Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Zeman chce před odchodem vybrat nástupce Rychetského? „Zprznění ústavy,“ varuje soudce

Aktualizováno -
9. prosince 2022
11:27
Autor: ČTK, swp - 
9. prosince 2022
11:01

Ústavní soudce, který by s půlročním předstihem přijal nominaci na obsazené místo předsedy, by se zpronevěřil své roli strážce ústavnosti, domnívá se bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Reagoval tak na spekulace některých médií, že se prezident Miloš Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce jmenovat šéfem Ústavního soudu (ÚS) Josefa Fialu. V čele soudu přitom do srpna stojí Pavel Rychetský. Baxa dnes ČTK potvrdil, že spekulaci slyšel zprostředkovaně z několika zdrojů. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář označil ve vyjádření pro Frekvenci 1 informace o možném jmenování nového předsedy Ústavního soudu za spekulace. K záležitosti se nevyjádřil soudce Fiala, který s médii nekomunikuje.

„Touží-li někdo po vysoké ústavní funkci tak silně, že je ochoten podílet se na zprznění Ústavy a přijmout s půlročním předstihem nominaci na obsazené místo, ukazuje nejen chtivost, ctibažnost a nestoudnost, ale hlavně selhání v roli, v níž se nachází, totiž být strážcem Ústavy,“ napsal na Twitteru Baxa, jenž je nyní řadovým soudcem Nejvyššího správního soudu.

Baxa poukázal na princip dělby moci. Politici se podle něj vždy snaží ovlivňovat moc soudní, a to i prostřednictvím personálních rozhodnutí. „Neměli by ale v justici nacházet horlivé pomocníky,“ řekl Baxa s tím, že k uskutečnění podobného plánu „vždycky musí být dva“.

Funkční období prezidenta je pětileté, ústavní soudce jmenuje na deset let. V praxi tak nemůže nastat situace, kdy tentýž prezident dvakrát rozhoduje o tomtéž ústavním soudci. Pokud se neobjeví mimořádné okolnosti, soudce jej vždy ve funkci „přežije“, a to i když je prezident zvolen opakovaně. Podle Baxy je to důležité kvůli tomu, že se soudci nemusí cítit prezidentovi zavázaní a nějak mu při rozhodování vycházet vstříc.

Ústavní soud mlčí

Zeman už jednou do čela soudu jmenoval Rychetského, a to v srpnu 2013, brzy po svém nástupu na Hrad. Kdyby před svým odchodem z funkce, například s odloženou platností od srpna 2023, jmenoval předsedou Josefa Fialu, využil by svou klíčovou personální pravomoc dvakrát. Fiala by pak mohl zůstat v čele soudu do prosince 2025, kdy mu vyprší soudcovský mandát, teprve pak by nového předsedu vybíral příští prezident vzešlý z lednových voleb.

Podle odborníků na ústavní právo by případné Zemanovo rozhodnutí bylo problematické a zpochybnitelné. Stále však není jasné, zda jde o spekulaci, anebo reálný plán. ÚS dění oficiálně nekomentuje. „Otázka jmenování předsedů vrcholných soudů spadá do pravomoci prezidenta, proto Ústavnímu soudu nepřísluší se k jeho postupu vyjadřovat či ho jakkoliv komentovat,“ uvedla mluvčí ÚS Kamila Abbasi.

Některé reakce ale naznačují, že jde přinejmenším o reálnou možnost. „Z jednoho důvodu jsem přeci rád, že vyšel najevo prezidentův záměr před skončením mandátu jmenovat ‚do zásoby‘ nového předsedu ÚS. Dodá to debatám prezidentských kandidátů význam a věcný obsah. Jinak na tom nic pěkného nevidím,“ napsal na Twitteru ústavní soudce David Uhlíř.

Mynář zprávy označil za spekulace

„Jsou to spekulace. Z oficialit nás čeká ještě jmenování členů bankovní rady ČNB a vím, že pan prezident ještě přemýšlí o nominaci na jedno uvolněné místo na post ústavního soudce,“ řekl Frekvenci 1 Mynář. Dodal, že prezidenta čeká také státní návštěva na Slovensku, jet by také mohl případně do Izraele, Srbska, Rakouska nebo Německa.

Prezident Zeman ani jeho kancelář se dosud k věci nevyjádřili. V neděli odpoledne bude mít prezident rozhovor s Radiožurnálem, přenášen bude živě z Lán. O jmenování nového předsedy Ústavního soudu nemá žádné informace ani ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), Hrad to s ním podle mluvčího ministerstva Vladimíra Řepky nekonzultoval.

Video  Ministerstvo vnitra oznámilo seznam kandidátů na prezidenta.  - ČTK
Video se připravuje ...

pindal ( 15. prosince 2022 15:52 )

A ještě,pokud nezemřeš předčastně,Tak se s tím,že jsi pomalý a neflexibilní budeš muset smířit.troubo.

pindal ( 14. prosince 2022 16:18 )

No jo trvalo mě to,ale že by jsi něco pochopil si od toho neslibuju.

LuCo ( 12. prosince 2022 19:52 )

Podvodník s předvolební úpravou ústavy! !Od pětižumpy Rychetský dostane jistě nejvyšší vyznamenání! Ne jako od bývalého kamaráda Zemana, který mu nadělil kulový!!!

pindal ( 11. prosince 2022 12:43 )

Copak o to,oni se o své rodiny postarají,horší by to bylo s politiky,protože asi by se lidem nechtělo na ně vydělávat.Proč taky? Třeba bude komunismus,když nebude socialismus.To by byla Havaj Co ty na to,jako Nostradámus?Řeknu ti,že někdy,když vysílají komunistické retro zprávy,tak to je balzám na nervy,proti tomu,co se vysílá dnes.Vše se plnilo na 110%.Realita byla trochu jiná,jako dnes,ale oni nás chtěli povzbudit a tito nás chtějí vyděsit.Takový malý rozdíl.

jajas ( 11. prosince 2022 10:38 )

To si nemyslím...Takže ještě jednou a naposledy. Ty se "zmiňuješ o Babišově vládě od začátku a úmyslně pouze v narážkách" a když já ji ve svém výčtu vlád nezmíním, tak napíšeš, že jsem na jednu vládu účelově zapomněl. Jednodušeji už to napsat nejde. Hezkou neděli!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa