Hádky o krach pětikoalice: „Piráti neměli utíkat z boje!“ Pirátka vytáhla „šikanu Bartoše“
Piráti si ve vnitrostranickém fóru odhlasovali odchod z vlády. 709 z 894 hlasujících bylo pro opuštění kabinetu Petra Fialy (ODS). Ivan Bartoš (Piráti) byl odvolán z vlády, Piráti to označují za zradu. Odchází však z vlády dobrovolně, upozornil Jan Skopeček (ODS) v pondělních Událostech, komentářích. Neměli utíkat z boje a měli to dohrát s vládou do 90. minuty, přidal se poslanec Jan Lacina (STAN). Jediná pirátská europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) míní, že její strana tak úplně dobrovolně neodchází. Neměli na výběr, Bartoš podle ní navíc čelil šikaně...
„Dneska je zřejmé, že Piráti odcházejí z vlády, jakkoliv je to jejich rozhodnutí. Premiér odvolal pouze jednoho ministra, byť to byl jejich předseda. Mohli v té vládě zůstat, nicméně je potřeba to rozhodnutí Pirátů respektovat. Na koalici to nic nemění ve smyslu v tom, že má stále většinu 104 hlasů v Poslanecké sněmovně,“ uvedl v Událostech, komentářích na ČT místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).
„Pachuť bude především z toho, jakým stylem Piráti odcházejí (...) Nikdo neodcházel tak nedůstojným stylem, jak Piráti,“ udeřil Skopeček na Piráty. Ti podle něj lhali v přímém přenosu, když tvrdili, že na schůzce s Petrem Fialou (ODS) tlačili na Fialu hejtman Martin Kuba, ministři Martin Kupka a Zbyněk Stanjura a právě Skopeček, že buď půjdou z vlády Piráti, nebo skončí on sám...
Gregorová: Dobrovolné to není
„Já myslím, že to je dobrovolný odchod, konec konců následuje po jejich hlasování v rámci jejich stranického fóra, byť rozumím tomu, že když se odvolává předseda té politické strany, tak i premiér musel tušit, že to může vést k tomu, že odejde celá politická strana Piráti jako celek. Tu nabídku, aby pokračovali, měli,“ dodal Skopeček.
„Já se domnívám, že to tak úplně dobrovolné není, protože ten způsob, kterým byl Ivan Bartoš odvolán, navíc poté, co zcela jasně deklaroval, jak to bude vyřešeno... Byla i připravena prezentace, byly i připraveny způsoby a rozpočty. Oproti tomu, jak se neřešila jiná ministerstva, tak to spíš byla zrada důvěry a ano, v takové vládě nemůžeme samozřejmě pokračovat, ale rozhodně bych to nenazvala dobrovolné,“ reagovala na Skopečka europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).
Bartoš podle ní udělal chybu v tom, že se „nechal natlačit do té uspěchanosti“ ohledně digitalizace stavebního řízení. „Já se domnívám, že měl mnohem víc bít na té vládě na poplach a nenechat se šikanovat různými způsoby, např. přes podání na antimonopolní úřad, aby se to neustále odkládalo, a to ho dostávalo do časového presu. Asi měl víc dupat,“ podotkla.
Zklamání nad Lipavským
Ohledně konce ministra zahraničí Jana Lipavského Gregorová poznamenala: „Ne všechno Jan Lipavský potvrdil. Ty informace, které já naposledy mám, tak jsou, že po podání demise má Jan Lipavský spíše zájem následně opustit stranu a jednat s Petrem Fialou“. Podle ní ale Lipavský „nemá zájem být jmenován za Spolu“, ale jako nestraník.
„Právě ten způsob, kterým byl Ivan Bartoš, a ten důvod, proč tedy my následně vystupujeme z té vlády, tak je trošku i o tom týmovém duchu a hrát společně. Neměli jsme tím pádem být vykopnuti tímto způsobem (...) a Honza Lipavský tenhle týmový duch zjevně necítí,“ dodala Gregorová s tím, že pro ni jde o zklamání.
Hladík: Bartošovi jsem napsal tři dopisy
„Je to rozhodnutí Pirátské strany, že odchází z koalice, oni vlastně vypovídají koaliční smlouvu a my teď samozřejmě jako čtyřkoalice budeme dál řešit fungování,“ navázal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Hladík uvedl, že Bartoše nikdo netlačil ke zdi, aby něco spustil. „Naopak, my jsme ho přemlouvali jako ministři, aby si rozmyslel to spuštění jako takové. Tak to prostě bylo. Já sám jsem mu napsal tři dopisy,“ reagoval Hladík na Pirátku Gregorovou.
Skopeček: Nezvládli to, selhali...
„Lživé, negativní spekulace mají zastřít to, že pirátský ministr nezvládl jeden z nejdůležitějších projektů na MMR. Prostě nezvládli to, selhali, museli odejít a místo toho, aby Piráti trošku zpytovali svědomí, tak útočí naprosto nepřijatelným, lživým způsobem na své dosavadní politické partnery. Mluví o nás jako o kmotrech, přitom několik let s námi v té vládě byli,“ čílil se Skopeček.
„My jsme byli vyloučeni v rozporu s koaliční smlouvou,“ kontrovala Gregorová.
Lacina: Nejde o dobré rozhodnutí
„Podle mně Piráti měli zůstat v té vládě, měli to s námi dohrát do té 90. minuty, neměli utíkat z boje, nemyslím si, že by to bylo dobré rozhodnutí pro tuhle vládu, ani pro Českou republiku,“ uvedl v ČT místopředseda STAN Jan Lacina.
„Hodně lidí tady řeší povodně, je ve velmi složité situaci a my bychom neměli obtěžovat českou veřejnost vládní krizí, to znamená, my bychom ji měli vyřešit co nejrychleji,“ pokračoval Lacina.
TOP 09 získá ministerstvo zahraničí?
Co nyní bude dál? „Diskuze budou probíhat v celé čtyřkoalici v současné době a budeme se bavit o tom, jak dál budou ty resorty. Bezesporu je to na panu premiérovi,“ podotkl v ČT vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Topka má zájem o pozici ministra zahraničí, má údajně připravenou „celou řadu odborníků“ v případě, že by ve vládě nepokračoval Jan Lipavský coby nestraník po odchodu od Pirátů.
Jan Skopeček uvedl, že vláda dostala jistou zpětnou vazbu od voličů v krajských a senátních volbách. „Mně je skoro jedno, kdo na ta ministerstva nastoupí, protože je potřeba, aby nastoupil rychle a aby tam zvládnul udělat za tu dobu alespoň něco pozitivního (...) Ten čas, který máme na to, abychom opravili svoji pověst u voličů, se krátí. A teď je potřeba, aby ta vláda začala fungovat, vybrala si tři, čtyři priority, které chce středopravicovému voliči do těch voleb doručit a snažit se to během těch 12 měsíců zvládnout. A ti ministři, kteří nastoupí na ta křesla, nejsou ministři, kteří budou mít šanci dělat nějaké systémové věci. To jsou rovněž ministři, kteří mají mít tři, čtyři priority, které v tom omezeném čase, který jim zbývá, zvládnou,“ podotkl Skopeček.
Válek by současnou situaci nenazval krizí, ale něčím, co ho trápí. Bartoše i ministry Lipavského a Šalomouna nazval osobními přáteli, očekává přitom, že s ministry odejdou i pirátští náměstci.
„Piráti byli v poněkud nekomfortní situaci, že byli tím 105. až 108. poslancem, kdežto ve chvíli, kdy by se stalo vůči STANu něco zásadního, tak by to asi ohrožovalo existenci této vlády a samozřejmě by to zavánělo předčasnými volbami. A to si myslím nikdo rozumný, kdo reprezentuje tuto vládu, jak ve vládě, tak v Poslanecké sněmovně v tuhle chvíli nemůže určitě chtít,“ dodal Lacina s tím, že mají rok na to, aby voličům vysvětlili, že „tahle vláda a její pokračování je pro budoucnost téhle země dramaticky lepší nabídkou, než ten Mordor, který by znamenala koalice ANO, SPD a ti přelakovaní komunisté“.
Bartoš: Fiala porušil vše...
Podle Pirátů premiér Fiala porušil odvoláním Ivana Bartoše koaliční smlouvu. Členové strany kvůli tomu odhlasovali odstoupení od koaliční smlouvy a odchod z vlády.
„Premiér porušil vše, co o podobných situacích stálo v koaliční smlouvě. V takové situaci není možné setrvávat ve vládě, což nyní potvrdila i členská základna Pirátů,“ uvedl v tiskové zprávě Bartoš.
Piráti hlasovali od pátku do dnešního večera, pro odchod z kabinetu bylo 709 z 894 hlasujících. „Budeme tvrdou, ale konstruktivní a férovou opozicí,“ doplnil Bartoš. Odchod Pirátů nebude znamenat pád kabinetu, zbývající čtveřice stran s většinou 104 poslanců chce ve vládnutí pokračovat.
Netopejr je podle ní ještě pašák navoněný.