Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Pavel vytáhl stroj a vzal motorkáře na zámek v Lánech. Na podporu nedonošených dětí

Video se připravuje ...
Autor: ČTK - 
13. května 2023
20:01

Areál lánského zámku dnes odpoledne zaplnili motorkáři podporující neziskovou organizaci Nedoklubko a rodiny s předčasně narozenými dětmi. Akce se potřetí účastnil Petr Pavel, letos poprvé ve funkci prezidenta republiky, absolvoval celý motocyklový charitativní závod Harley-Davidson Praha Challenge. Peníze ze závodu poslouží na pořízení resuscitačního simulátoru představujícího dítě narozené ve 29. týdnu těhotenství. Podobný dosud v ČR není.

Prezident Petr Pavel už během prezidentské kampaně říkal, že v případě, že uspěje, by chtěl otevřít nejenom Pražský hrad, ale i lánský zámek akcím pro veřejnost. „Akce, jako je tato, která má naprosto jednoznačně dobročinný účel, mezi ně určitě patří,“ řekl dnes ČTK Pavel.

V zámeckém areálu byl cíl charitativního závodu, který dnes dopoledne odstartoval v Praze. Účastnilo se jej letos rekordních 120 jezdců.

Celkově šlo o pátý ročník, ve spolupráci s Nedoklubkem třetí. Motorkáři přitáhli pozornost řady návštěvníků, zájemci také mohli absolvovat prohlídku zámku, prohlédnout si park i motorky a též se seznámit s činností Nedoklubka a podpořit jej.

„Myslím si, že by to takto asi mohlo a mělo fungovat. Určitě v tom budeme pokračovat, na příští rok se domluvíme,“ dodal Pavel. Podle něj právě i atraktivní zakončení přitáhlo do charitativního závodu více lidí než loni a příští rok by to mohlo být ještě lepší.

Pavel přijel na motocyklu značky BMW, na sobě měl šedočernou kombinézu s modrými prvky, v podobném duchu byla i barva jeho stroje. „Dneska to bylo krásný, nebylo ani horko, ani zima, nepršelo, trasa byla krásná,“ popsal prezident. Na motorce seděl podle svých slov asi po dvou týdnech. Dodal, že neměl žádnou velkou pauzu a čas na motorku si vždy udělá.

Peníze vybrané na startovném se obvykle dělí napůl mezi vítěze a Nedoklubko, avšak letos se, stejně jako v minulém roce, vítěz Michal Pivec rozhodl darovat i svůj podíl neziskové organizaci. Celkem tak Nedoklubko získalo téměř 200 000 korun.

Ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková dnes řekla, že by peníze chtěla využít na pořízení resuscitačního simulátoru, který se dá napojit na přístroje a dokáže simulovat vitální funkce stejně jako u skutečného nedonošeného miminka. Podle ředitelky by se mohlo podařit figurínu, která stojí asi 1,5 milionu korun, pořídit už příští rok. „Bude to hodně práce, ale věřím, že se to ujme a že to bude něco, co tady nemá obdoby,“ uvedla Žáčková.

Nedoklubko od roku 2002 podporuje rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení. Zvyšuje informovanost veřejnosti o problematice předčasného porodu a české neonatologii. Pracuje na osvětě, podporuje výzkum a prevenci předčasného porodu. Ročně se v ČR rodí přibližně 8500 předčasně narozených dětí.

pindal ( 14. května 2023 20:03 )

Pořád se hodnotí,kdo byl u bolševiků.Ale u tzv. bolševiků byli všichni,kdo chtěl mít nějakou moc.Nikde jinde to nešlo,proto tam byli nalezlí všichni.Opravdových komunistů bylo málo.Každopádně komunismus je vyšší level,než kapi­talis­mus.Šk­oda,­že jsme ho opustili.Budou jistě i jiná zřízení,ale každopádně kapitalismus je hloupost.

pindal ( 14. května 2023 19:45 )

Ježdění na motorce je droga pro adoleztenty.

pindal ( 14. května 2023 19:39 )

To co cítím já a většina lidí,tak to jste převedl do srozumitelné řeči.

pindal ( 14. května 2023 19:35 )

Generál je sice jenom hodnost,ale funkce se určitě najde,toho se nebojte.

pindal ( 14. května 2023 19:30 )

Pokud chcete se svými příspěvky uspět,pište o ruském agresorovi a mírumilovných Ukrajincích.Možná se dostanete do nějaké funkce,třeba generála.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud