Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Piráti chtějí snížit platy poslancům a senátorům. O kolik by měl klesnout pohádkový základ?

Autor: ČTK, for - 
4. dubna 2023
13:33

Piráti navrhnou trvalé snížení základu pro výpočet platů ústavních činitelů o čtyři procenta, stejně tak základu pro výpočet mezd vrcholných managerů podniků s podílem státu. Informoval o tom předseda sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek s tím, že veřejnost nemůže mít dojem, že solidarita, ke které vládní koalice vyzývá, pro ni neplatí. Změna by podle něj měla platit od července. Na úsporách by se měl podílet například i management energetické skupiny ČEZ, uvedl. Návrh počítá rovněž s úpravou budoucích platů soudců a státních zástupců. Celkem má podle propočtů strany přinést 500 milionů korun.

Návrh by se měl týkat poslanců a senátorů. „V případě ministrů nenavrhujeme snížení, protože členů vlády je jen osm,“ uvedl Michálek. Je podle něj třeba i snížit rozdíl mezi platy členů vlády a soudců. V případě soudců a státních zástupců jsou Piráti pro to, aby se návrh týkal budoucího růstu jejich platů, a to až do zmíněných čtyř procent. Návrh také snižuje koeficient pro platy soudců u vyšších soudů.

Premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti s debatou o snížení platů politiků v návaznosti na změnu valorizace penzí uvedl, že vláda bude o mechanismu stanovování a zvyšování platů ústavních činitelů jednat. Prezident Petr Pavel vyzval ve středu vládu, aby s opozicí hledala řešení v otázce zmrazení platů. Podle hlavy státu není možné snížit růst penzí a platy politiků ponechat beze změn. Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že jeho hnutí navrhuje zpomalit růst platů politiků stejně jako valorizaci penzí. Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se přiklonila ke zmrazení platů ústavních činitelů od příštího roku.

Zástupci hnutí STAN na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny uvedli, že mají vlastní návrh na snížení a věří, že ve výsledku se na snížení strany vládní pětikoalice dohodnou.

Platy ústavních činitelů se podle zákona od loňského roku odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v celém hospodářství. Do té doby obecně závisely na platech v nepodnikatelské sféře. Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy vždy za předminulý rok a koeficientu 2,5.

Platy politiků za deset let stouply skoro o 100 %. Platy politiků za deset let stouply skoro o 100 %. | Blesk

jh1196 ( 16. dubna 2023 07:34 )

Cha, Cha, Cha, Chi, Chi Chi, Cho, Cho, Cho....

jasnavolba ( 5. dubna 2023 13:19 )

směšné gesto,­ulis­né,zá­keřné ulhané vy nemáte sílu hlasu ani na otevření dveří wc! vaše kecy boj s dino­saury,­kmotry­,korup­cí vás dostal ke korytum,prachum teplém místečkum a tím to skončilo,tak zenechte kecu a udělejte si výplach.

jajas ( 5. dubna 2023 05:14 )

Je úsměvné, že právě ministrům by se neměly snižovat platy. Je jich tam jako much, a jejich rozhodnutí jsou na pováženou. Každý má hafo poradců a oni se i přesto nedokážou rozhodnout správně. Vždyť ta jejich "práce" v podstatě spočívá v tom, k jakému "nápadu" svých poradců se přikloní nebo ne. Takže teď tady máme výsledek jejich "práce", za kterou berou takové platy. Snížit platy všem politikům bez rozdílu!

jajas ( 4. dubna 2023 20:27 )

Fialova katastrofa ( 4. dubna 2023 20:13 )

Pusťte nás na ně, hlásalo pirátstvo před volbami. Pak Bartoš nakumuloval funkce a nepotřebné kolegy nacpal do funkcí přeplacených politických náměstků. Sladký život parazita.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud