Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Salmonela i nevyhovující brambory a česnek v Lidlu? Řetězec pohořel se snahou setřást pokuty

Autor: ČTK - 
7. ledna 2022
15:15

Ústavní soud (ÚS) odmítl čtyři stížnosti řetězce Lidl ve sporech navazujících na pokuty udělované Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Celková výše pokut činila 3,57 milionu korun, každá ze čtyř sankcí se týkala několika různých deliktů podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích, případně zákona o vinohradnictví a vinařství. Rozhodnutí je dostupné v databázi ÚS. Reakci společnosti Lidl ČTK zjišťuje.

Delikty byly různého charakteru, u některých produktů zjistila inspekce rozpor mezi skutečným složením a údaji na obalu, jindy šlo o jakostně nevyhovující brambory či česnek, případně masné výrobky kontaminované salmonelou. Lidl ve stížnostech tvrdil, že pokuty nejsou dostatečně odůvodněné, protože není jasně patrné a matematicky vyjádřené, jakou váhu při výměře trestů měly jednotlivé přestupky.

Nejvyšší správní soud v minulosti opakovaně rozhodl, že při ukládání úhrnné pokuty za více správních deliktů mají správní orgány postupovat podle absorpční zásady. Její podstata spočívá v tom, že se delikty postihnou jediným trestem stanoveným v zákonném rozmezí vztahujícím se na nejtěžší z nich, přičemž se přihlíží k tomu, že přestupků bylo více.

Podle Nejvyššího správního soudu však zákon nestanovuje povinnost kvantitativně rozvádět, jakou měrou se jednotlivé přestupky odrazily ve výši pokuty. Postačí abstraktně vyjádřit váhu přikládanou jednotlivým hlediskům. Při odůvodňování úhrnné pokuty není správní orgán povinen vyčíslit „vnitřní strukturu pokuty“, uvedl správní soud v jednom z rozhodnutí.

Nejvyšší správní soud: Ústavním soudcům nelze nic vytknout

Podle ústavních soudců je stanovisko Nejvyššího správního soudu srozumitelně a logicky odůvodněné a vychází z jeho předchozí rozhodovací praxe. „Z ústavněprávního hlediska proto uvedeným závěrům nelze nic vytknout. Nejsou projevem neakceptovatelné libovůle, ani nejde o vybočení ze standardu, který je v soudní praxi či doktríně všeobecně respektován,“ stojí v usnesení.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

hafblaf ( 8. ledna 2022 08:17 )

A Agrofert bohatne.

dostojevskij ( 7. ledna 2022 23:38 )

Stály se fronty na vše!!!! Kdo neměl známé, tak neměl NIC, vše bylo pod pultem!!! V zimě se stálo na stromky, kapry, prodavači dělili ořechy!!! V létě fronty na melouny!!!! Největší šmelináři byli řezníci a zelináři!!!! Nábytek se sháněl kde se dalo!!!! Bohužel dnes jsme odpad Evropy, proto jsme tak nemocní!!!!!

fido2 ( 7. ledna 2022 21:39 )

Když to není plesnivé, tak je to naimpregnované chemií, no dobrou chuť. To si raději počkám na naše ovoce...

Tara-Tara ( 7. ledna 2022 19:45 )

Lidl je mi nesympatický asi už od příchodu na zdejší trh....všechno bylo Made in Poland skoro, je fakt, že už to moc není, ale jsou lepší prodejny a značky

tarrica ( 7. ledna 2022 19:32 )

Nemáte pravdu ,měla jsem malé děti a jablka,hrušky ,meruňky,třešně a švestky byly v sezónu běžně a za nízké ceny, jablka a hrušky i mimo sezónu.
Jen na mandarinky a banány se stála fronta. Zeleninu a např.jahody,hrozny jste koupili od babek na trhu.
U nás v potravinách byl i uzený tuňák a vynikající šunka. Nebyl bůček a játra, ale bylo telecí maso- celkem běžně.
Nebylo na výběr z 60 druhů salámů, ale Junior se dal tehdy jíst-dnes ne.
Nevolám po starých časech, samozřejmě bylo hůř, ale není vše pravda, co vám třeba tvrdí dnešní třicátníci

Zobrazit celou diskusi