Dojemné chvíle prezidentského loučení na Hradě: Pavel předal Čaputové Řád bílého lva, dostal dvojkříž
Už v sobotu předá Zuzana Čaputová slovenské prezidentské křeslo Peteru Pellegrinimu. Před pár dny se byla rozloučit v ukrajinském Kyjevě, rozlučkové kolečko nyní zakončuje v České republice. Přichystán byl pro ni „speciální dárek“ – český prezident Petr Pavel ji ocenil Řádem bílého lva občanské skupiny I. třídy za přínos k rozvoji česko-slovenských vztahů. Obdobně ona ocenila jeho. Oba státníci vypadali při ceremoniálu velmi dojatě.
„Přestože se naše prezidentské mandáty nepřekrývaly tak dlouho, jak bych si přál, stihli jsme toho poměrně dost. Vzpomínám na naši první společnou cestu vlakem na Ukrajinu měsíc po mé inauguraci,“ ocenil Pavel silný zážitek z konce dubna 2023. „Upevňování našich vztahů bylo, myslím, hlubší než kdy předtím. Bylo to dáno osobností prezidentky a jejím vztahem k České republice,“ zdůvodnil nejvyšší státní ocenění prezident Pavel.
„Naplňuje všechny rysy, které by demokratická hlava státu měla mít. Lidskost, vlídnost, vstřícnost, naprosto přirozená snaha porozumět a naslouchat lidem, ale i velká odpovědnost za roli, kterou plníte. Byla jste tím vzorem pro mnoho představitelů států v Evropě i ve světě,“ vzdal prezident hold končící kolegyni.
Na Čaputové jbylovidět, kterak na ni doléhá vážnost situace, ani po čtyřech letech v úřadě pro ni zjevně takovéto formální obřady nejsou rutinou. A slova chvály od respektovaného kolegy ji zjevně dojímala. Dojatá byla i česká první dáma Eva Pavlová, jež předávání cen přihlížela ze strany spolu s prezidentským personálem; stejně jako slovenská hlava státu oblékla červené šaty.
Následně si všichni připili - a pak přišlo překvapení. Český prezident dostal na oplátku nejvyšší slovenské státní vyznamenání - Řád bílého dvojkříže za zásluhy o všestranný rozvoj vztahů. „Mám velký respekt a úctu ke způsobu, jakým vykonáváte svoji funkci,“ chválila ho Čaputová. Ocenila Pavlovu principiálnost pramenící z jeho silného smyslu pro čest, statečnost vycházející ze silné vnitřní potřeby chránit veřejný zájem a bezpečnost, ale také jeho neoblomnost a konzistentnost při formování zahraničněpolitické orientace České republiky.
S řádem se spěchalo
Podle protokoláře Miroslava Sklenáře bylo jasné už dopředu, že pokud Čaputová dostane metál, bude to ten nejvyšší. „Je to nejvyšší český řád a pouze a jenom hlava státu ve funkci ho může dostat s řádovým řetězem. Je pěkné, že využívají konec funkčního období, protože kdyby prezident tento řád udělil Zuzaně Čaputové až poté, tak by nedostala řádový řetěz. Ten je mimochodem velmi krásný, všichni ho obdivují,“ řekl Blesku. Zdůraznil, že cizincům se tento řád nepůjčuje, ale uděluje.
Protokolář též připomněl, že Čaputová má slovenskou státní příslušnost, a Pavel jí proto směl udělit metál i mimo řádové dny, což je 1. leden a 28. říjen. „Cizím státním příslušníkům ho lze udělit kdykoliv,“ dodal Sklenář. Čaputová byla oceněna v občanské kategorii, pak existuje ještě vojenská.
Protokoláři už v předstihu řešili, jestli i Pavel dostane od Čaputové něco „na rozloučenou“. Zuzana Čaputová je stále ve funkci, takže mu výměnou mohla udělit slovenské nejvyšší státní vyznamenání, což je pro cizince Řád bílého dvojkříže. Na druhou stranu Petr Pavel zastává tuto funkci krátce a státní vyznamenání se většinou dávají v zemi udělujícího prezidenta. „Ale určitě ta teoretická možnost existuje, že by to nebylo udělení, ale výměna vyznamenání, a kdyby Slováci chtěli, tak to udělat mohou,“ předpokládal předem Sklenář.
Předtím, po 11. hodině, prezidentku Čaputovou vyznamenal ministr zahraničí Jan Lipavský - předal jí ocenění Vision for Europe (Vize pro Evropu). „Je symbolem naděje, změny a pozitivního vývoje,“ vyzdvihl ji ministr a připomněl „ideály, které celoživotně vyznává a statečně je prosazovala jako právnička, občanská aktivistka nebo prezidentka“.
„Ve funkci prezidentky to neměla lehké. Ve společnosti otřesené po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, po střelbě v bratislavském klubu Tepláreň i po atentátu na premiéra Roberta Fica působila jako pevný a spolehlivý společenský svorník,“ ocenil Lipavský, stejně jako to, jak přispívala k „dlouhodobé stabilizaci středoevropského regionu, navzdory problémům, kterým všichni společně čelíme“.
„Bez váhání se připojila k těm, kdo se bez váhání kategoricky připojili za napadenou zemi, opakovaně jí projevila solidaritu, nebála se Ukrajinu osobně navštívit,“ vyzdvihl také prezidentčinu roli na Slovensku, kde je podpora Ukrajině rozporuplná.
Covid, Putin, populismus
Čaputová v děkovné řeči pronesla, jak je těžké realizovat evropské vize „zvláště v čase krizí, kterým v posledním období intenzivně společně čelíme“. Zmínila zejména covid-19 a bezpečnostní a energetickou krizi spojenou s ruskou invazí na Ukrajinu. V tomto kontextu komentovala i výsledek evropských voleb - posílení populistických a extremistických stran, k němuž došlo i na Slovensku.
„Nárůst extremismu má více příčin. Jsou mezi nimi i krize, jež jsme za poslední roky museli zvládat. Mnohé byly pro celé generace našich občanů úplně nové. Pro mnohé z nás se tyto krize staly existenčními. Strach a obavy jsou lidské a přirozené. Smutné však je, že právě tyto emoce jsou částí politického spektra ještě víc umocňovány a zneužívány k prosazování vlastních politických cílů a oslabování demokracie,“ uvedla končící prezidentka.
Petr Pavel už letos obdařil Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy amerického exprezidenta Billa Clintona a stejný řád III. třídy daroval i generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. Čaputová přijela do Prahy už ve středu, kdy byla uvítána na I. nádvoří Pražského hradu slavnostním ceremoniálem. V Česku byla předtím hned několikrát, naposledy v březnu i s prvním frajerem na premiéře filmu Tady Havel, slyšíte mě?
😁