Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Bartoš hájí rušení poboček: Poštu lidé kritizovali, že je neschopná. A hrozil její bankrot

Aktualizováno -
2. dubna 2023
11:54
Autor: simao, lig - 
2. dubna 2023
11:22

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) čelil v neděli kritice v Partii na CNN Prima News ohledně nesystémového rušení poboček České pošty, které vládě vytýká opozice. „Já si nemyslím, že by se to dalo udělat jinak,“ uvedl na Primě Bartoš, podle kterého České poště hrozilo, že přijde „na buben“. Každá transformace pak má svá bolavá místa, poznamenal Bartoš. A připomněl i opakovanou kritiku řady lidí vůči údajné neschopnosti České pošty. I proto je dle Bartoše nutné nyní poštu ozdravit.

Vicepremiér Bartoš v Partii upozorňoval, že pošta se dlouhodobě bez reformy propadala do větších a větších ztrát a hrozilo, že by se mohla dostat „na buben“.

„Já si nemyslím, že se to dalo vlastně udělat jinak. Buďto zahájíte to jednání - a není to vláda, ale management České pošty, který v tuto chvíli řeší úpravu České pošty tak, aby Česká pošta prostě nezbankrotovala,“ uvedl Bartoš.

„V ČR je přes 6000 měst a obcí a ta pobočková síť je poměrně velká, něco je pošta, něco je Pošta Partner (...) ,“ upozornil Bartoš při výhradě, že se mělo řešit rušení některých poboček v předstihu se starosty.

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) však podle Bartoše od počátku změny komunikuje velmi transparentně a byl i na jednotlivých setkáních v rámci krajů. Změny vychází ze statistik ČSÚ, reflektují počet transakcí, dostupnost, bezbariérovost i spádovost pošty, poznamenal Bartoš s tím, že z dat lze vyčíst různá velká čísla, „ale zároveň ta zkušenost z toho místa může být jiná“.

„Každá transformace má nějaké bolestné prvky a vede k nějakému cíli, který by měl být uspokojený. Podle mě je zásadní, aby Česká pošta dostála k tomu, co jí dává poštovní licence, tedy plnila svou povinnost vůči třeba doručování, vyplácení důchodů, ale někde třeba poskytování těch služeb CzechPointu, ale zároveň aby v rámci transformace došlo k ozdravení České pošty, protože pak by ty služby nemusely být garantované vůbec,“ poznamenal Bartoš.

Připomněl také, jak třeba během Vánoc někteří lidé kritizovali poštu, jak je „neschopná“. Ale Česká pošta to, co obdrží, dodat musí, na rozdíl od soukromých doručovacích firem, dodal Bartoš.

„Spousta lidí vystupovala historicky zejména okolo Vánoc proti tomu, jak Česká pošta je neschopná, nemůže doručit balíky. Uvědomme si, že soukromé firmy, které doručují, doručit můžou, a když mají plné kapacity, tak prostě zmizí z internetu ta možnost nechat si to doručit nějakou komerční službou. Ale Česká pošta to, co obdrží, dodat musí,“ podotkl Bartoš s tím, že transformace je nutná.

„Česká pošta zaspala pod vedením politiků,“ tvrdil na Primě Tomio Okamura (SPD) a mluvil o nesystémovém řešení ze strany Fialovy vlády. „Situace, co předvedla vláda, je absolutně nesystémová,“ míní Okamura, který odmítá rušení poboček i propouštění zaměstnanců.

„Víte, jaké jsou na poště fronty? Vy tím, že zrušíte ty pobočky, tu dostupnost služeb zhoršujete,“ kritizoval vládu Okamura a upozornil mj. na to, že v Kolíně, odkud je vicepremiér Rakušan, se ruší jen jedna pošta. Ve státním rozpočtu podle něj peníze na udržení poboček a služeb jsou, jen je vláda posílá jinam.

Bude tedy zredukovaná síť České pošty o 300 zrušených poboček stačit? „Pošta garantuje, že ty služby budou dál fungovat i v tom území,“ ujišťuje Bartoš. „Nikdo nesmí zůstat stranou, protože se nedostane k té službě (...) Cílem by mělo být, aby skutečně v tom území, kde ty služby ta pošta musí zaručovat, aby to bylo komfortní,“ dodal Bartoš.

Video  Exšéf České pošty pro Blesk: Pošta má jedinou šanci na přežití! Jakou?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 5. dubna 2023 20:10 )

Bartoš nepochopil o co s ČP jde, čiperné vyvádění financí z firmy před bankrotem pod taktovkou Rakušana...tady už jsou karty rozdány dávno

LuCo ( 3. dubna 2023 20:02 )

Co kdy demožumpa vyřešila? Ale co jsme si svolili, to máme. Věčná sláva hlupákům, co včas neodhalili schopnosti Fialovy mafie!!! A zvolili ji vést republiku přímo do septiku!!

oltec ( 3. dubna 2023 06:06 )

vás lide taky kritizují že jste totálně neschopní a držíte se tam jak něco košile tak rychle skončete

tom999 ( 2. dubna 2023 23:32 )

Fialova vláda obelhala důchodce i pedagogy. Kdo přijde na řadu teď?


Ještě na začátku roku se politici dušovali, že seniorům na důchody nesáhnou. Po prezidentských volbách ale pětikoalice obratem prosadila nižší valorizace penzí, přestože má státní rozpočet díky vysoké inflaci nebývalé příjmy.

Podobně se vláda zachovala k pracovníkům ve školství. Hned po svém nástupu na konci roku 2021 zrušila schválené navýšení platů nepedagogických pracovníků, jako jsou školníci nebo kuchařky, a to přesně na Silvestra s účinností o den později od 1. ledna 2022.....

Podobně dopadla novela zákona o pedagogických pracovnících, která měla garantovat finance na jejich platy. S touto myšlenkou přišli P i r á t i již v minulém volebním období.

Přes opoziční poslanecký pozměňovací návrh prosadili do novely ustanovení, že na platy pedagogů půjdou finance, které odpovídají 140 % průměrné mzdy z předloňského roku.

Před volbami vehementně kritizovali poslance ANO a ČSSD, že tuto garanci nechtějí schválit. V té době byly ovšem platy učitelů na úrovni 126 %, tedy nejvyšší od vzniku samostatné České republiky. Aktuálně mají učitelé jen 117 % průměrné mzdy....

tom999 ( 2. dubna 2023 23:27 )

Petr Fiala
@P_Fiala
Připomněl jsem panu premiérovi jeho sliby: vyrovnaný rozpočet, jednodušší daně, méně byrokracie. Z toho nesplnil nic, přitom je už 5,5 roku ve vládě. Andrej Babiš si může nasadit svojí čepici a slibovat, my prosazujeme konkrétní program.

to placal FIALA v roce 2019


no a TED je u vlady ON - F I A L A

Fialova vláda schválila tak zvanou aktualizaci svého programového prohlášení - 1.3.2023

Vláda dnes po zhruba 14 měsících schválila aktualizaci svého programového prohlášení.

a zase TOTALNI L E Z - - - - Vzhledem k tomu, že jde prý pouze o revizi prohlášení, neplánuje vláda opětovně žádat o důvěru sněmovny, jako to udělala s původní verzí. „

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa