Novinky v Lánské oboře: Pro veřejnost plánuje další komentované prohlídky
Lánská lesní správa příští rok otevře muzeum a spustí pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost. V chovu zvěře se více zaměří na kvalitu, současné stavy jsou příliš vysoké, zvířata poškozují porosty, a to nejen mladé, ale třeba i starší stromy. Nyní je v oboře kolem 3000 kusů zvěře, cílem za čtyři roky je zhruba čtvrtina, což umožní přirozenou obnovu porostů. Novinářům to při dnešní prohlídce obory řekl ředitel Lesní správy Lány (LSL) Michal Pernica. LSL je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, stará se o téměř 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též Lánská obora, která není běžně veřejnosti přístupná, avšak návštěvníkům slouží místní ukázková obůrka.
První komentované prohlídky pro veřejnost se v oboře konaly letos v létě a během osmi hodin byly obsazené. Od příštího února chce LSL vypisovat termíny pravidelně, lidé si je budou moci rezervovat prostřednictvím webu. Muzeum vznikne v bývalé stodole, náklady na jeho vznik budou přibližně kolem pěti milionů korun, nyní se čeká na získání stavebního povolení. Součástí několikapatrové expozice bude místnost pro konání seminářů a představení historických milníků spojených s LSL .
„V posledním patře bychom chtěli mít expozici, která se vztahuje k regionu, ke Křivoklátsku, co vlastně chováme v oboře, jaká zvěř se tady i mimo vyskytuje, jaká je tady flora a fauna,“ popsal Pernica.
Uvnitř obory je dalším plotem odděleno přibližně 800 hektarů ploch, aby tam nemohla zvěř poškozovat porosty. Právě na těchto plochách už funguje přirozená obnova lesa. Po snížení počtů zvěře už by neměly být speciálně vyčleněné plochy třeba. „Naším cílem je les trvale tvořivý, to znamená nějakým způsobem udržet kontinuitu na stanovišti, zbytečně ho neodlesňovat, čímž zlepšíme jak půdní podmínky, tak i hlavně vodní režim,“ doplnil Pernica. Navíc vzroste i druhová rozmanitost, tím se rozšíří i potravní nabídka pro zbývající zvířata.
Lánská obora zabírá zhruba 3000 hektarů. Většina z ní je v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Čeští panovníci se zde věnovali lovu už ve středověku. Panství, k němuž obora patřila, vystřídalo řadu vlastníků. Dřevěné oplocení zde je od 18. století, vzniklo kvůli pytláctví.
Od roku 1731 patřilo celé Křivoklátské panství knížecímu rodu Fürstenberků. O 190 let později vykoupila Československá republika od Fürstenberků zámek Lány, dvůr Lány, poplužní dvůr Ploskov a blízké lesní revíry, následně se stal lánský zámek přechodným a letním sídlem prezidentů republiky.
Na místo ředitele LSL vybrala letos v únoru Pernicu v konkurzu. Ve funkci vystřídal Pavla Rusa, který organizaci vedl po rezignaci Miloše Baláka k konci roku 2022. Baláka soudy ve dvou kauzách už dvakrát pravomocně odsoudily, a to za ovlivňování zakázky v případě zpevnění břehů kolem vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře a za nevýhodný prodej a těžbu kamene v Lánské oboře.
V prvním případě dostal tříletý trest vězení, peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Později mu tehdejší prezident Miloš Zeman udělil milost. V druhém případě dostal peněžitý trest 870.000 korun, který Balák splácí, a dvouletý zákaz činnosti. Státní zástupce letos v květnu podal k rakovnickému okresnímu soudu obžalobu na tři lidi včetně Baláka pro porušení povinnosti při správě cizího majetku. Kauza se týká traktoru patřícího Balákově manželce, podle policistů jej dali opravit za peníze Lesní správy Lány.
Jirik-ta exkomunistický pomýlenec je z otevření Lánské obory, kde Zemanovi pohůnci Mynáŕ, Nejedlý atd. se souhlasem Ovara vystříleli zvĕř a vytĕžili kamene co to jen šlo zřejmĕ natolik zdĕšen, že kontruje poškozením plynové stanice stále postupujícími Ukrajinci v Kurské oblasti, která nás vůbec nezajímá, protože rusácký sajrajtský plyn k nám vůbec neteče!