Velké jednání o pomoci Ukrajině v Praze: Fiala hostil světové lídry, dorazil i Šmyhal
Do české muniční iniciativy už přispělo 15 zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun), řekl před dnešním jednáním o bezpečnosti s evropskými státníky v pražské Kramářově vile premiér Petr Fiala (ODS). První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí na Ukrajinu v červnu, doplnil premiér. Země podle něj může čekat první zásilku v příštích dnech.
Od Česka a jeho spojenců dostala od začátku ruské invaze napadená země 918 kusů těžké techniky. „Dále téměř 21 milionů nábojů střední ráže a 1,7 milionu nábojů velké ráže a raket,“ dodal Fiala. Ujistil, že podpora bude pokračovat. „Ruská agrese na Ukrajině jasně ukazuje, že musíme podporovat rozvoj evropského obranného průmyslu a posílit naše obranné schopnosti. Je to klíčová dlouhodobá priorita evropské bezpečnosti,“ řekl.
Fiala uvedl, že mír a bezpečnost v Evropě závisí na tom, že se podaří zastavit ruskou agresi, které Ukrajina odolává přes dva roky. „Situace se ale dostává do kritického bodu. Musíme zvýšit naše úsilí a najít nové způsoby jak posílit ukrajinskou obranu. Proto jsme dnes tady,“ řekl.
Diskuse se dnes v Praze týkala toho, jak munici dostávat na Ukrajinu rychleji. „A také toho jak zajistit systémy protivzdušné obrany a posílit naši spolupráci v obranném průmyslu,“ uvedl Fiala. Pracovní večeře se účastnili polský prezident Andrzej Duda, předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová, nizozemský premiér vlády Mark Rutte či lotyšská premiérka Evika Siliňová. Dalšími účastníky byli ukrajinský premiér Denys Šmyhal či americký náměstek ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti James O'Brien.

Ve věznici ve městě Šklov na východě Běloruska zemřel během odpykávání trestu 61letý podnikatel Valjancin Štermer, odsouzený na pět let za urážku autoritářského vládce země Alexandra Lukašenka, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na nevládní organizaci na ochranu lidských práv Vjasna.

Česko nevydá ruskou opoziční novinářku Faridu Kurbangalejevovou do Ruska. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Vyhověl návrhu státní zástupkyně Kateřiny Štěpánkové, podle kterého je vydání novinářky nepřípustné. Rusko ženu stíhá za vyzývání k terorismu, jeho ospravedlňování a šíření lží o ruské armádě. Informovat o ozbrojeném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou způsobem, který se nelíbil ruským autoritám, ale v Česku není trestné.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že raketou Iskander-M zničilo u města Pokrov (rusky Ordžonikidze) v Dněpropetrovské oblasti radar, velitelské stanoviště a dvě odpalovací zařízení amerických raket Patriot, představujících oporu ukrajinské protivzdušné obrany.
Za další klíčový úkol označil Fiala lepší obranu Ukrajiny proti útokům ze vzduchu. „Oceňuji německou iniciativu, která má posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu,“ uvedl. Vybrat se v ní podařilo přes miliardu eur (24,7 miliardy korun). „Česko již dodalo první simulátor na letoun F-16. Doufám, že brzy bude následovat dodávka samotného letounu západními spojenci,“ doplnil. Kyjev podle dřívějších informací agentury Reuters očekává první dodávku stíhacích letounů F-16 v červnu až červenci. Svá letadla slíbily dodat Belgie, Dánsko, Norsko a Nizozemsko.
Česká i německá iniciativa podle Fialy jsou dokladem jednoty Západu proti ruské agresi. „Budeme stát po boku Ukrajiny tak dlouho, jak bude potřeba,“ dodal. EU, která bude jednotně stát za Ukrajinou, znamená silnější a bezpečnější Evropu a její výraznější hlas na světové úrovni, doplnil.
Duda: Plná podpora Polska
Podle Dudy je situace na frontě složitá. „Rusko má strategickou iniciativu a připravuje se na velkou ofenzivu. Ukrajina čelí nedostatku munice. Musíme udělat naprosto vše abychom zabránili pádu Ukrajiny. Vítáme českou iniciativu jako jednu z nejdůležitějších,“ uvedl polský prezident, podle kterého má plnou podporu polských představitelů. „Věříme že dostatek dodávek změní situaci na frontě. K dodávkám bude použito letiště v Rzeszowě,“ sdělil Duda.
Dánská premiérka Frederiksenová podotkla, že dodávky munice a vzdušné obrany je velmi důležitá pro obranu ukrajinských civilistů. „Ukrajina nás potřebuje teď a tady. Česká iniciativa je velmi potřebná a může zajistit kýženou změnu. Musíme ale zrychlit a zvětšit dodávky. Existuje riziko, že munici dovezeme pozdě,“ varovala premiérka.
Lotyšská premiérka Siliňová sdělila, že její země přispěla 10 miliony eur. „Také Evropská rada a NATO musí pokračovat v podpoře Ukrajiny a ukázat odvahu čelit ruské agresi. Ukrajina bojuje nejen za sebe ale za bezpečí celé Evropy. My Lotyši známe cenu svobody,“ připomněla.
Rutte: Nesmíme usnout na vavřínech
Podle nizozemského premiéra Rutteho všichni známe situaci ukrajinské armády. „Je dobré vidět i podporu Spojených států nebo Německa. Situace u Charkova se sice stabilizovala, není to však důvod usnout na vavřínech. Musíme zrychlit dodávky, podpořit protivzdušnou obranu,“ řekl premiér. Rusko neustává ve svých operacích, proto my musíme zůstat s Ukrajinou, dodal.
Ukrajinský premiér Šmyhal zmínil, že cílem není jen ochránit ukrajinské civilisty, ale i zabránit velké válce na kontinentu. „Uvědomujeme si mimořádný význam české iniciativy. Potřebujeme munici na frontě tak rychle jak to jen půjde. Děkujeme Německu za dodávku protivzdušné obrany a Nizozemsku za systém Patriot. Dodávky dodané v létě by nám měly umožnit zastavit ruskou agresi. Ukrajina je a zůstane štítem Evropy. Cílem musí být spravedlivý mír,“ sdělil.
Lídři pěti zemí Evropské unie pak ve společném prohlášení potvrdili v Praze závazek pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny. Podle závěrů schůzky „pozorně vyslechli výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ke zvýšení a urychlení podpory, zejména pokud jde o munici a protivzdušnou obranu, které jsou životně důležité pro ochranu obyvatel Ukrajiny, měst a kritické infrastruktury, jakož i na bojištích“.
Oni si blbečkové vůbec neuvědomují že to byli oni kdo vyhnal Rusy na Ukrajinu. Byznys je byznys.