Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Oblačno, déšť 12°C

Předseda Senátu Vystrčil mluvil k národu: Rok 2022 byl složitý. Zmínil solidaritu, český humor i volby

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
1. ledna 2023
13:54
Autor: vja, swp - 
1. ledna 2023
11:07

I letos pronesl novoroční projev předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ten k národu promluvil dnes odpoledne. Vystrčil opět zhodnotil nejdůležitější události, kterými si republika za uplynulý rok prošla, a vyzval českou společnost k pokračující podpoře Ruskem napadené Ukrajiny. Tři desetiletí od rozpadu Československa není podle předsedy Senátu důvod slavit, na jeho pokojné rozdělení na dva státy je ale třeba být hrdý.

Předseda Senátu se ještě během včerejšího dne stihl setkat se zástupci slovenského parlamentu ve Velké Javořině. Vzhledem k tomu, že letos si připomínáme 30 let od vzniku samostatných států České republiky a Slovenské republiky, neopomenul Vystrčil připomenutí tohoto historického okamžiku.

„Jsem rád, že můžeme být hrdí na způsob, jakým jsme rozdělení na samostatnou Českou republiku a Slovenskou republiku zvládli. Také mne těší naše vzájemné a velmi dobré vztahy,“ uvedl k výročí rozdělení Československa na samostatné státy předseda Senátu. Připomněl, že takto klidný způsob rozdělení státního celku není ve světě samozřejmostí. Ocenil i práci svých předchůdců, díky kterým podle něj mají současní čeští politici na co navazovat.

„Nemohl jsem tušit, co všechno nás v roce 2022 čeká, nebylo toho málo. Naplno vypukla ruská agrese proti Ukrajině, nebezpečí covidu trvá, prožili jsme v červenci obrovský požár v Českém Švýcarsku. A také přišla energetická krize a s ní související zdražování,“ shrnul Vystrčil stěžejní události uplynulého roku.

Veřejně během své řeči poděkoval za podporu Ukrajiny či práci hasičů a samospráv při hašení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. „Hluboce se klaním nad solidaritou a spontánní pomocí, kterou řada z vás poskytla Ukrajině a Ukrajincům,“ uvedl. „Povzbudivou zprávou je, že občanská společnost žije,“ dodal a ocenil dobrovolníky či činnost charitativních církevních organizací.

Solidarita, vzájemná pomoc a podpora slabších jsou podle Vystrčila velkou zbraní české společnosti. „Jsme silnou, krásnou, solidární zemí se skvělými lidmi. Bude pro nás velkou zkouškou, jak se s podporou Ukrajiny a dopady války dokážeme společně vyrovnat,“ vzkázal veřejnosti.

Připomněl i vysoké ceny energií a vysokou inflaci. „Nežijeme v jednoduché době. Vláda musí jednat rychleji, stejně tak se nesmí opožďovat pomoc těm nejpotřebnějším,“ zdůraznil.

Nechyběly ani výroky o péči o demokratický systém. „Pokud se nebudeme schopni chovat slušně, nelhat, tvrdě se postavit populistům a dezinformátorům, bude stabilita našeho politického systému vážně ohrožena,“ varoval.

„Prosím, buďme v roce 2023 i v letech dalších dobří, neboť pokud budeme dobří, budou i naše budoucí dny dobré,“ požádal závěrem českou společnost předseda Senátu.

Mimo Vystrčila nás ještě ve 20:00 čeká novoroční projev premiéra Petra Fialy (ODS). Prezidentské promluvy k národu se však letos znovu nedočkáme. Stávající prezident Miloš Zeman totiž již delší dobu preferuje před novoročním projevem své tzv. vánoční poselství, které pravidelně přináší na sv. Štěpána, tedy 26. prosince.

Video  Novoroční projev předsedy Senátu  - ČTK
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa