Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Postup založení datové schránky se nemění, rozhodla Sněmovna. Jednala i o rozpočtu kinematografie

Aktualizováno -
2. prosince 2022
13:37
Autor: ČTK - 
2. prosince 2022
08:49

Lidé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která ruší automatické zakládání schránek občanům, pokud by se po lednu poprvé přihlásili například bankovní identitou nebo elektronickým občanským průkazem ke kterékoliv digitální službě státu. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.  Ve sněmovním finále je také novela, která mění řízení Národní sportovní agentury. Na programu jednacího dne je rovněž návrh rozpočtu Státního fondu kinematografie a některé předlohy ve druhém čtení.

Opoziční hnutí ANO neprosadilo pozměňovací návrh, který automatické zřizování schránek obyvatelům zachoval, ovšem s 1,5letým odkladem. Postup měl podle úpravy fungovat od července 2024, aby ministerstvo vnitra získalo podle zdůvodnění dostatek času pro dodatečnou osvětu a propagaci datových schránek.

Vnitro označilo plán na automatické zřizování datových schránek obyvatelům od ledna za „příliš ambiciózní“. Vládní poslanci mluvili o záporných dopadech, včetně právních, zejména na lidi s nižšími digitálními dovednostmi. Lidé by sice mohli schránku znepřístupnit, vnímají to ale podle zdůvodnění novely jako příliš zatěžující. Naopak podle hnutí ANO je zachování nynějšího postupu zakládání schránek krokem zpět v digitalizaci státu.

Hnutí ANO neuspělo ani s dalším pozměňovacím návrhem, který by rovněž na červenec 2024 odložil povinnost zřizování datových schránek i pro část právnických osob. Jednalo by se podle zdůvodnění úpravy o zapsané spolky, obecně prospěšné společnosti nebo nadace. „Mnoho z těchto právnických osob do současnosti nemá o blížící se povinnosti zřízení datových schránek povědomí,“ stálo v důvodové zprávě.

Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bylo loni schváleno jako součást zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady a urychlit digitalizaci státní správy. Schránku podle zákona automaticky dostanou dva miliony držitelů živnostenského oprávnění a asi 200.000 právnických osob, které ji dosud nemají. Nyní funguje 1,667 milionu datových schránek, z toho asi tři čtvrtě milionu bylo zřízeno povinně a přes 900.000 dobrovolně. Schránku si dosud musely povinně zřídit úřady nebo právnické osoby, dobrovolně si ji pak může založit každý občan.

Prostřednictvím datové schránky lze podat daňové přiznání, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis bodů řidiče nebo například zaslat omluvenku dítěti do školy. Informace k datovým schránkám jsou na webech www.chcidatovku.cz a www.mojedatovaschranka.cz.

O navrhovaných změnách v řízení Národní sportovní agentury dnes Sněmovna proti původním plánům nerozhodla. Klub opozičního hnutí ANO si před schvalováním vyžádal přestávku do konce jednacího dne a nynější schůze dolní komory skončila. Na další řádné schůzi se poslanci sejdou v úterý 13. prosince.

Státní fond kinematografie bude příští rok hospodařit s o něco vyšším rozpočtem než letos, dosáhne zhruba 1,87 miliardy korun. Návrh rozpočtu fondu dnes schválila Sněmovna. Na filmové pobídky půjde 1,4 miliardy korun. Letos měl fond původní rozpočet asi 1,26 miliardy korun, z toho bylo 800 milionů Kč na filmové pobídky. Nedávno přijatou rozpočtovou novelou ale získal na pobídky dalších 570 milionů korun.

V Česku činí základní filmová pobídka pětinu z uznatelných nákladů. Podle dřívějšího vyjádření ministra kultury Martina Baxy (ODS) bude činit roční strop na jeden projekt 150 milionů korun, což podle něho vytvoří větší prostor pro více projektů a dá šanci i českým producentům.

Video  Ptám se, pane premiére: Celý záznam  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jaryn19 ( 3. prosince 2022 17:25 )

lepší je datovka, než mít vhozenou poštu ve fyzické schránce, když jste mimo své bydliště. Proto mám osobní datovku již dlouho, e-mail mně oznámí zprávu v datovce, tu si mohu vyzvednout i na druhé straně zeměkoule

Jaryn19 ( 3. prosince 2022 17:22 )

U procesněprávních písemností doručovaných do vlastních rukou platí, že pokud vás doručující orgán nezastihne, písemnost uloží (nejčastěji v provozně pošty příslušné podle doručovací adresy) a zanechá vám ve schránce písemnou výzvu, abyste si zásilku vyzvedli. Nevyzvednete-li si písemnost ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla připravena k vyzvednutí, považuje se písemnost posledním dnem této lhůty za doručenou, i když se o uložení nedozvíte. Pošta (nebo soudní doručovatel) vám po uplynutí uvedené lhůty zpravidla vhodí písemnost do domovní nebo jiné vámi užívané schránky. Fikce doručení 10. dnem poté, co byla zásilka připravena k vyzvednutí, je poměrně přísná. Je s ní třeba počítat například u rozsudků, od jejichž doručení plyne lhůta k podání

Takže to máte stejné jako datovkou

apuumakak apuumakak ( 3. prosince 2022 16:11 )

http­s://zen­castr­.com/z­/2kXx9­BUp
http­s://zen­castr­.com/z­/OVs_uP­DI
http­s://zen­castr­.com/z­/rzfBU5-7
http­s://zen­castr­.com/z­/dKU8-z0L
http­s://zen­castr­.com/z­/EMcA­a7CL
http­s://zen­castr­.com/z­/GpRSr­0mo

apuumakak apuumakak ( 3. prosince 2022 16:11 )

.
.
.
.
.
.
.

e.lesanova ( 2. prosince 2022 21:14 )

Naprostý výstřel slepými patronami a miliarda vniveč...donucování k nějakým podobným nesmyslům je stále za hranou zákona Pětikolka si plete ČR s výcvikovým táborem, nařizovat, omezovat, šikanovat, terorizovat, ponižovat, zesměš­ňovat­...st­ačilo

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa