, na kterém by vydělali dlouhodobě. Výhodu vidí hlavně v hypotékách – půjčka bude mít za několik let mnohem nižší hodnotu než dnes. „Díky inflaci se hodnota dluhu snižuje. Na jedné straně se vám bude umazávat dluh, na druhé straně poroste cena toho, co jste si koupili,“ dodal.

Video  Šéf Central Group v Hráčích: Co by mohlo zlevnit byty a co museli podepsat ruští klienti?  - hrc, Fameplay Live/Blesk, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Jan Reichardt ( 14. října 2024 13:24 )

Asi jo.

Jan Reichardt ( 14. října 2024 13:22 )

Přesně tak. Někdo procestoval půl světa, jiný má svůj byt.

Jan Reichardt ( 13. října 2024 14:20 )

Díky "šmejdům" z ODS jsem si koupil v privatizaci státní byt, ve kterém jsem roky bydlel.

Jan Reichardt ( 13. října 2024 14:00 )

Jak se tře bída?

Uživatel_5313099 ( 13. října 2024 13:38 )

Kolik bytů postavilo a postaví ministerstvo pro místní rozvoj ? Odpověď nula. Byty pro turisty z východu jsou V Brně se jich našlo zdarma 512.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa