Přišel s demisí, premiér ho přemluvil. Lipavský zůstává ministrem. Proč?
Ve volbách před třemi lety mu voliči do Sněmovny vystavili stopku. Přesto ho Piráti i přes nesouhlas tehdejšího prezidenta Miloše Zemana protlačili na rezort zahraničí. A tam Jan Lipavský zůstává i po odchodu pirátských ministrů, svou demisi si totiž nechal rozmluvit. Čím je pro vládu tak cenný?
Jak avizoval, svou demisi Lipavský doručil včera Fialovi. Jenže… „Já jsem ho nicméně požádal, aby tento krok zvážil,“ řekl včera premiér. A Lipavský? „Rozhodl se, že na té demisi nebude trvat,“ dodal za něj premiér s tím, že ve vládě bude jako nestraník. Došlo tak na to, o čem se už přes týden spekulovalo. Další vývoj naznačil sám Lipavský minulé úterý, když avizoval, že spolu s podáním demise skončí také u Pirátů. Což vyvolalo ve straně vůči němu velkou kritiku. „Bylo to lehce bezpáteřní a značně nediplomatické vyjádření, ale kdo by to byl čekal… Říká se, že krysy opouští loď první,“ schytal to tehdy od Pirátky Kristýny Červové.
Rozlučka s Piráty
S tím, aby ministr zahraničí ve své funkci pokračoval, souhlasili i ostatní členové vládní čtyřkoalice. „Velice si vážím možnosti pokračovat jako nestraník, můžeme použít i slovo odborník,“ uvedl k tomu ministr. Lipavský se zároveň po devíti letech u Pirátů, kteří jej i přes nesouhlas Zemana – ten mu vyčítal nedostatečné vzdělání – vytáhli k moci, včera s bývalými kolegy rozloučil. „Děkuji Pirátům za všechny příležitosti, které jsem díky nim získal. Děkuji také za celou řadu osobních přátelství a nezapomenutelných zážitků,“ uvedl na vnitrostranickém fóru. Blesk zjišťoval, proč zbytek vládní koalice o pokračování Lipavského tolik stál.
Není to jen Ukrajina
Podle některých kritiků se Lipavský ve své funkci nevěnuje ničemu jinému, než Ukrajině. „To je klíčová geopolitická událost. Takže je logické, že tohle je ústřední priorita celého státu,“ řekl Blesku Vít Dostál, ředitel Asociace pro mezinárodní otázky. Šéf diplomacie toho ale dle něj stihl víc. „Byl vidět před rokem při podpoře Izraele, má poměrně jednoznačný postoj vůči Číně, jezdí do Spojených států. V Česku proběhlo zasedání ministrů zahraničí NATO - velká diplomatická událost, proběhlo české předsednictví v Radě EU… Takže těch událostí, které musel řešit jako ministr, je obrovské množství,“ vypočítal Dostál.
Drží linii
„Pro koalici je zajímavý jako symbol současné české zahraniční politiky, která je viditelná, konzistentní a respektovaná, navíc je pro ně cenný jako relativně mladý politik, který přece jen dodává prezentování té zahraniční politiky nějaký šmrnc a berou to tak, že Lipavský patří k těm nejuznávanějším nebo nejrespektovanějším členům kabinetu,“ vysvětluje politolog Lukáš Jelínek.
Nekonfliktní a loajální
Podle Jelínka by také byla vláda sama proti sobě, kdyby Lipavského nechala jít. „Jim by se samozřejmě hodilo, kdyby se Lipavský ke zbylým koaličním stranám nějak přihlásil, kdyby ukázal svoji loajalitu k nim, protože by to mohlo pověsti nebo popularitě vlády trochu pomoci,“ míní Jelínek. A je tu ještě další plus pro Fialu. „Nepřichází s žádnými věcmi, které by byly pro ostatní partnery v koalici nějak konfliktní. Zahraniční politika je něco, na čem se ta vláda shoduje velmi dobře. A podle mého názoru řada aktérů necítí z hlediska obsahu jeho práce žádnou potřebu měnit tuhle pozici rok před volbami,“ dodává Dostál.
Opora v Hradu
Případným odchodem, či dokonce vyhazovem Lipavského z vlády, který se po včerejšku nekoná, by si vláda mohla pohoršit svůj obraz. Ale také si to rozházet s Hradem. „Vláda za prvé nebude chtít dráždit veřejné mínění a za druhé nebude chtít dráždit ani prezidenta Petra Pavla, který má s ministrem Lipavským, zdá se, velmi dobré, úzké vztahy,“ říká Jelínek.
Nenahraditelný není
Oslovení experti se shodují, že i bez Lipavského by se česká zahraniční politika od svého současného kurzu neodchýlila. Jelínek připomíná, že zahraniční politiku utváří hlavně premiér, jeho poradce pro bezpečnost Tomáš Pojar, případně ještě prezidentův poradce Petr Kolář. „Těch architektů zahraniční politiky je mnohem víc a jsou mnohem významnější než Lipavský. A ti samozřejmě budou mít na politiku zahraniční vliv bez ohledu na to, kdo bude v Černínském paláci do voleb sedět,“ uzavírá. „Uvědomuji si, že nikdo není nenahraditelný, nicméně jsem vděčný za podporu a slova, která se na moji adresu dostala,“ dodal ještě po jednání s premiérem ministr.
Přesně tak to vidím.K dnešní vládě se asi nikdo nehodí líp než Lipavský.Normální premiér je ten,který slouží svému národu,si myslím.A to by letěl. 😨