Obezita či 10 dioptrií už nevadí? Armáda snížila nároky, Černochová jásá
Deset dioptrií, protéza, některé vlekoucí se nemoci či dokonce obezita. Tato zdravotní omezení nově nejsou překážkou v české armádě pro službu na určitých pozicích. Snížení nároků se týká zejména ajťáků a jiných technických specialistů, kterých má armáda dlouhodobě velký nedostatek. Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky byly nároky v některých případech přestřelené, změny ale neznamenají, že všichni vojáci dostanou úlevu. Naopak podle ministerstva obrany motivují k tomu, aby na své fyzické zdatnosti dále pracovali.
Novinky přinesla novela vyhlášky o zdravotní způsobilosti k vojenské činné službě. „Věřte nevěřte, taková změna vyhlášky trvala u nás v resortu dva roky. Dva roky intenzivní práce,“ konstatovala začátkem září ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na sněmovním výboru pro obranu.
Podle ní bylo třeba mít předpis, který odpovídá skutečnosti a potřebám moderní armády. Kdyby k novele nedošlo, hrozilo by neúměrné prohlubování nedostatku vojáků i záloh, je přesvědčená.
Řehka už dříve v pořadu Hráči na Blesk.cz vysvětloval, že cílem je mít 30 tisíc vojáků z povolání a 10 tisíc aktivních záloh. Dnes má armáda jen necelých 24 tisíc vojáků. „Ideálně bych chtěl mít přírůstek 1 000 lidí ročně, tedy nabrat něco nad, aby to vyrovnalo, že armáda přirozeně stárne a lidé odcházejí. Dlouhodobě se to však nedaří,“ popisoval náčelník generálního štábu.
Armáda podle něj zhodnotila, jaké by měly být minimální požadavky na vojáka, co dává a nedává smysl. Systém chtěl nastavit hlavně chytře. „Protože když mám člověka, do kterého jsem investoval miliony a miliony a je za ním třeba 20 let zkušeností a on pak kvůli služebnímu úrazu nebo zranění má zdravotní handicap, po kterém dostane protézu, a my ho automaticky vyloučíme, nedává to smysl. Co když dělá něco, co se dá dělat s tou protézou? V čem je problém, když s tím dneska lidi dělají i vrcholový sport?“ zamýšlel se Řehka. „Stejně tak nemůžeme mít stejné nároky na ajťáka u kybernetických sil a u někoho, kdo má držet kulomet a běhat za bojovým vozidlem pěchoty,“ doplnil.
Podobně nyní o novele hovořila Černochová. Některá zdravotní omezení podle jejích slov nemají být překážkou pro taková služební zařazení, která předpokládají plnění fyzicky nenáročných specifických úkolů. I ona zmínila ajťáky a techniky, například opraváře vojenských aut.
„Já prostě volám třikrát, hurá, hurá, hurá a budu doufat, že nám to zvedne nábory,“ dodala pak pro Blesk Zprávy.
Vady, dioptrie i obezita
Pro bojové pozice, jakou jsou výsadkáři či piloti, je nadále třeba nejvyšší stupeň zdravotní způsobilosti. Tito vojáci musí být perfektně fit a armáda jim promine jen drobné zdravotní nedostatky. Tzv. operátoři kybernetických prostředků oproti tomu nově mohou mít například až deset dioptrií, vady řeči či sluchu, kožní problémy či lehké deformity páteře.
Dokonce i obezita určité úrovně přestala být překážkou. „Při posuzování obezity přihlížet nejen ke stupni nadváhy, ale i k následkům a průvodním postižením, zvláště kardiopulmonálního systému, podpůrného a pohybového aparátu a možnostem pozitivního léčebného či režimového ovlivnění celkové funkční zdatnosti,“ nařizuje vyhláška. Obezita je tedy přijatelná v případě, kdy ajťáka zvlášť neomezuje v pohybu a daná osoba má zdravé srdce.
Tento aspekt novely kritizoval na sociálních sítích šéf opozice Andrej Babiš (ANO). Podle něj se stane to, že armáda bude najednou plná „morbidně tlustých“ lidí, avšak to Řehka odmítá. „Nejedná se o plošné snižování nároků proto, že nemáme dost zdravých lidí,“ řekl rázně na sněmovním výboru. Jen někdy nároky byly zbytečně přestřelené, hodnotil.
Mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková doplnila pro Blesk Zprávy další aspekty: „Rovněž se umožní uznání zdravotní způsobilosti pro výkon vojenské činné služby i v případech, kdy nemoc nebo zdravotní stav vyžaduje určitou léčbu nebo využití zdravotnického prostředku pro dosažení požadované funkční schopnosti. Doposud byly některé nemoci nebo stavy (respektive jejich závažnost) důvodem pro odmítnutí přijetí do služebního poměru nebo pro propuštění.“
Zjednodušené lékařské prohlídky
Samotná zdravotní způsobilost je nicméně jen jednou z novinek. Velkou změnou prošly i zdravotní prohlídky, u kterých podle Řehky docházelo k duplicitám a byly zatížené příliš velkou administrativou. Například žadatelé o dobrovolné předurčení si nově mohou nechat provést lékařskou prohlídku u svého praktika, který výsledky pošle do vojenského lékařského zařízení.
„Obsah lékařských prohlídek se stanoví s ohledem na jejich účel tak, aby se rozlišovalo např. mezi lékařskou prohlídkou uchazeče o vojáka z povolání a žadatele o dobrovolné předurčení,“ popisuje dále Cigánková a jedním dechem zdůrazňuje, že odlišný je obsah prohlídek, nikoliv zdravotní kritéria. Uchazeči o dobrovolné předurčení nemusí procházet tolika vyšetřeními, stejně tak občané povolaní k odvodu za mimořádných stavů. V případě války to znamená rychlejší mobilizaci.
Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Václav Masopust nicméně připustil, že to bude velká zátěž na lékaře. „My se tady na to připravujeme, připravujeme se hodně, protože samozřejmě tím, že se to bude muset přesně klasifikovat, jaké omezení tam je, tak to bude zdlouhavý proces, na druhou stranu do konce roku předpokládám, že už to bude plně elektronizované, že to nebude už existovat v papírové formě a tím se to naopak zrychlí,“ řekl na dotaz Blesk Zpráv.
Vyšší motivace být fit
Podle Cigánkové se při nastavování změn myslelo i na zvýšení motivace vojáků ke zvyšování jejich fyzické zdatnosti, protože fit vojáci jsou základem pro to, aby armáda dokázala řádně plnit své úkoly. „Dlouhodobě totiž cca 4 % vojáků jsou při přezkoušení fyzické zdatnosti nevyhovující a přibližně 21 % je pouze vyhovující. Jde tedy o cca 6 500 vojáků, které je nutné motivovat ke zvýšení fyzické zdatnosti,“ říká mluvčí.
Toho se má dosáhnout tak, že hodnocení z tělesné přípravy se stalo samostatně hodnocenou oblastí s určitým počtem bodů, podle dosažené úrovně fyzické zdatnosti vojáka z povolání. „Tímto způsobem se hodnocení tělesné přípravy promítne přímo do výsledku celého služebního hodnocení a bude mít přímý vliv na celkový výsledek služebního hodnocení,“ uvádí Cigánková. Služební hodnocení ovlivňuje to, kam bude voják zařazen, i jeho výkonnostní příplatek. Může také vést k propuštění z armády.
Asi jste nikdy neslyšel o Československých legiích v první světové válce.