Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Učitelé si mají výrazněji polepšit. Budou brát 1,4násobek průměrné hrubé mzdy, souhlasí Sněmovna

Autor: ČTK - 
16. prosince 2022
12:36

Průměrný plat učitele asi bude zákonem stanoven od roku 2024 na nejméně 1,404násobku průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v ČR za předminulý rok. Konkrétní výše tarifů by stejně jako dosud určovala vláda nařízením. Počítá s tím novela školského zákona, kterou dnes Sněmovna v prvním kole schvalování podpořila. Průměrný hrubý měsíční výdělek učitelů byl loni podle Českého statistického úřadu 46 843 Kč, což odpovídalo 115 procentům průměrné celorepublikové mzdy. Letos by to podle propočtů ministerstva školství mělo být 113 procent a v roce 2023 asi 110 procent průměru.

Celostátní průměrná mzda dosáhla loni podle statistiků 37 839 korun. V roce 2024 by měl průměrný plat pedagogů při schválení novely dosáhnout podle odhadů školských odborů výše 57 151 korun, tedy 125 procent průměru v Česku. V roce 2025 by byla průměrná odměna pedagoga 60 845 Kč, což by mělo být 127 procent k odhadované průměrné mzdě.

Předloha, kterou nyní projednává sněmovní školský výbor, má také od příštího školního roku umožnit odborníkům s vysokoškolským vzděláním učit až tři roky na druhých stupních a středních školách i bez učitelské kvalifikace.

Právě možnost učit odborně vzdělaným nepedagogům, což prosazovala už bývalá vláda, byla z hlavních témat dvouhodinové diskuse. Podle Zdeňka Kettnera (SPD) je proti desítka profesních organizací včetně Asociace děkanů pedagogických fakult, která se podle říjnového prohlášení obává deprofesionalizace učitelské profese.

Exministr školství Petr Gazdík (STAN) namítl, že s asociací byla záležitost probrána a děkani od zásadních námitek ustoupili. Návrh SPD vrátit novelu vládě k dopracování poslanci koalice a ANO odmítli.

Vládní i opoziční poslanci ocenili, že novela má zavést funkci provázejícího učitele pro zvýšení kvality pedagogických praxí a pozici uvádějících učitelů, kteří by po dobu dvouletého adaptačního období podporovali začínající kolegy. Norma má také stanovit úkoly třídního učitele, který má mít na starosti organizační a administrativní činnosti, ale také podporu funkčních vztahů mezi žáky nebo „vytváření bezpečného a podnětného prostředí pro vývoj, výchovu a vzdělávání žáků“.

Uzákonění výše učitelských platů vychází z programového prohlášení vlády, podle nichž budou příjmy vyučujících činit 130 procent průměrné mzdy. Celková výše finančních prostředků určených na platy pedagogických pracovníků má podle novely odpovídat v měsíčním průměru na jeden úvazek „nejméně 1,404násobku průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství dosažené podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu za předminulý kalendářní rok“. Podle Marka Výborného (KDU-ČSL) změna umožní ředitelům škol lépe ohodnotit kvalitní učitele.

Absolventi oborů magisterského studia bez učitelské kvalifikace by od září příštího roku mohli dočasně učit na druhém stupni základních škol a na středních školách i bez pedagogického vzdělání předměty odpovídající jejich oboru, nejvýše ale tři roky. Pokud by pak chtěli kvalifikovanými pedagogy zůstat, museli by si učitelské vzdělání doplnit. Tříletou lhůtu by podle novely nemělo být možné překročit tím, že by nepedagog vystřídal více škol.

Všeobecné předměty na druhém stupni základních škol a ve středních školách by podle předlohy mohli učit jako kvalifikovaní buď absolventi magisterského studia pedagogiky, nebo oboru odpovídajícího vyučovanému předmětu. V druhém případě by si měli vzdělání doplnit studiem pedagogiky na vysoké škole nebo v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků.

Úprava má rovněž zvýšit požadavky na odbornou přípravu asistentů pedagoga a zpřesnit kvalifikaci speciálních pedagogů, ze kterých by se měli vyčlenit školští logopedové, kteří by měli podle Výborného pomoci klinickým logopedům, jichž je v Česku pouze 74. Programy průběžného vzdělávání pedagogů by měly začít fungovat bez akreditace, a tedy i bez kontroly ministerstva, která je podle něj při současném množství 10 000 programů ročně neefektivní, což kritizoval poslanec ANO a bývalý rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais.

Video  Fiala po kontrole ministerstva školství: Jak Balaš zvládá svůj resort?  - ČTK
Video se připravuje ...

BobyNo1 ( 21. prosince 2022 08:05 )

Závist je věc zlá...

ad-ga ( 17. prosince 2022 09:25 )

No nazdar!!! Za co chtějí tolik peněz? Viděla jsem v televizi anketu, kde se ptali dnešních středoškoláků a vysokoškoláků :
co se událo v roce 1918­,1948,­1968,1­989, vyjmenovat všechny prezidenty neuměl nikdo, jen si někteří vzpomněli na Masaryka nebo Havla. Tomu říkám ostuda. Co se ve školách učí? Jen jak se chovat k jiným skupinám lidí / gayům lesbám/ , na který hajzl chodit. Nikdo pomalu neznal Smetanu, Dvořáka a jejich díla. Dnešní studenti mají hlavy úplně vymetené.

jajas ( 16. prosince 2022 23:35 )

Ježíši se tam někdo zbláznil nebo co? Za co tolik peněz?

Moran ( 16. prosince 2022 21:15 )

Za co jim budou přidávat peníze? Za to, že je pořádně nic nenaučí? Dnešní děti neumí nic. Jen samé projekty, ale v hlavě prázdno. O mnoho let starší generace ví mnohdy víc než dnešní mládež. Peníze by jim měli naopak snížit. Na lidi v jiných oborech vláda nepamatuje?

Tomasj ( 16. prosince 2022 16:22 )

učitel gymplu má plný úvazek 21 vyučovacích hodin týdně, to je při 1VH 45 minut cca 15 hodin týdně, na každou VH má placenou 1 hodinu domácí přípravy, co v ní dělá nikdo nekontroluje, prostě si užívá svých koníčků za peníze daňových poplatníků. Rovné podmínky všem na každé 4 hodiny na pracovišti 4 hodiny placené dpmácí přípravy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa