Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Tresty platí. Ústavní soud smetl stížnost Nečasové v kauze, která položila vládu

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2022
09:29

 Ústavní soud zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Jana Nečasová a tři bývalí zpravodajci dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti. Mimořádný opravný prostředek využila bývalá šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželka Jana Nečasová, stejně jako někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Soud se stížnostmi zabýval ve spojeném řízení, nakonec nevyhověl žádné z nich. Poukázal na to, že chybí náležité kontrolní mechanismy činnosti Vojenského zpravodajství.

Podle rozsudku Nečasová zosnovala zneužití pravomoci, když nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu vlády.

„V podmínkách demokratického právního státu respektujícího základní práva a svobody a při vázanosti veškeré státní moci zákonem není možné, aby ozbrojené složky a tajné služby státu bez řádného zákonného procesu plnily příkazy jakkoliv vysoce postavených politických činitelů – natož pak osob, které vysoce postavenými politickými činiteli nejsou,“ stojí v nálezu soudce Jana Filipa. Zpravodajci měli podle Ústavního soudu pokyny Nečasové odmítnout - byl to jediný právně akceptovatelný postup.

Pražské soudy po vleklém procesu Nečasovou pravomocně potrestaly třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Zpravodajci dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. O dovoláních všech odsouzených rozhodoval loni Nejvyšší soud, odmítl je.

Všichni odsouzení vinu od počátku popírali. Ve stížnostech poukazovali na údajné porušení svých ústavně zaručených práv. Také tvrdili, že byli nezákonně uznáni vinnými, a to při nedodržení práva na spravedlivý proces.

Nečasová figuruje i v dalších kauzách. V případu možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby ji justice pravomocně osvobodila. Kauzou tzv. trafik pro poslance ODS se musí nadále zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Zprošťující rozsudek zrušil odvolací Městský soud v Praze. Bude nutné zopakovat dokazování. V prosinci začne projednávání případu údajné křivé výpovědi bývalého premiéra Nečase. Obžaloba tvrdí, že Nečas dvakrát nepravdivě svědčil ve prospěch své manželky Jany v kauze zneužití Vojenského zpravoda

Video  Jana Nečasová  - redakce Blesk TV
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 29. listopadu 2022 17:30 )

bullshit Tuto vládu už nejde obhajovat odkazem na Babiše. To je mimo chápání.
Fiala je slabší premiér než Nečas, to jsem nikdy nečekal.

jajas ( 29. listopadu 2022 16:29 )

No jo no, ODS když "vládla" nebyla o moc lepší než je teď. Vládu ODS známe, a nemohu říct, že by to bylo nějaké terno pro ČR! Tenkrát a ani teď.

jajas ( 29. listopadu 2022 16:27 )

Fialova vláda bude lepší! Jak jinak.....

bullshit ( 29. listopadu 2022 15:57 )

... možná i zaklekáván

bullshit ( 29. listopadu 2022 15:56 )

Burešova vláda skončila s grácií...obřím státním dluhem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa