Síkela si brousí zuby na plynovody... jenže NET4GAS dluží 33 miliard. Kdo to zaplatí?
Drahý háček má plán ministra průmyslu Jozefa Síkely (56, STAN), který chce pořídit firmu NET4GAS s jejími plynovody. Ta je totiž zadlužená a podle odborníků je to pro Česko vyhozených 33 miliard! Nákup navíc přichází v době, kdy stát šetří a škrty se dotýkají důchodců, škol či zdravotnictví.
O koupi společnosti NET4GAS, která má dluhy ve výši 33 miliard korun (nesplacené dluhopisy, odložená daň atd.) a u nás provozuje téměř 4000 kilometrů plynovodů, se mluví už delší dobu.
Minulý týden po jednání vládního výboru pro strategické informace premiér Petr Fiala (59, ODS) prohlásil, že se nebude před uzavřením jednání k ničemu vyjadřovat. „Vláda zvažuje přístup ke kritické infrastruktuře a hodnotí výhodnost jednotlivých možností, ať to je regulace, nebo přímo nákup, jako tomu bylo v případě plynových zásobníků,“ dodal Fiala. Už v září stát pořídil zásobníky za 8,8 miliardy korun od RWE.
Jaká bude cena?
Blesk proto oslovil Síkelův rezort, který má svolení na nákup NET4GAS na jednání kabinetu zítra předložit, s otázkou, jakou sumu lidé z daní za společnost vlastně zaplatí. Mluvčí ministerstva Vojtěch Srnka do uzávěrky vydání na zaslané dotazy ale neodpověděl.
Spekuluje se, že by státní podnik ČEPS zaplatil za plynovody malou symbolickou částku. Jenže to má háček. „I když firmu koupíme za nulu, tak fakticky daňový poplatník zaplatí 33 miliard korun, které firma dluží. Stát by tu společnost proto v žádném případě neměl kupovat,“ řekla Blesku ekonomka Lenka Zlámalová. A o této variantě se opravdu v politických kuloárech mluví. Veřejně to ale nikdo komentovat nechce.
Stát selhává
Podle Zlámalové je na stole i druhý důvod, proč není obchod pro Česko výhodný. „Stát už je dneska schopný celou plynovou infrastrukturu plně regulovat regulací,“ vysvětluje Blesku s tím, že plynová infrastruktura je ve většině zemí Evropské unie, jako například v Holandsku, ve Francii a v dalších zemích, naprosto v tržních rukou.
„Mají to tam soukromé firmy. Nákup by pro nás znamenal, že stát nám říká, že nezvládá regulaci, což je rezignace na jednu ze svých základních rolí,“ dodává Zlámalová. Další odborníci přidávají i jiné argumenty. Společnost, která byla závislá na přepravě plynu z Ruska do Německa a teď nemá uzavřené tranzitní kontrakty, chce v budoucnu vydělávat na čem? Okrade prostě tenhle nepochopitelný plán Česko o 33 miliard?
Sláva u kravina