Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Nové senátorky pro Blesk: Slova o tlaku i hysterii. Jaké mají plány exministryně Kovářová a další?

 • Autor: Nikola Forejtová - 
  3. 12. 2022
  05:30

  Lékařky, právničky, zemědělkyně, starostky i bývalé poslankyně. Takovou posilu získala horní komora v posledních senátních volbách. Zcela poprvé v prostorách senátních paláců usedne například exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která se Blesk Zprávám svěřila, že se nenechá ochočit. Exposlankyně Věra Procházková chce zase dohnat práci, kterou nestihla ve Sněmovně. Starostka Mořkova Ivana Vaňová a  zastupitelka Středočeského kraje Jarmila Smotlachová se pak zmínily o touze rozvíjet komunální politiku a pomáhat městům i obcím. Podívejte se, jak se vámi zvolenými ženami Senátu zatím daří. 

  Senát získal do svých řad několik nových posil něžného pohlaví. Celkem sedm žen z nově zvolených senátorů je pak v horní komoře úplně poprvé, nikoliv ale v politice jako takové. Ve svých životopisech se mohou pochlubit prací ve vedení obce či města, ale také prací ve Sněmovně. Najdeme i rozličná povolání, a to lékařky, právničky či třeba podnikatelku a zemědělkyni. Blesk Zprávy nové senátorky oslovily, aby prozradily, jak se jim zatím v Senátu daří. 

  Už dříve se nám svěřovali někteří senátoři s tím, že je horní komora klidnějším pracovištěm, než jsou jiné politické instituce. Například jeden z nových senátorů, lékař Jan Pirk, podotknul, že je to gentlemanský klub - ačkoliv i s ženami. I předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pořadu Epicentrum podotknul, že jsou zde již „vybouření“ politici. A souhlasí s nimi i oslovené senátorky. Podívejte se na některé z nových političek a co chtějí v Senátu dokázat. 

 • 1.Jarmila Smotlachová

  „Myslím si, že to je dané tím, že každý do toho Senátu a volebního boje šel sám za sebe. Je veliký rozdíl, když musíte obhajovat sám sebe už ve volbách,“ podotkla například Jarmila Smotlachová (ODS) k dotazu, zdali Senát také vnímá jako takovou klidnou sílu. Smotlachová už přes 30 let podniká společně s manželem v zemědělství, do veřejného dění se zapojila v roce 2010, kdy se stala starostkou v Hlavenci a později se stala zastupitelkou Středočeského kraje. 

  Odmítá, že by byl Senát zbytečnou institucí, jak občas zaznívá z řad kritiků. Jízlivě se k horní komoře vyjadřoval často i prezident Miloš Zeman. „Cítím, že je to další síto, které by tu mělo být a zachytit to, co přijde a není to správné. A být tu, když je tu něco správného, co přijde z Poslanecké sněmovny, co jednoznačně podpoříme. Jsem zastáncem dvoukomorového parlamentu a cítím, že to tak má být, a proto jsem i kandidovala,“ řekla Blesk Zprávám.

  „Podporu potřebuje venkov"

  Svěřila se také s tím, že ji přibývá práce a díky zasedání výborů a podvýborů může konečně dělat to, co ji naplňuje. „Rozjíždí se práce v regionu a v mém senátním obvodě. Začínají se na mě obracet, ať starostové nebo nějaké zájmové skupiny se svými problémy, takže se snažím samozřejmě v rámci možností se s nimi seznamovat. Snad se mi i do budoucna podaří alespoň v něčem pomoci,“ konstatovala. 

  Věnovat se chce jak zemědělství, tak i komunální politice. Především pak venkovu a jeho podpoře. „Cítím, že venkov potřebuje pomoc v tom, aby se mohl plnohodnotně rozvíjet. Věnovat se chci také životnímu prostředí, které souvisí i s oteplováním klimatu. Jsou opatření, kterými můžeme částečně těmto negativním jevům zabraňovat,“ zmínila pro Blesk Zprávy okruhy, které se budou v její práci senátorky opakovat. 

  Na konkrétní věci, kterým se chce věnovat, je ale podle ní příliš brzy. A to i proto, že se Senát v novém složení schází teprve měsíc. Spousta věcí je tak například teprve rozpracovaných. 

  Jarmila Smotlachová Jarmila Smotlachová | web ODS

 • 2.Věra Procházková

  Jednou ze známějších političek je lékařka a bývalá poslankyně Věra Procházková (ANO). Ta byla zvolena v obvodu Karlovy Vary. Procházková doposud pracuje ve Zdravotnické záchranné službě a také v hospici v REHOZ Nejdek. Logicky se tak bude během svého senátorského mandátu věnovat právě zdravotnictví. 

  „Chtěla jsem být ve zdravotnickém výboru a teď už budeme mít třetí zasedání. Už jsme řešili zákon o záchranářích a zajímají mě samozřejmě onkologické programy,“ řekla Blesk Zprávám. Připomeneme, že Procházková se o onkologii zajímá i z toho důvodu, že měla v rodině častý výskyt rakoviny. V jednom rozhovoru pro Blesk Zprávy dokonce uvedla, že na ni jednou nejspíše také umře. 

  Vedle toho by Procházková ráda dotáhnula věci, které nestihla v roli poslankyně, a tedy zákon o eutanazii a obecně o paliativní péči. „To je hrozně důležité a já mám zkušenosti s tím, že ta aktivní péče není dobrá. Není hlavně dostupná  tak, jak by měla být,“ dodala. Věnovat se bude také podpoře sportu. 

  Procházková: Senát musíme zvýraznit

  Podobně jako i další respondenti, i Procházková uznává, že je práce v Senátu poklidnější a důstojnější.. „Vidím tu větší vstřícnost k debatám a takovou větší snahu poslechnout si názory toho druhého i přesto, že je v opozici. Myslím si, že je to tu pozitivnější,“ konstatovala s tím, že ale práce má pořád více než dost a to je teprve na začátku svého funkčního období. 

  Prozradila, že je také ve výboru, kde se řeší i to, jak Senátu více přiblížit společnosti a dostávat ho do prostoru. „Je tu spousta věcí, které se musí do budoucna řešit, aby Senát vešel ve větší povědomí lidí,“ uvedla. 

  Zmínila, že Senát má navíc úchvatné a krásné prostory, kde se často konají výstavy a různé akce. Sama za sebe se bude snažit zviditelnit svůj region a také klub ANO, který je v Senátu už početnější. 

  Věra Procházková (ANO), senátorka Věra Procházková (ANO), senátorka | ČTK / Štěrba Martin

 • 3.Daniela Kovářová

  Další poměrně známou tváří je právnička a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (Nezávislí). Ta již před volbami zmiňovala, že se chce zaměřit i na zbytečné právní normy, které se u nás přijímají i kvůli členství v EU. Kandidovala v Plzni. 

  „Překvapivou skutečností je tlak na automatické schvalování zbytečné, upovídané, ale leckdy dokonce škodlivé evropské legislativy. Takovému tlaku nebudu ustupovat a ruku pro takové zbytečné, nebo dokonce škodlivé právní normy zvedat nebudu,“ řekla Blesk Zprávám na dotaz, jak se jí zatím v Senátu daří a co ji překvapilo. Udivil ji také „obrovský lobbistický tlak“.

  „Nenechám se semlít, ochočit, odradit ani znechutit“

  Odborným tématem Kovářové je rodina, její ochrana a podpora manželství. „Po celou dobu kampaně jsem slibovala svým voličům, že nezvednu ruku pro žádnou novou povinnost pro občany, pro žádnou novou byrokracii, pro žádný nový úřad. Tomuto svému slibu chci dostát, i když to bude znamenat dál snášet urážky a posměch těch, kterým asi kazím dosavadní idylickou pohodičku,“ uvádí. 

  Věří, že může jako advokát s dvouletou praxí poskytovat odborný nadhled a rozhodla se jít do Senátu i proto, aby ji lidé už skutečně naslouchali a aby mohla opravdu ovlivnit přijímání zákonů. 

  Kolem Kovářové už se média poměrně otáčejí, především kvůli nedávnému výroku o tom, že mají manželé povinnost a právo provozovat sex, milovat se a počínat děti. V textu, který sdílela na své facebooku, se snažila argumentovat k tomu, proč by neměly mít stejnopohlavní páry možnost jít do statusu manželství. Kovářová nyní Blesk Zprávám říká, že je ale na „mediální útoky, hysterie, lži a manipulace, i od politiků“ zvyklá a očekávala je. 

  „To oni nečekali, že by jim do jejich dobře namazaného stroje na regulace, buzerace a otravování životů lidí někdo přišel nasypat trochu písku. Už jsem o sobě četla takovou snůšku nesmyslů, pomluv a psích hlav, že čekám už jen to, že baštím malé děti. Já ale zůstanu věrná svému slibu obyčejným normálním lidem, kteří mě volili: že se nenechám semlít, ochočit, odradit ani znechutit. Nejsem cukrová panenka,“ konstatovala.

  Daniela Kovářová Daniela Kovářová | Foto: M. Pátek, P. Machan, D. Kundrát, M. Hykl, D. Malík

 • 4.Ivana Váňová

  Novou senátorkou je také Ivana Váňová (SPOLU), která kandidovala v Novém Jičíně. S politikou má zkušenosti coby starostka Mořkova a do Senátu ji táhnula touha po vyzdvižení komunální politiky. A dle svých slov skočila rovnou do vody a stala se zpravodajkou zákona o důchodovém pojištění. 

  „Jsem také předsedkyní podvýboru pro transformaci regionu a zastupuji Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Tyto kraje jsou postižené důlní činností a zaslouží si pozornost a přísun prostředků na transformaci,“ řekla Blesk Zprávám. Podle ní nejsou v Senátu úplně „páky“ na to podporovat jednotlivé projekty, ale obecně se zabývat úpravou legislativy modernizačního fondu. 

  Váňová: Senát tu musí zůstat

  Na práci senátorky se velmi těší a už nyní ji naplňuje, jak se svěřila Blesku. Dodala, že je to příjemné prostředí a zatím se nesetkala ani s žádným třením. „Nemyslím si, že by to byla zbytečná komora. Pro mě není svoboda a demokracie jenom slovo, ale smysl života a Senát zásadním způsobem pomáhá naší politice i systému. Má tu své místo a musí tady zůstat,“ dodala na dotaz, co říká na vyjádření některých politiků o zbytečnosti Senátu. 

  Ivana Váňová Ivana Váňová | web KDU-ČSL

 • 5.Další nové tváře

  Co se týče dalších nových tváří v Senátu, zmíníme ještě několik dalších senátorek, které se nám nepodařilo dohnat.

  Jednou z nich je Hana Kordová Marvanová (SPOLU), která zvítězila na Praze 11. Marvanová působila jako podniková právnička a patřila mezi aktivní odpůrce komunistického režimu. Stejně jako některé další senátorky, i ona působila ve Sněmovně a v roce 2002 chvíli působila i jako její místopředsedkyně. 

  Video  Prostor X: Rozhovor s Hanou Kordovou Marvanovou  - Videohub
  Video se připravuje ...

  Za Hodonín a SPOLU se do Senátu dostala také Eva Rajchamnová, která je ekonomkou. Od roku 2014 sbírá politické zkušenosti jako starostka Dolních Bojanovic. K lidovcům se přidala v roce 2010 a o 11 let později se zkoušela dostat do Sněmovny. V Senátu by chtěla navázat na práci své stranické kolegyně Anny Hubáčkové a zaměřovat by se chtěla i na dopravu. 

  A poslední ze zcela nových senátních posil je Jana Zwyrtek Hamplová, která byla ve volbě za Nezávislé a občané ji volili v Kroměříži. Ta sbírala zkušenosti jako zastupitelka města,  v letech 2005 - 2006 se na chvíli ocitla i ve Sněmovně. Paradoxně byla tehdy již nestraník, z ČSSD totiž odstoupila předtím, než byla určena jako náhrada za jiného poslance. Ráda by dle svých stránek posílila samosprávu obcí a měst a zajistila dostatek lékařů i pracovních míst a moderních škol. 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa