Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Fiala a dáma v červeném: S premiérkou Itálie řešili i plyn či migranty. Meloniová se sejde s Pavlem

Aktualizováno -
10. května 2023
15:42
Autor: ČTK, simao - 
10. května 2023
08:16

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes u Kamářovy vily přivítal v Praze italskou kolegyni Giorgii Meloniovou a vyrazili na jednání o bilaterálních vztazích, evropských tématech či spolupráci v energetice. Fiala a Meloniová vystoupili i na společné tiskovce ve Strakovce. Meloniovou večer přivítá také prezident Petr Pavel na Pražském hradě.

Fiala označil rozhovor s Meloniovou za velmi přátelský a věcný. „Na naprostou většinu otázek se díváme velmi podobně,“ podotkl. „Spolupráci mezi Itálií a ČR, kterou máme na mnoha úrovních velmi dobrou, můžeme dále rozvíjet. Bavili jsme se o velmi konkrétních projektech a vlemi konkrétních tématech,“ uvedl Fiala.

S Meloniovou řešili i migraci, obrannou spolupráci či energetiku. „Itálie je pro nás důležitým strategickým partnerem, Itálie patří mezi největší obchodní partnery ČR, náš vzájemný obchod dosáhl v loňském roce obratu téměř 18 miliard eur. České firmy mají v Itálii řadu zájmů, můžeme zmínit třeba Škodu Transportation, která se plánuje zúčastnit velkých tendrů na dodávky vlakových souprav, tramvají, elektrobusů, ale je zde celá řada dalších firem, které jsou na italském trhu aktivní,“ podotkl Fiala.

Řešili i emisní normu Euro 7 či ropu a plyn

S Meloniovou řešili i chystanou emisní normu Euro 7, „kdy máme strach, aby neohrozila konkurenceschopnost automobilového průmyslu a dostupnost automobilů pro naše občany“, podotkl Fiala. „Obáváme se, že ten návrh by mohl ohrozit dostupnost menších vozidel,“ míní Fiala a uvedl, že ČR a Itálie s dalšími státy společně chtějí prosadit do návrhu změny, které by zmírnily negativní dopady evropské legislativy.

Fiala na tiskovce s Meloniovou zmínil i energetickou bezpečnost ČR. „Byli jsme v těchto věcech velm inebezpečným způsobem dlouhá léta závislí na Rusku. V plynu prakticky ze 100 procent, v ropě přes 50 procent a tuto závislost chceme co nejrychleji změnit. Pro nás, abychom se zbavili závislosti na ruské ropě, je klíčový ropovod TAL+,“ uvedl Fiala. 

Česká společnost Mero se dohodla s akcionáři konsorcia TAL na projektu rozšíření Transalpinského ropovodu (TAL). Projekt by měl být dokončen v roce 2024, dohoda by měla být podepsána ještě v květnu, oznámil Fiala.

TAL vede z italského Terstu

Podle dřívějšího Fialova vyjádření umožní úprava ropovodu navýšení dodávek ropy na sedm až osm milionů tun ročně. Náklady na technické úpravy, které toto umožní, byly odhadovány na 1,2 až 1,6 miliardy korun. Projekt je součástí snahy o nezávislost ČR na ruském ropovodu Družba.

Ropovod TAL vede z italského Terstu do Německa a Rakouska. ČR je na něj napojená přes produktovod IKL, který začíná v bavorském Vohburgu an der Donau, kde se napojuje na Transalpinský ropovod. Ten je napájen ropou, kterou do přístavu v Terstu přivážejí tankery z celého světa.

„Itálie má jeden z největších evropských trhů se zemním plynem, Itálie se stává jakýmsi středomořským uzlem z hlediska dodávek plynu do Evropy, a to je pro ČR samozřejmě velice důležité. My jsme se bavili o konkrétních formách spolupráce. Paní premiérka nám představila svou vizi, jak dál rozvíjet tuto energetickou politiku a musím říct, že je to velmi nadějné nejen pro ČR, ale pro celou Evropu,“ vyzdvihl Fiala.

Meloniová na tiskovce zmínila řadu strategických téma, se kterými se musí Evropa vypořádat. „Bezpečnost je jedním z nejdůležitějších témat, týká se to zásobovacích řetězců i bezpečnosti vlastních dodávek. Bezpečnost znamenái  to, že musíme mít v rukách svůj osud. Evropa nesmí být energeticky závislá a musí tuto otázku vyřešit,“ poznamenala Meloniová.

Vážná situace v oblasti migrace

Na tiskovce zmínil Fiala také migraci. „Situace je opravdu vážná a to, co sdílí obě naše země, je, že pokud ten problém řešíme až ve chvíli, kdy už se jím zabýváme uvnitř hranic EU, tak je pozdě. Musíme dělat opatření, která jsou preventivní,“ poznamenal Fiala. Zmínil i aktivnější, ráznější boj proti pašerákům lidí.

„Musíme se snažit bránit vnější hranice a musíme také pracovat na politice návratu,“ apelovala Meloniová.

Itálie bude ve všech směrech podporovat Ukrajinu napadenou Ruskem, dokud to bude nutné, řekla také Meloniová. Česká společnost podle ní prokázala velkou solidaritu v momentě, kdy jsou uprchlíci na útěku ze své země.

Meloniová předsedá evropské straně Evropští konzervativci a reformisté (ECR), jejíž součástí je také Fialova ODS. V Praze byl naposled loni v říjnu na neformálním summitu EU tehdejší italský premiér Mario Draghi. Meloniová úřad převzala krátce poté. S Fialou se setkali mimo jiné na jednáních Evropské rady v Bruselu nebo letos v únoru ve Varšavě.

Pavel se s Meloniovou na Hradě sejde v 17:00, zhruba o půl hodiny později bude následovat tisková konference.

Video  Prezident Pavel jmenoval nové generály  - ČTK
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 11. května 2023 03:42 )

JaNat ( 10. května 2023 22:37 )

Užovka701 se vzteká, tak víme, že máme pravdu.

JaNat ( 10. května 2023 18:00 )

Moon a ležím. 🤣🤣🤣🤣🙈

JaNat ( 10. května 2023 17:57 )

Prdlajs, Pavel obvolával 2 x celý svět a vnucoval se pozvánkami. Ted budou muset všichni jeden po druhém přijet, aby mohl říct: Vidíte za mnou jezdí.

roxin ( 10. května 2023 16:41 )

Jo jo Každý je zvědavý na ty "NAŠE VLÁDNÍ EXOTY" laiků z lidu kde vázne profesionalita jak to mastí a vedou nás k bankrotu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa