Veřejnost v uplynulých dnech zaskočil návrh novely z pera ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Počítá s tím, aby lidé, pokud se zraní pod vlivem omamných látek včetně alkoholu – například při rvačce či bouračce, si léčbu sami uhradili. Jaký dopad by to mohlo mít v národě, který se alkoholu rozhodně nevyhýbá?
5 otázek k návrhu Válka: Opijete se a zraníte se při páchání trestného činu? Léčbu si uhradíte sami!
1.Na jaké látky se má návrh vztahovat?
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění počítá s rozšířením práva na náhradu za poskytnuté pojistné plnění u osob, které se zraní při páchání přestupku či trestného činu, a jsou pod vlivem návykových látek. To by se podle ministra Vlastimila Válka (64, TOP 09) vztahovalo na drogy i alkohol, po takovém člověku by pojišťovny náklady na léčbu vymáhaly.
2.Na koho by se pravidla měla vztahovat?
Novela by platila pro všechny trestně odpovědné, tudíž už pro osoby nad 15 let. „Nepředpokládáme ale, že by v této věkové kategorii osob docházelo k častým úmyslným trestným činům nebo přestupkům pod vlivem návykové látky ve spojení s vlastním zraněním,“ uvedl pro Blesk mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
3.Budou se vymáhat peníze od nemocných?
Návrh se podle ministerstva týká jen případů poškození zdraví, ke kterému dojde v souvislosti s úmyslným trestným činem – třeba postřelením při loupeži či rvačce opilců. Anebo pak přestupku za volantem. „Opilý řidič se nabourá a zraní se,“ dodal Jakob. O tom, kdo si léčbu uhradí, by se mělo rozhodnout v trestním či přestupkovém řízení. Mluvčí ale doplňuje, že novela stále prochází připomínkovým řízením a může ještě doznat změn.
4.Drahé léčby problémem pro dlužníky?
Už dnes pojišťovny vymáhají náhrady nákladů, které vynaložily na léčení svých pojištěnců, jímž újma na zdraví byla způsobena zaviněným protiprávním jednáním třetích osob. Třeba podle Všeobecné zdravotní pojišťovny jde ročně o stovky milionů korun, průměrná částka se pohybuje od 26 tisíc do 31 tisíc korun. Že by lidé sklouzli do spirály dluhů, toho se ministerstvo nejspíš neobává. Opět s odůvodněním, že jde jen o „úzký okruh lidí“, navíc pojišťovny mohou v určitých případech – třeba tam, kde je to zcela marné – od vymáhání nákladů na léčbu upustit.
5.Co na to odborná veřejnost?
„Už dnes tyto případy řeší judikatura, která k tomu je a která se již aplikuje. Takže nevím, jestli se ministerstvo nevlamuje do otevřených dveří,“ řekl Blesku Petr Dimun z webu Českájustice.cz. Mluvčí VZP Viktorie Plívová nechtěla novelu komentovat s tím, že legislativní proces nebyl dosud dokončen. A třeba poslankyně ANO a členka výboru pro zdravotnictví Válkovi přes Blesk vzkázala, že by se měl raději věnovat dlouhodobým problémům rezortu.
Video Ministr Válek o vládní novince s antibiotiky: Zajistit dostatek léků je pro nás absolutní prioritouVideo se připravuje ...
Válek se nám ve vládě válí už docela dlouho, až se z toho zbláznil....