Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Blažek chce „hodit“ prezidentské milosti zpátky na Hrad. Napsal Pavlovi

Autor: ČTK - 
23. března 2023
14:55

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) požádal v dopise nového prezidenta Petra Pavla o zvážení, zda zachová, změní či úplně zruší podmínky pro rozhodování o milostech, které před deseti lety nastavil Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Pavlův předchůdce svěřil agendu ministerstvu, jež od té doby obdrželo celkem 7646 žádostí o milost. U 58 z nich vyhodnotilo, že splňují Zemanovy podmínky, a postoupilo je Hradu k rozhodnutí.

„Mohu potvrdit, že pan ministr opravdu napsal prezidentu Petru Pavlovi dopis mimo jiné o společné agendě ministerstva spravedlnosti a Kanceláře prezidenta republiky. Tou je právě otázka milostí, a především rozhodnutí Miloše Zemana převést pravomoci v řízení o udělení milosti,“ sdělil Řepka.

Připomněl, že podle Zemanova rozhodnutí může ministerstvo Hradu předložit žádosti o milost jen pro odsouzené, kteří trpí závažnou chorobou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující jejich život.

Z 58 žádostí, které ministerstvo na Hrad poslalo, Zeman vyhověl 18, doplnil Řepka. „Bývalý prezident republiky dále udělil celkem osm milostí bez spolupráce s ministerstvem spravedlnosti, tedy z vlastní iniciativy nebo na základě podnětu,“ upřesnil.

Mezi milosti, které řízením na ministerstvu neprošly a nesplňovaly nastavené podmínky, patří Zemanova nejkontroverznější rozhodnutí – omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, někdejšího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka či prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové, manželce expremiéra Petra Nečase (ODS) odsouzené za zneužití Vojenského zpravodajství.

Nyní ministerstvo eviduje celkem 674 žádostí o milost, jež má vyřídit. Žádosti posuzuje oddělení odboru milostí, které prověřuje naplnění Zemanových podmínek a navrhuje ministrovi další postup.

Pavel může agendu milostí řešit sám. Pokud by ji chtěl ponechat ministerstvu a změnit podmínky pro postupování milostí Hradu, může je nastavit formou nového rozhodnutí prezidenta republiky.

Video  Prezident Petr Pavel zamířil na třetí oficiální zahraniční cestu – tentokrát do Německa.  - reuters
Video se připravuje ...

sláva Fiala ( 23. března 2023 19:21 )

I přes petici samotných chvilkařů a výhrady Transparency Int. tato stará mafiánská kreatura z ODS zůstává a dál ovlivňuje vyšetřování své osoby.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa