Bartošův stavební chaos: Hasiči problémů za milion korun! Na pomoc má muže, kteří Pirátům „projeli“ volby
Všichni svatí ať stojí při těch, co chtějí stavět, a úřednících, kteří mají o žádostech rozhodovat. Ministerstvo pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) si totiž na žehlení problémů s digitalizovaným stavebním řízením najalo lidi, kteří již dříve pro Piráty – avšak s nikoliv přesvědčivými výsledky – dělali. Každý z nich si může přijít až na půl milionu korun odměny!
Naštvaní, nešťastní a zoufalí. Práce, která dříve trvala úředníkům desítky minut, nyní, měsíc a půl od spuštění Portálu stavebníka, trvá mnohem déle. Nepřikrášlenou realitu na stavebních úřadech v pondělí ministru Bartošovi osobně prezentovala odborová předačka Alena Gaňová. A varovala, že mnozí kvůli digitalizaci zvažují odchod, další zase stávku.
Předseda České komory architektů Jan Kasl již dříve uvedl, že zfušovaná digitalizace stavebních řízení by mohla vést k zastavení růstu české ekonomiky. Tak velký ten problém je.
Tušili problémy
Bartoš, po jehož hlavě volají už i koaliční partneři, ale ujišťuje, že během srpna se řízení rozjede. „Většina nejdůležitějších aktualizací je naplánována na tento měsíc,“ uvedl k tomu. Jeho úřad si přitom nedávno najal externí posily, které mají problémy pomáhat hasit.
Jde o Zdeňka Strnada a Matěje Appelta. S prvním úřad smlouvu uzavřel 10. července, tedy kdy už se problémy s digitalizací projevily v plné nahotě. „Už před 1. červencem rezort předpokládal, že náběh nového stavebního zákona a digitalizace stavebního řízení bude klást na komunikaci směrem k médiím, úřadům, profesním organizacím a dalším partnerům výrazně zvýšené nároky,“ vysvětlil načasování úvazku mluvčí MMR Petr Waleczko.
Co mají na starost?
„Zdeněk Strnad se podílí na komunikaci hlavně směrem k samosprávám, například se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů ČR. Podílí se také na přípravě komunikačních výstupů a nastavení interní komunikace mezi ministerstvem a profesními skupinami,“ doplnil Waleczko pro Blesk.
Smlouvu o poskytování „služeb strategické komunikace“ – avšak se zaměřením na sociální sítě – má také Appelt, uzavřena byla 22. července. Oba muži mají také ve smlouvě přislíbenou stejnou odměnu – do konce roku si mohou přijít každý až na 500 tisíc.
Nebeská kampaň jako fiasko
Se Strnadem i Appeltem přitom Piráti již zkušenosti mají. Strnad byl v roce 2014 manažerem kampaně pro volby do europarlamentu, strana tehdy nezískala ani jeden mandát.
A podle novináře Michala Půra byl Appelt ještě donedávna koordinátorem bizarní kampaně pirátského Mikuláše Ferjenčíka (37), ve které se bývalý poslanec stylizuje do role Ježíše.
Ani ta se příliš neosvědčila, ačkoliv ruku k dílu přiložil a andělský kostým navlékl i šéfdiplomat Jan Lipavský (39). Piráti obhájili jen jeden ze tří mandátů, Ferjenčík navíc čelil výzvám režiséra Jiřího Stracha (50) na zaplacení 150 tisíc korun za užití duševního vlastnictví bez svolení…
Nižší kvalifikace, více peněz
Jan Holický ze Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů Blesku potvrdil, že se Strnadem již jednal. „Oceňuji snahu všech účastníků schůzky řešit nefunkčnost systému,“ napsal. Dodal však, že samotné aktualizace systému, které rezort provádí, ke zlepšení nestačí.
„Bez dalších úprav ze strany MMR (resp. jeho dodavatelů) není možné zajistit řádný výkon přenesené působnosti státní správy na městských a obecních úřadech,“ dodal Holický.
Bartoš v pondělí po setkání s odbory na síti X uvedl, že MMR pracuje na zmírnění požadavků na kvalifikaci úředníků, od července taky došlo ke zvýšení jejich tabulkových platů.
Byli nejlevnější. Ale o tolik?
Na to, proč práci získal právě Strnad, se Blesk ptal nedávno MMR. Podle Waleczka bylo osloveno šest zájemců, čtyři podali nabídky a ta Strnadova – s hodinovou sazbou 400 Kč bez DPH – byla prý nejnižší. Včera Waleczko upřesnil, že za červenec Strnad odpracoval 156 hodin a dostal odměnu 62 400 Kč, Appeltovi pak rezort zatím nic nevyplatil.
Podle smlouvy, kterou má Blesk k dispozici, byl Appelt ještě o něco skromnější – řekl si o 300 Kč za hodinu. Podle Tomáše Hejdy, majitele agentury PR Mollo, jde s ohledem na svěřený úkol o extrémně nízké sazby.
„Když vezmu, že cena juniorního člověka v agentuře se pohybuje okolo 1 200 až 1 500 Kč, seniorního pak v rozmezí 2 200 až 2 800 Kč a ředitele od 4 500 Kč. Navíc jde o stavební zákon, který aktuálně nemá dobrou pověst a pohybujeme se na úrovni krizové komunikace,“ řekl Hejda Blesku.
😁 👍