
Pekarová dostala metál od Zelenského „obra“. V Praze došlo i na dojemné objetí

Od ukrajinského „obra“, postavou ohromného šéfa ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka, přebrali v Praze ukrajinská vyznamenání šéfka české Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Pekarová dnes na pražské konferenci předsedů evropských parlamentů předstoupila před hosty společně s prezidentem Petrem Pavlem. Na závěrečné tiskovce pak promluvila o výzvě zřídit tribunál, který by měl řešit ruské válečné zločiny.
Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) po boku s Milošem Vystrčilem (OSD) dnes zakončili tiskovkou setkání předsedů evropských parlamentů v Praze.
Pekarová v rámci pražské akce stejně jako Vystrčil obdržela ukrajinské státní vyznamenání - z rukou ukrajinského „obra“, předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka.
„Z rukou předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefanchuka jsem převzala Řád knížete Jaroslava Moudrého, který mi udělil Volodymyr Zelenskyj. Nesmírně si této pocty vážím. Není však jen pro mě. Náleží všem našim občanům, kteří pomáhali a pomáhají Ukrajině při obraně proti agresorovi,“ uvedla k tomu na facebooku Pekarová.
Rezoluce šéfů parlamentů EU přitom dnes podpořila užší spolupráci mezi EU a NATO či ustavení tribunálu pro stíhání ruských zločinů, oznámila Pekarová Adamová.
Konference v Praze se účastnila řada šéfů evropských parlamentů, dorazila i šéfka europarlamentu Roberta Metsolaová. Ta se se Stefančukem vítala objetím, emotivní moment sdílela na sociální síti.
Great meeting my friend @r_stefanchuk again, today in Prague.
— Roberta Metsola (@EP_President) April 25, 2023
In 14 months of war, the brave people of Ukraine have stood up and defied the odds.
Thank you Ruslan, for your great leadership. For giving hope.
Europe will never leave you alone 🇪🇺🇺🇦 pic.twitter.com/VYuUZXXeaF
Chtějí tribunál i použití zkonfiskovaného ruského majetku
Na úterní tiskovce s Vystrčilem Pekarová poznamenala: „Tato konference byla závěrečnou tečkou za parlamentní dimenzí českého předsednictví v Radě EU.“
Rozšíření EU je v našem zájmu, poznamenala na tiskovce Pekarová. „Protože to posiluje naši stabilitu a je to významný krok i k naší větší bezpečnosti,“ míní Pekarová.
Tlak na Rusko by měl být i nadále vyvíjen jak prostřednictvím ekonomickým sankcí, tak i prostřednictvím dodávek zbraní a munice bránící se Ukrajině, poznamenala Pekarová.
„Rusko nese plnou zodpovědnost za válečné zločiny na Ukrajině včetně unášení a násilné převýchovy dětí,“ vzkázala Pekarová. "A my jsme proto vyzvali k ustavení tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. Tribunál by zároveň řešil reparace vůči Ukrajině. Přicházíme též s návrhem použít zkonfiskovaného ruského majetku na tolik potřebnou rekonstrukci válkou zdevastované Ukrajiny," dodala Pekarová.
Ve svém pondělním projevu Pekarová uvedla, že je přesvědčena o tom, že se Rusům nedaří a ani nepodaří převzít na bojišti na Ukrajině iniciativu. Podle ní je třeba odmítnout tezi, že dodávkami zbraní Ukrajině se přilévá olej do ohně. Jednat o míru lze podle ní pouze z pozice síly.
Evropě podle Pekarové Adamové také chybí jasná představa, jaké vztahy chce mít s Ruskem po konci války. Vést o tom debatu je zásadním úkolem, míní.
„Ukrajinská armáda dnes kontroluje výrazně více území, než při našem loňském setkání. Ztráty jsou sice stále vysoké - jak mezi vojáky, tak mezi civilisty, ale Rusům se nedaří, a jsem přesvědčena, že se jim již nepodaří, převzít na bojišti iniciativu,“ řekla Pekarová Adamová na úvod panelu věnovaného ruské agresi proti Ukrajině a reakci EU.
Varování před vítězstvím ruské diktatury
V pondělním projevu Pekarová uvedla, že před Evropou je pět hlavních úkolů. Prvním je otázka rozšíření EU, přičemž směřování Ukrajiny k členství v bloku by mělo být reflektováno v procesu obnovy země, míní.
Dalším úkolem je bezprostřední pomoc, včetně například odminování ukrajinského území. „Odhaduje se, že množství min, které byli Rusové schopni instalovat během roku, by se současným tempem odstraňovalo po dobu minimálně deseti let,“ řekla.
„Musíme si uvědomit, že se rozhoduje na bojišti. Proto je třeba naprosto odmítnout tezi, že dodávkami zbraní bránícímu se napadenému státu jen přiléváme oleje do ohně. Je to právě naopak. I ti, co vyzývají k diplomatickému řešení, by měli uznat, že jednat o míru lze pouze z pozice síly,“ poznamenala Pekarová. Dodávky zbraní jsou k tomu podle ní nezbytnou podmínkou.
Podle předsedkyně Sněmovny je nutné dělat vše pro to, aby Ukrajina válku vyhrála co nejdříve. „Vítězství ruské diktatury a brutality na Ukrajině by pouze povzbudilo další potenciální agresory od Blízkého východu po Tchajwanskou úžinu,“ varovala Pekarová.
Je to Berous, Ukrajincům sype co nám vytáhla z kapes a ještě je tak drzá, že se ukazuje s medailí od Ukrajinců.
Vlastizrádce.
Ta bude nadosmrti zabezpečená za to co dělá.