Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, sněžení -2°C

Pekarová dostala metál od Zelenského „obra“. V Praze došlo i na dojemné objetí

Aktualizováno -
25. dubna 2023
20:34
Autor: ČTK, simao, swp - 
25. dubna 2023
14:06

Od ukrajinského „obra“, postavou ohromného šéfa ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka, přebrali v Praze ukrajinská vyznamenání šéfka české Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Pekarová dnes na pražské konferenci předsedů evropských parlamentů předstoupila před hosty společně s prezidentem Petrem Pavlem. Na závěrečné tiskovce pak promluvila o výzvě zřídit tribunál, který by měl řešit ruské válečné zločiny.

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) po boku s Milošem Vystrčilem (OSD) dnes zakončili tiskovkou setkání předsedů evropských parlamentů v Praze.

Pekarová v rámci pražské akce stejně jako Vystrčil obdržela ukrajinské státní vyznamenání - z rukou ukrajinského „obra“, předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka.

„Z rukou předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefanchuka jsem převzala Řád knížete Jaroslava Moudrého, který mi udělil Volodymyr Zelenskyj. Nesmírně si této pocty vážím. Není však jen pro mě. Náleží všem našim občanům, kteří pomáhali a pomáhají Ukrajině při obraně proti agresorovi,“ uvedla k tomu na facebooku Pekarová.

Rezoluce šéfů parlamentů EU přitom dnes podpořila užší spolupráci mezi EU a NATO či ustavení tribunálu pro stíhání ruských zločinů, oznámila Pekarová Adamová.

Konference v Praze se účastnila řada šéfů evropských parlamentů, dorazila i šéfka europarlamentu Roberta Metsolaová. Ta se se Stefančukem vítala objetím, emotivní moment sdílela na sociální síti.

Chtějí tribunál i použití zkonfiskovaného ruského majetku

Na úterní tiskovce s Vystrčilem Pekarová poznamenala: „Tato konference byla závěrečnou tečkou za parlamentní dimenzí českého předsednictví v Radě EU.“

Rozšíření EU je v našem zájmu, poznamenala na tiskovce Pekarová. „Protože to posiluje naši stabilitu a je to významný krok i k naší větší bezpečnosti,“ míní Pekarová.

Tlak na Rusko by měl být i nadále vyvíjen jak prostřednictvím ekonomickým sankcí, tak i prostřednictvím dodávek zbraní a munice bránící se Ukrajině, poznamenala Pekarová.

„Rusko nese plnou zodpovědnost za válečné zločiny na Ukrajině včetně unášení a násilné převýchovy dětí,“ vzkázala Pekarová. "A my jsme proto vyzvali k ustavení tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. Tribunál by zároveň řešil reparace vůči Ukrajině. Přicházíme též s návrhem použít zkonfiskovaného ruského majetku na tolik potřebnou rekonstrukci válkou zdevastované Ukrajiny," dodala Pekarová.

Ve svém pondělním projevu Pekarová uvedla, že je přesvědčena o tom, že se Rusům nedaří a ani nepodaří převzít na bojišti na Ukrajině iniciativu. Podle ní je třeba odmítnout tezi, že dodávkami zbraní Ukrajině se přilévá olej do ohně. Jednat o míru lze podle ní pouze z pozice síly.

Evropě podle Pekarové Adamové také chybí jasná představa, jaké vztahy chce mít s Ruskem po konci války. Vést o tom debatu je zásadním úkolem, míní.

„Ukrajinská armáda dnes kontroluje výrazně více území, než při našem loňském setkání. Ztráty jsou sice stále vysoké - jak mezi vojáky, tak mezi civilisty, ale Rusům se nedaří, a jsem přesvědčena, že se jim již nepodaří, převzít na bojišti iniciativu,“ řekla Pekarová Adamová na úvod panelu věnovaného ruské agresi proti Ukrajině a reakci EU.

Varování před vítězstvím ruské diktatury

V pondělním projevu Pekarová uvedla, že před Evropou je pět hlavních úkolů. Prvním je otázka rozšíření EU, přičemž směřování Ukrajiny k členství v bloku by mělo být reflektováno v procesu obnovy země, míní.

Dalším úkolem je bezprostřední pomoc, včetně například odminování ukrajinského území. „Odhaduje se, že množství min, které byli Rusové schopni instalovat během roku, by se současným tempem odstraňovalo po dobu minimálně deseti let,“ řekla.

„Musíme si uvědomit, že se rozhoduje na bojišti. Proto je třeba naprosto odmítnout tezi, že dodávkami zbraní bránícímu se napadenému státu jen přiléváme oleje do ohně. Je to právě naopak. I ti, co vyzývají k diplomatickému řešení, by měli uznat, že jednat o míru lze pouze z pozice síly,“ poznamenala Pekarová. Dodávky zbraní jsou k tomu podle ní nezbytnou podmínkou.

Podle předsedkyně Sněmovny je nutné dělat vše pro to, aby Ukrajina válku vyhrála co nejdříve. „Vítězství ruské diktatury a brutality na Ukrajině by pouze povzbudilo další potenciální agresory od Blízkého východu po Tchajwanskou úžinu,“ varovala Pekarová.

Video  Pavel odsoudil ruské barbarství na Ukrajině. Co řekl o videu údajné hrůzné popravy Ukrajince?  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Petr Sedláček ( 28. června 2023 11:15 )

Je to Berous, Ukrajincům sype co nám vytáhla z kapes a ještě je tak drzá, že se ukazuje s medailí od Ukrajinců.

Vlastizrádce.

Ta bude nadosmrti zabezpečená za to co dělá.

1917 ( 28. dubna 2023 18:00 )

Krásná fotka té nány s Ukrajinským obrem a za nimi plačící Tatíček Masaryk. To přece nemůže být pravda, že pro toto jsem se trhnul od Rakouska-Uherska. Ani v nejhorších snech by se mi o něčem takovém nemohlo ani zdát. Troško, máš pravdu. Jdu blejt, velebnosti!

1917 ( 28. dubna 2023 17:51 )

Svetrová baba asi nahradila rozčepéřeného afročecha novým oprašovatelem obrem z Ukrajiny. Jinak by se mohla jít tak akorát mezi sestry pást!

LuCo ( 26. dubna 2023 16:16 )

ˇVolů a krav bylo u nás vždy dost. Dokonce vývozem volů jsme kdysi platili Němcům reparace, či co. Škoda, že po nás nikdo teď nechce aspoň krávy!!!

jasnavolba ( 26. dubna 2023 10:16 )

to jelito blbé dostalo metál za proléjzáni direk! jako za komunistu nic se nemění pozvracet tu verbež v ukraj ryti! já si myslel že nic horšího než komu­nistic­ký,fa­šistýc­ký režim nemuže být zase jsem se sklamal! Dožijem se českých,politiku čechu!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud