Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem. A nové milostivé léto míří i na daně

Aktualizováno -
25. ledna 2023
17:30
Autor: ČTK - 
25. ledna 2023
07:37

Vláda dnes rozhodla o dalším prodloužení kontrol na česko-slovenských hranicích. Režim bude významně mírnější, zůstanou pouze policisté, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Lidé na podzim dostanou šanci zbavit se úroků a penále na daních a clech, pokud splatí původní dlužnou částku. Návrh na daňovou obdobu takzvaného milostivého léta dnes schválila vláda. Lidé dostanou možnost zbavit se i dluhů na sociálních odvodech.

Kontroly mají trvat do 4. února, informovalo ministerstvo vnitra na twitteru.

Podle Fialy jde o krok, který směřuje k úplnému ukončení zvláštního režimu na hranicích. „Brzy si budeme moc dovolit režim bez stálých kontrol,“ doplnil ho ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že posíleny potom budou policejní hlídky v blízkosti hranic. Záchyty podle něj spadly z desítek uprchlíků na jednotlivce za den. Kontroly vláda zavedla v reakci za zvýšené počty běženců na konci loňského září.

V říjnu kabinet v nařízení rozhodl, že na hranicích může policistům pomáhat maximálně 80 vojáků a 60 celníků. Počty se postupně snížily, podle nařízení z 21. prosince se k plnění úkolů policie na hranicích povolávalo nejvýše 40 vojáků v činné službě a 20 příslušníků Celní správy ČR.

Do ochrany vnitřních hranic v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji se zapojilo celkem 1985 profesionálů a 630 vojáků v aktivní záloze, informovala dnes ČTK Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Vojáci dneškem nasazení ukončili, dodala.

Obdoba milostivého léta na daně i sociální odvody

Milostivé léto se uskutečnilo ve dvou vlnách v uplynulých dvou letech a jeho cílem bylo, aby se lidé snadněji zbavili exekucí na dluh u veřejných institucí. Vzhledem k tomu, že daňové nedoplatky jsou jen výjimečně vymáhány exekučně, většiny těchto dluhů se akce nedotkla. Cílem nynějšího zákona je umožnit snížení dluhů i v daňové oblasti, uvedlo ministerstvo financí v důvodové zprávě k návrhu zákona.

Mimořádné odpuštění příslušenství daně bude určeno pouze pro fyzické osoby, kterým dluh na daních vznikl do září 2022. Podmínkou je, že v období od 1. července do 30. listopadu zaplatí dlužnou daň a zároveň formálně požádají o odpuštění úroků a penále. U dlužných částek vyšších než 5000 korun bude možné požádat o rozložení do čtyř splátek, kdy první bude uhrazena do konce letošního listopadu a následující tři v roce 2024.

Návrh zákona také umožní odpuštění bagatelních daňových nedoplatků vzniklých do konce loňského září. Opatření se bude týkat fyzických i právnických osob, které dluží na dani, úrocích a penále méně než 200 korun. Výjimkou je daň z nemovitosti, kde je maximální výše dluhu 30 korun. Dluh zanikne k 1. červenci, aniž o to dlužníci budou muset přímo žádat. Cílem odpuštění těchto částek je vedle úlevy dlužníkům i snížení neefektivních nákladů na administrativu bagatelních dluhů.

Ministerstvo financí odhaduje, že maximální rozsah odpuštěných úroků a penále u dluhů v působnosti Finanční správy je 7,7 miliardy korun, u dluhů v působnosti Celní správy 1,4 miliardy korun. Materiál pro jednání vlády ale upozorňuje, že reálný dopad na státní finance bude menší, protože část z těchto odhadovaných nákladů už je nyní považována za nedobytnou.

Živnostníci, drobní zaměstnavatelé i firmy, které mají dluhy na sociálních odvodech, by mohli letos od začátku července do konce listopadu dostat šanci na jejich snadnější srovnání. Při splacení dlužného pojistného by jim sociální správa odpustila penále a exekuční náklady. Úhrada by byla možná i ve splátkách. Také tento zákon s úpravou dalšího kola milostivého léta schválila dnes vláda.

Ministerstvo práce v podkladech k zákonu uvedlo, že svým opatřením chce motivovat dlužníky k úhradě sociálních odvodů. Očekává, že by zadlužených mohlo ubýt. Podle návrhu by se odpustilo penále a exekuční srážky při úhradě dluhů na důchodovém a nemocenském pojištění a na příspěvku na politiku zaměstnanosti, které vznikly do konce loňského září. Sociální správa by platby prominula fyzickým i právnickým osobám. Akce by se nevztahovala na dluhy, které vymáhá soudní exekutor.

Dlužník by se přihlásil elektronicky přes portál úřadu v aplikaci od července do listopadu. Dostal by odpověď, jak vysoký dluh má splatit. Pokud ho už uhradil a chybí doplatit penále a náklady, oznamovat by nejspíš nic nemusel. Správa by příslušenství k dluhu měla sama prominout.

Při dluhu nad 5000 korun by byly možné splátky. Pokud celková suma nepřesáhla 50.000 korun, měl by podle návrhu dlužník částku srovnat ve 12 měsíčních splátkách. První by měl poslat do konce letoška. U dluhu nad 50.000 korun by mohlo být možné rozložit měsíční splátky do pěti let. Pokud by zadlužený některou ze splátek ale neposlal, penále by se mu neodpustilo.

Podle podkladů k zákonu má dluh na pojistném doplatit 715.000 fyzických osob. Uhradit by mohly až 20,7 miliardy korun. Prominuly by se jim platby za 10,5 miliardy korun. Celkem 262.000 právnických osob by mohlo srovnat až 36 miliard korun. Odpustit by se jim mohlo až 7,5 miliardy korun. Úprava informačního systému úřadu by stála 30 milionů korun.

Video  Září 2022: Vláda obnovila kontroly na hranicích se Slovenskem  - ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 28. ledna 2023 13:03 )

Cvrček polní hmyzem roku 2022

Jirik-ta ( 27. ledna 2023 19:41 )

Document 32023R0005
HelpPrint this page
Text
Document information
Save to My items
Up-to-date link
Permanent link
Download notice
Follow this document
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/5 ze dne 3. ledna 2023, kterým se povoluje uvedení částečně odtučněného prášku z Acheta domesticus (cvrčka domácího) na trh jako nové potraviny a kterým se mění prováděcí nařízení (EU) 2017/2470 (Text s významem pro EHP)
C/2023/6
https://eur-lex.europa.eu/legal-conten­t/CS/T­XT/?u­ri=u­riser­v%3A­OJ.L_­.2023­.002­.01.00­09.01­.CES&t­oc=OJ%­3AL%3A­2023%3­A002%3­AFULL

Jirik-ta ( 27. ledna 2023 19:38 )

cvrčka cvrčka. 1 Kg mouky z cvrčka stojí 2000 Kč.
http­s://ma­gazin­.aktu­alne­.cz/ku­riozi­ty/gri­lova­ne-kobylky-i-cervi-mouka-pridavani-hmyzu-do-jidla-je/r­~baa6c­392ad­ba11e8­95620c­c47ab5­f122/

Jirik-ta ( 27. ledna 2023 19:36 )

Jezte cvrčky

nespokojeny ( 25. ledna 2023 22:06 )

Ale Staromák jásá, mladí napomínají staré jak mají volit nebo jim dokonce zakazují.
Až jim to dojde bude pozdě. Mnohokrát jsem slyšel, za svůj život od svých dětí, měl jsi pravdu. Když jim to připomenu, tak zase slyším tentokrát to tak není. No dobře je to vaše chyba. Vy si to vyžerete.
Komu není rady, tomu není pomocí. - české přísloví.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa