Pátek 14. června 2024
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Oblačno 20°C

Další hádky o korespondenční volbu ve Sněmovně? Vondráček: Čekám ostrou debatu!

Autor: ČTK, simao - 
11. června 2024
20:53

Debata o změnách programu nynější řádné schůze Sněmovny dnes zabrala poslancům zhruba 1,5 hodiny, obvykle bývá delší. Dolní komora by tak nemusela v širším rozsahu využít možnost večerního, případně i nočního jednání, kterou schválila podle koaličního návrhu hned v úvodu schůze. Prodloužení mělo záviset podle předsedy klubu ODS Marka Bendy právě na délce diskuse o podobě programu, v níž vystoupila řada opozičních poslanců.

„Záleží na tom, jak rychle se nám podaří schválit program. Vše, co bude nad 15:00, bychom nastavili případně večer,“ uvedl Benda. Dnešní jednání začalo ve 14:00, diskuse k programu skončila i s hlasováním před 15:30. Obvykle může dolní komora projednávat návrhy zákonů podle svých pravidel do 19:00.

Opozice s návrhy na projednání svých témat neuspěla. Předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová prosazovala, aby se poslanci zabývali porodnosti, hned několik požadavků přednesl lídr SPD Tomio Okamura. Chtěl, aby Sněmovna přednostně projednala předlohy tohoto hnutí o zestátnění exekutorů a o rozšíření práva bránit se zbraní, nebo aby debatovala o údajném ohrožení pracovních míst kvůli unijní zelené politice.

Mimořádná schůze 

K dalším návrhům poslanců ANO patřilo projednání finanční situace ve Vězeňské službě, odkladu digitalizace stavebního řízení z 1. července, energetická politika vlády a opět i zřízení vyšetřovací komise k loňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Schillerová uvedla, že ke vzniku komise nechají poslanci ANO svolat mimořádnou sněmovní schůzi.

Sněmovna by dnes měla nejprve probrat čtveřici předloh ve druhém čtení. Jde například o uzákonění veřejných kulturních institucí, jejich výhodou v porovnání s nynějšími příspěvkovými organizacemi má být podle vlády mimo jiné možnost dlouhodobého finančního plánování z více zdrojů. Ve druhém čtení je také třeba vládní novela zákoníku práce s valorizací minimální mzdy a se zrušením zaručených mezd v soukromém sektoru a uzákonění významného Dne samizdatu.

Teprve po těchto předlohách přišly na řadu zákony v úvodním kole. Patří k nim zavedení povinnosti prodejců zbraní a střeliva hlásit podezřelé nákupy a zakotvení statusu umělce.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v řádných volbách do Sněmovny v příštím roce.

Obě opoziční hnutí se u krajanů v minulých volbách do Sněmovny netěšila takové oblibě jako vládní strany. Kritiku opozičních zástupců spojovala opakovaná tvrzení, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Poslanci těchto hnutí varovali také třeba před rozšířením možností manipulace s hlasy a před snížením důvěry veřejnosti ve volby. Koaliční představitelé s takovými výtkami nesouhlasili. Korespondenční hlasování podle vládních poslanců zlepší Čechům pobývajícím v zahraničí dostupnost volebního práva.

Zpřísnění prodeje zbraní

Poslanci dnes dokončili úvodní debatu o zavedení povinnosti prodejců zbraní a střeliva hlásit podezřelé nákupy. Před dalším schvalováním normu projedná sněmovní výbor pro bezpečnost. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) o zkrácení lhůty na projednávání nežádal, i když vláda chtěla novelu prosadit původně ve zrychleném režimu, což zablokovaly ANO a SPD.

Opoziční poslanci ANO a SPD během téměř tříhodinové debaty označovali navrhovaná opatření vágní nebo zneužitelná, neúspěšně navrhovali vládě jejich přepracování. 

Novelu připravila vláda v reakci na prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student 14 lidí zabil, 25 zranil a následně zastřelil i sebe. Předloha počítá s tím, že prodejce „oznámí policii převod zbraně nebo střeliva nebo právní jednání směřující k takovému převodu, které důvodně považuje za podezřelé“.

Podezřelé jednání nelze podle ministerstva vnitra z principu přesně definovat. Může ale například jít o případy, kdy se zákazník pokusí zakoupit zbraň, k jejímuž držení není oprávněn, nebo vykazuje „abnormální zmatenost, apatie nebo výrazné známky tíživého stresu“. Nákup neobvyklého množství zbraní nebo střeliva nyní sleduje policie prostřednictvím analytického nástroje přímo v Centrálním registru zbraní.

Navrhovanou úpravou vláda podle poslanců ANO přenáší odpovědnost na prodejce. Norma může kriminalizovat i sportovní střelce za nákup většího množství střeliva, míní Lang. Pokud držitel licence oznámení neprovede, dopustí se podle návrhu přestupku. Novela dále rozšíří možnosti policie pro zajištění zbraní. Nově je bude moci zajistit v případech, kdy od „orgánu veřejné moci“ o jejich držiteli získá informace, že může představovat „vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost“.

Status umělce by měl lidem působícím v kultuře takzvaně na volné noze dát šanci na státní podporu. Šlo by o příspěvky na tvůrčí nebo studijní účely.

V úvodním kole je ve Sněmovně také třeba zjednodušení převodu nepotřebných státních nemovitostí na obce a kraje, zvýšení podílu krajů na inkasu sdílených daní a zavedení ošetřovného i pro živnostníky a lidi pracující na dohody s nemocenským pojištěním.

V prvním čtení jsou i další předlohy, například o zakotvení statusu umělce. Sněmovna se sejde na řádné schůzi odpoledne. Program jednání může změnit.

Video  Eurovolby 2024: Vyhrálo ANO se 7 mandáty, SPOLU získalo šest. Kdo má také europoslance?  - Blesk - Daniel Kristl, ČTK
Video se připravuje ...

Petr Hofflinger ( 12. června 2024 05:54 )

Který odborník to byl? 😁

Petr Hofflinger ( 12. června 2024 05:53 )

Tak snad každý by si měl umět vydělat, bez všech finančních podpor, od daňových plátců!

9876543 ( 11. června 2024 20:31 )

Bude jím to houvno platné, odborník říkal, že než se to vžije, že to bude nějaké roky trvat..A až nastoupí nová vláda, tak to jednoduše zruší, jako mnoho dalších hnusáren, co sem nutella nainstaloval.

Petr Hofflinger ( 11. června 2024 20:13 )

Tobě by se to mělo také projasnit, vědmo! 😁

e.lesanova ( 11. června 2024 19:38 )

Propadlíci budou prosazovat korespondenční volby, to je jasné, protože fakt, že s nimi bude u dalších voleb vymeteno, je čím dál jasnější. Je nutné referendum, přes to vlak nejede. Další volební podvody slepence neakceptovat. 👎

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa