Pavlovi v Bílém domě u jídla tváří v tvář Bidenovi. Bývalý protokolář: Proč byli poblíž prezidenta USA?
Součástí velkolepého summitu NATO, který se konal ve Washingtonu, byla i slavnostní večeře v Bílém domě. Na ni americký prezident Joe Biden a manželka Jill pozvali představitele aliančních zemí. Nechyběl ani český prezident Petr Pavel s první dámou Evou. Pár dokonce zaujal čestná místa - stál nedaleko nejmocnějšího muže světa. A při večeři pak přímo naproti. Podle bývalého hradního protokoláře Miroslava Sklenáře však nešlo o projev Bidenovy vřelosti vůči hlavě českého státu, ale o obvyklý protokol.
Famózní večeře v sídle amerického prezidenta navázala na středeční program summitu, během kterého se mj. intenzivně řešil další postup k válce na Ukrajině. Už tam se Pavel setkal s prezidentem Bidenem, když hovořili společně s dosluhujícím šéfem NATO Jensem Stoltenbergem.
Český prezident Petr Pavel pak s první dámou Evou zamířil do Bílého domu, společně s dalšími 31 státníky aliančních zemí. Na slavnostní fotografii měl prezidentský pár dokonce čestné místo – stál jen pár míst od Bidenových!
Ještě větší čest přišla pak při samotné večeři. Vedle Bidena seděl sice turecký prezident Recep Erdogan, naproti ale, tváří v tvář americkému prezidentovi, usedl právě Pavel a první dáma.
Podle protokolu
Dle bývalého hradního protokoláře Miroslava Sklenáře, který pracoval mj. pro Václava Havla, bylo rozestavení spíše o štěstí nežli o záměrné poctě. Při takových fotografiích se podle něj vychází z protokolárního pořadí.
„Nejprve se zařadí funkcionáři NATO, proto vedle Bidena stojí Stoltenberg. Pak už se řadí hlavy států, tedy prezidenti, a to podle toho, kdy se ujali funkce. Ti, kdo měli inauguraci nejdříve, jsou nejblíže. Takže ti v uvozovkách seniornější a zkušenější jsou tak blíže,“ uvedl Sklenář.
To by vysvětlovalo, proč vedle Bidena stál francouzský prezident Emmanuel Macron a polský prezident Andrzej Duda, kteří oba pomalu táhnou na 10 let ve funkci.
„Až poté se řadí premiéři, také od těch nejdéle sloužících,“ vysvětlil Sklenář. Jedním z premiérů, který tak stál opodál americkému prezidentovi, byl např. předseda maďarské vlády Viktor Orbán.
Jelikož byla však většina hostů premiéři a premiérky, prezidentů nebylo tolik - Pavel byl tak dokonce jedna z »déle sloužících« hlav států, které do Bílého domu přijely. Byl tak podle protokolu s manželkou postaven poměrně blízko k nejmocnějšímu muži světa.
„Někdy máte štěstí, někdy máte smůlu. V tomto případě měl prezident Pavel štěstí. I na začátku summitu stál za Bidenem,“ dodal s tím, že vzájemná blízkost státníků či zahraniční politika nehrají roli.
A provedla politručka školení?