Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Babiš s Nagyovou opět před soud! Kvůli zrušenému osvobozujícímu verdiktu v kauze Čapí hnízdo

Autor: ČTK, simao - 
13. února 2024
09:52

Městský soud v Praze se ve středu podruhé vrátí k projednávání případu padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu Čapí hnízdo, ve kterém čelí obžalobě předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Loni v lednu sice oba obžalované osvobodil, rozsudek ale na podzim zrušil odvolací soud. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají. Hlavní líčení je zatím nařízené na dva dny, není vyloučeno, že by soud mohl v případu rozhodnout.

  • Státní zástupce Jaroslav Šaroch v obžalobě tvrdí, že Andrej Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce Monice.
  • Podle žalobce to Babiš udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky.
  • Babišova někdejší poradkyně Jana Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Nagyovou viní žalobce z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiše z pomoci k dotačnímu podvodu.
  • Nepravomocný osvobozující rozsudek v září 2023 zrušil odvolací Vrchní soud v Praze.
  • Babiš dlouhodobě tvrdí, že je kauza politicky motivovaná, s obžalobou nesouhlasí.
  • Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ začal poprvé projednávat v září 2022.

Ve středu městský soud plánuje vyslechnout svědka navrženého obhajobou, jde o bývalého člena představenstva firmy ZZN Pelhřimov, která Babišově rodině akcie Čapího hnízda prodala.

Soud jde (opět) do finále?

Podle mluvčího soudu Adama Weniga je také v plánu výslech dvou znalců a provedení listinných důkazů. „Plánované doplnění dokazování se zatím nejeví časově příliš náročné, proto v případě, že se nevyskytnou zásadní komplikace, případně nebudou učiněny další důkazní návrhy, které by soud posoudil jako důvodné, mohly by závěrečné řeči zaznít,“ uvedl Wenig.

„Vše se bude odvíjet od průběhu hlavního líčení a záležet bude samozřejmě i na tom, kolik času si vyžádá porada senátu. Obecně mohu uvést, že vyhlášení rozsudku nelze vyloučit,“ doplnil mluvčí. Z hlavního líčení se podle něj zatím žádný svědek ani znalec neomluvil, dorazit by měli i oba obžalovaní.

Trestní senát městského soudu před více než rokem rozhodl, že se neprokázalo, že by Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci.

Odkázal především na výslech svědka Jana Bareše, který ve své výpovědi vyloučil, že by úvahy o dotaci hrály roli při rozhodování, že se Farma Čapí hnízdo z Agrofertu vyčlení. Bareš také před soudem řekl, že ho Babiš ujistil, že má zájem v projektu pokračovat, i kdyby společnost dotaci nezískala.

Agrofert, který Babiš později vložil do svěřenských fondů, a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudu vzájemně nekonkurovaly na stejných či sousedních trzích, což hraje roli při posouzení propojenosti podniků. Aby společnost Farma Čapí hnízdo neměla na dotaci nárok, muselo by totiž být podle soudu prokázáno působení propojených společností na stejném či podobném trhu.

Video  Andrej Babiš na tiskovce po nepravomocném osvobozujícím verdiktu 
Video se připravuje ...

„Nepřesvědčivý, nedůsledný a neúplný“

Nepravomocný rozsudek ale loni v září zrušil odvolací Vrchní soud v Praze. Mimo jiné uvedl, že osvobozující verdikt měl vady, které odvolací senát nemohl sám napravit.

Postup trestního senátu při zpracování důkazů byl podle odvolacího soudu „nepřesvědčivý, nedůsledný a neúplný“. Městský soud podle něj některé důkazy pominul, k jejich hodnocení přistupoval selektivně a nepodrobil je komplexnímu hodnocení. To podle odvolacího soudu vedlo až k „hypotetickým závěrům“. Napadený rozsudek tak obsahoval rozpory a zjištění, která podle vrchního soudu vyznívají nelogicky.

Městský soud by se podle odvolacího senátu měl například důsledněji zabývat tím, jakou měl zamýšlený projekt ekonomickou perspektivu. Musí podle něj znovu vyslechnout zpracovatele znaleckých posudků.

Odvolací soud také podřízenému soudu vyčetl, že Barešově výpovědi přikládal příliš velkou váhu a nehodnotil ji jako rovnocennou s ostatními důkazy. Městský soud podle vrchního soudu dostatečně nevyřešil otázku, zda obžalovaní účelově vytvořili podmínky pro získání dotace vyčleněním společnosti z Agrofertu. V usnesení ale odvolací senát městský soud nezavázal ke konkrétnímu rozhodnutí.

Babiš: Nagyová měla smůlu, že šel Babiš do politiky

Babiš loni v listopadu připomněl, že jeho stíhání bylo už jednou zastaveno a dřívější nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ho následně obnovil. Věří, že městský soud své předchozí rozhodnutí potvrdí. Nagyová loni označila rozhodnutí odvolacího soudu za „velké zklamání“, také je přesvědčena, že soud znovu vynese osvobozující rozhodnutí.

„Samozřejmě mám obrovskou radost, mám hlavně radost kvůli mojí rodině, kvůli nejbližším spolupracovníkům, kvůli lidem, kteří mi fandili,“ radoval se přitom Babiš loni po osvobozujícím verdiktu a mluvil o obrovském traumatu pro něj a pro jeho rodinu. „Opakovaně jsem tvrdil, že jsem nikdy nic nespáchal nezákonně, že jsem neporušil zákon a že tato kauza byla vždycky využita v rámci různých voleb,“ tvrdil a děkoval manželce Monice i dětem, že to s ním prožívali.

„Paní Nagyové samozřejmě děkuju, protože je to statečná žena, která měla tu smůlu, že Babiš šel do politiky, takže taky si užila své,“ dodával Babiš předtím, než došlo k dalšímu zvratu v kauze Čapí hnízdo. „Trvám na tom, že to bylo politické trestní stíhání (...) Po šesti letech, když bojujete za pravdu, tak máte nějaké emoce a já jsem si je vyřídil ve své ložnici,“ dodával a k odvolacímu soudu poznamenal: „Já se toho neobávám, protože tam zkrátka nezazněly žádné důkazy, že bychom něco s paní Nagyovou udělali.“

Video  Jana Nagyová na tiskovce v Průhonicích 
Video se připravuje ...

Annika ( 26. února 2024 15:36 )

Spinave penize ovladaji svet,nepohodlne politiky odstranit tak si vymyslime prkotiny.

jajas ( 13. února 2024 15:14 )

Už se to stalo "tradicí"...aspoň si vždy občané uvědomí, že se blíží nějaké (jakokoliv) volby, když se v tisku dozví, že bude pokračovat soud s Babišem, i kdyby se měl původní rozsudek zrušit. Protože co by jinak ty naše české soudy dělaly? Zabývali se Dozimetrem? No to snad nee... 🙂

roxin ( 13. února 2024 12:27 )

Blíží se volby a Babiš je na tom nejlíp 35.5%, tak čekali s Čapákem aby se mu ty procenta snížili, protože parta by na něho nevylezla. Dělají z lidí blbce, jednou rozhodnou a pak znovu otevřou je to tady jak v KOCOURKOVĚ. 😃 😃 😃

jajas ( 13. února 2024 12:25 )

Jo jo, prostě české soudy a soudnictví jsou jedna velká detektivka....Na jejich verdikty je "spolehnutí" asi tak jako na předpovědi počasí. Záleží, kdo si co a jak "vyloží" a jaké je momentálně i "politické klima". 🙂

bobbo ( 13. února 2024 11:48 )

Jsou to ***,už neví, co by na pana Babiše ušili!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa