Jednání Sněmovny: Poslanci hlasování o korespondenční volbě posunuli na příští týden
Poslanecká sněmovna po další mnohahodinové debatě podruhé přerušila závěrečné schvalování korespondenční volby. O zavedení možnosti pro Čechy žijící v zahraničí mají poslanci hlasovat příští pátek od 13:00. Pevný termín dnes stanovila Sněmovna na návrh vládního tábora navzdory odporu opozice. Dnes poslanci finální kolo projednávání sporné koaliční novely nedokončí. V době verdiktu o termínu hlasování zbývala pro vystoupení čtyř desítek přihlášených opozičních zákonodárců jedna hodina. Zákony můžou poslanci schvalovat jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00.
Opoziční návrhy na stanovení jiného pevného termínu pro zahájení hlasování o volbě poštou dolní komora zamítla. Předseda poslanců SPD Radim Fiala navrhoval 30. srpen 2025. Protože toto datum připadá na sobotu, Radek Vondráček (ANO) chtěl, aby se hlasovalo po 30. srpnu příštího roku.
„Tři jednací dny na třetí čtení by měly stačit,“ uvedl ke koaličnímu návrhu na stanovení termínu šéf poslanců ODS Marek Benda. Předseda klubu TOP 09 Jan Jakob je přesvědčen o tom, že Sněmovna věnovala korespondenční volbě i s úvodním kolem a druhým čtením dostatek času. Naopak podle předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová chce koalice opozici umlčet. Obává se podle ní volebních hlasů lidí v České republice a toho, že bez korespondenční volby skončí.
Závěrečné schvalování korespondenční volby začalo ve středu. Především opakujícími se opozičními výtkami zatím vyplnilo zhruba osm hodin čistého času. Mimořádná schůze svolaná k volební novele z koaličního podnětu by měla pokračovat za týden. Část poslanců přihlášených do řádné debaty se tak ke slovu do hlasování o podobě předlohy pravděpodobně nedostane.
Dnešní jednací den zahájil lídr SPD Tomio Okamura, podle něhož je korespondenční volba „útokem na svobodu, legitimitu a regulérnost voleb“. Její zavedení má podle něho usnadnit manipulace a podvody s hlasy a účelově ovlivnit výsledky už příštích sněmovních voleb. Poslankyně ANO Zuzana Ožanová varovala před možností, že lidé mimo plentu budou vyplňovat volební lístek pod nátlakem proti své vůli. Zajímala se také o to, zda policie bude moci vyšetřovat trestný čin maření voleb v cizím státu.
Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti) se ohradil proti výtkám, že hlasování poštou porušuje tajnost volby. Poukázal na to, že i nyní mohou voliči přijít do volební místnosti s již vyplněnými lístky. V případě volby poštou bude podle ministra podmínka zachována systémem dvojích obálek, a to doručovací a hlasovací s volebním lístkem.
Své výtky adresoval koalici i poslanec ANO Marek Novák, kterému mimo jiné vadilo, že hlasování poštou ve volbách není v Česku odzkoušeno. Vytýkal koalici, že nechce podpořit úpravy ANO, které by korespondenční volbu zpřísnily. „Dovolujete možnost manipulace s volbami osobami, které tady ani neplatí daně,“ prohlásil. Podle jeho stranických kolegyň Zuzany Ožanové a Bereniky Peštové se koalice odvolává vládní programové prohlášení a hlasování poštou proti měla předložit vláda.
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem v řádných volbách do Sněmovny v příštím roce. Opoziční hnutí SPD žádá zamítnutí volební novely, hnutí ANO zejména odklad její účinnosti na rok 2026 a vyloučení voleb do Evropského parlamentu kvůli údajně největšímu riziku dvojího hlasování.
Obě opoziční hnutí neměla u krajanů v minulých sněmovních volbách do Sněmovny takovou podporu jako vládní strany. Kritiku opozičních zástupců provázejí opakovaná tvrzení, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Poslanci těchto hnutí také varují před rozšířením možností manipulace s hlasy a před poklesem důvěry lidí ve volby. Koaliční představitelé s výtkami nesouhlasí. Hlasování poštou podle nich usnadní Čechům v cizině naplňování volebního práva.
Opoziční návrhy na stanovení jiného pevného termínu pro zahájení hlasování o volbě poštou dolní komora zamítla. Předseda poslanců SPD Radim Fiala navrhoval 30. srpen 2025. Protože toto datum připadá na sobotu, Radek Vondráček (ANO) chtěl, aby se hlasovalo po 30. srpnu příštího roku.
Nově zvolený europoslanec Ondřej Kolář se v závěru jednání vzdal mandátu v české Sněmovně. V dolní komoře ho nahradí vysokoškolský učitel Martin Dlouhý (oba TOP 09)
Mandát z dvoudenních voleb