Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Vláda kývla na obří nákup české armády: 246 švédských obrněnců a otevření cesty k moderním Leopardům

Aktualizováno -
24. května 2023
16:15
Autor: ČTK - 
24. května 2023
09:58

Vláda dnes schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česká republika je pořídí formou mezivládní dohody ze Švédska. Armáda původně chtěla 210 strojů za 51,7 miliardy korun. Kvůli rostoucím cenám techniky se ale ministerstvo rozhodlo využít opce a pořídit již nyní i dalších 36 strojů. ČR také bude s Německem jednat o nákupu asi sedmi desítek tanků, hodnota tendru bude řádově desítky miliard korun. Dodány by mohly být do konce dekády. Sledujte přímý přens tiskové konference.

Zástupce ministerstva obrany po rozhodnutí vlády podepsal příslušné smlouvy. Jde o největší armádní nákup v novodobé historii České republiky a o jednu z největších státních zakázek vůbec.

Součástí tendru je pořízení také 29 dílenských vozidel nebo náhradních dílů. Švédsko smluvně garantuje, že podíl českých firem na výrobě dosáhne nejméně 40 procent hodnoty zakázky, v opačném případě budou následovat sankce. Výrobce počítá s využitím asi tří desítek českých firem, smlouvy s hlavními dodavateli již podepsal.

Video  Tisková konference po jednání vlády. (24.5.2023)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Cesta k moderním Leopardům

Česko také začne jednat s Německem o společném nákupu bojových tanků Leopard v nové verzi 2A8. Jednáním o možností připojit se k německému tendru dnes vláda pověřila ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Česko bude s Německem jednat o nákupu asi sedmi desítek tanků, hodnota tendru bude řádově desítky miliard korun. Dodány by mohly být do konce dekády, uvedl plukovník Ján Kerdík, ředitel odboru rozvoje pozemních sil.

„Už při svém nástupu do funkce jsem jasně řekla, že těžká brigáda patří mezi mé priority. V případě Leopardů jde o tanky, které kombinují to nejlepší z předchozích verzí 2A4, 2A5, 2A6 a 2A7 prověřených bojem, a patří jednoznačně k technologické špičce,“ uvedla Černochová. „Věřím, že jednání s Německem povedou k úspěchu a naši vojáci získají moderní techniku, kterou si zaslouží a která přispěje k celkové obranyschopnosti naší vlasti,“ doplnila.

Česká armáda v současné době využívá modernizované tanky T-72M4CZ. Ze skladů v uplynulých měsících poskytla několik desítek kusů starší verze T-72 Ukrajině. Za tuto pomoc obdrží od Německa 14 tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel, dosud do Česka dorazily tři stroje.

Ve čtvrtek má dojít k setkání ministryně obrany Jany Černochové (ODS) a náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky. „Armáda i MO čelí obrovským výzvám,“ řekl Fiala ke zprávám o údajném sporu Černochové a Řehky. „Čtvrteční společná schůzka ukáže, že žádné rozpory nejsou,“ dodal.

Méně starostí pro majitele zbraní

Podle novely o zbraních a střelivu by místo fyzických zbrojních průkazů či licencí v budoucnu mělo lidem stačit existující oprávnění k používání zbraní v centrálním registru zbraní. Zákon obsahuje i další novinky, jako je zavedení další kategorie zbraní či zjednodušení struktury zbrojních oprávnění. Kabinet projednal současně i novelu zákona o munici.

Zůstanou zachována práva a zájmy legálních držitelů zbraní. Kapacity Policie ČR, které se uvolní snížením administrativy, chce resort využít na efektivnější kontrolní činnost,“ uvedla ministyně obrany Jana Černochová (ODS). Zjednodušení struktury zbrojních oprávnění bude prý spočívat v zavedení 2 druhů zbrojního oprávnění, z 10 kategorií zbraní pak budou nakonec 3.

Na programu jednání byla i úprava zákona o zdravotnických prostředcích, která dává českou legislativu do souladu s evropským nařízením. Vláda schválila návrh novely o léčivech. „Zvýší dostupnost léků,“ řekl Fiala. V plánu má ministerstvo také zavést povinnost držet zásoby Lékárnám má hrozit za nezapsání léků do evidence nově pokuta až 20 milionů korun i zákaz činnosti. Návrh novely schválila vláda, informoval ministr zdravotnictví Válek.

Při jednání o istanbulské úmluvě se Česko zdrží     

Při jednání EU o přijetí istanbulské úmluvy by se český zástupce měl zdržet, rozhodla dnes vláda. O národním přístupu bude kabinet teprve jednat. O postupu informoval novináře ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Před schůzí vlády poznamenal, že téma na evropské úrovni začalo spěchat, protože ho chce otevřít švédské předsednictví. Úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.

Blažek za paradoxní označil, že by návrh měla schvalovat Rada ministrů dopravy. Po jednání kabinetu potvrdil, že za Česko bude jednat ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Obecně by se v debatě o istanbulské úmluvě na národní úrovni podle Blažka měly uklidnit vášně, vláda plánuje o postoupení dokumentu k ratifikaci rozhodovat za týden. O tématu budou podle ministra diskutovat i stranické orgány vládní pětikoalice.

Nejvyšší státní zástupce na 7 let?

Vláda odsouhlasila i úpravy zákona o státním zastupitelství. Nejvyšší státní zástupce by mohl mít v budoucnu sedmileté funkční období, zákon by pak mohl stanovit i požadavky na jeho odborné a manažerské schopnosti či možnost odvolání v kárném řízení. Úpravy obsahuje novela zákona o státním zastupitelství, kterou dnes schválila vláda. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jeho úřad chce změnami vyloučit riziko nepřípustného politického vlivu nebo tlaku na činnost státního zastupitelství a jeho fungování. S částmi novely nesouhlasilo Nejvyšší státní zastupitelství a některá ministerstva.

Cílem předlohy je zejména stanovení jasnějších pravidel pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a také zavedení jejich funkčních období. V současné době je funkce vedoucích státních zástupců časově neomezená. Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti, bližší požadavky ne jeho osobu zákon nestanoví. Kabinet ho na návrh ministra může odvolat bez udání důvodů.

Nový výbor pro strategické investice povede Fiala

Vláda v projektu Česko ve formě podle premiéra Petra Fialy ustaví výbor pro strategické investice, který bude mít za cíl tyto činnosti koordinovat. V jeho čele usedne právě předseda vlády. Formálně bude výbor ustaven během několika týdnů.

Nyní se chceme zaměřit na urychlení některých strategických projektů, které budou důležité pro českou ekonomiku v příštích deseti letech a budou znamenat vyšší příjmy pro státní rozpočet a budou motorem ekonomiky,“ uvedl. Jde podle něj v první řadě o úpravu legislativy a schvalovacích procesů, aby ČR byla schopná rychleji a lépe investovat.

Jako příklad zmínil dopravní stavby, včetně vysokorychlostních tratí, jaderné elektrárny, obnovitelné zdroje nebo zrychlení bytové výstavy. „Chceme se zaměřit na vyšší zapojení soukromých zdrojů do strategických investic, jako je tomu běžné v jiných zemích,“ dodal. Zlepšit se podle něj musí také systém vzdělávání, financování vědy, výzkumy, investic. „Usilujeme o výstavbu gigafactory, těžbu lithia, potenciál máme ve výrobě čipů,“ podotkl v této souvislosti Fiala.

Porostou důchody pomaleji?

Vláda schválila také návrh novely se zpomalením valorizace penzí, se zpřísněním podmínek pro předčasný důchod a s novým přídavkem, který by měli důchodci a důchodkyně dostávat při vysoké inflaci. Kabinet o tom informoval na svém webu ve výsledcích svého dnešního zasedání. Projednávání důchodové novely ve zveřejněném programu dnes neměl. K tomu. aby změny začaly platit, musí je přijmout Parlament a podepsat prezident. Vláda by podle normy chtěla rozhodovat už letos v září o valorizaci pro příští rok. Politici opozičních hnutí ANO a SPD opakovaně uvedli, že změny nepodpoří.

Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Výdaje na penze prudce rostou, nyní tvoří přes 30 procent státních výdajů. Loni se vyplatilo bezmála 600 miliard korun, letos by to mohlo být zhruba o 90 miliard víc. Deficit důchodového pojištění by tak mohl činit kolem 80 miliard korun.

Video  Ptám se, pane premiére: Petr Fiala o důchodové reformě, DPH i chystané cestě do USA  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 25. května 2023 03:39 )

Západ s Ruskem prohrává, a protože to ví, bombarduje nás nevídanou propagandou (youtube) Až nás půjdou miliony

Jirik-ta ( 25. května 2023 03:36 )

Jirik-ta ( 25. května 2023 03:36 )

Jirik-ta ( 25. května 2023 03:35 )

Jó kluci bude bída že jí neukrojíš. A touhle BÍDOU, cvrčkama (hmyzem) a propagandou (konstrukce mediální reality) srazíme RUSI (BRICS) na kolena . To je dobrá strategie. Tohle se bude všem líbit. S USA na věčné časy a nikdy jinak. 🧣😜
P.S a co ta ofenzíva? Ukrajinci už začali? Rusové to asi si zabalí a potáhnou domů s ostudou.

JaNat ( 24. května 2023 20:14 )

Ale že to bude kdejaká lopata platit, to je už ok, že?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud