Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Nižší DPH na „tekutý chléb“ než na běžný? Absurdní, říká šéf zemědělců. Prouza hájil marže obchodů

Autor: dn, lig - 
23. října 2022
15:26

Vláda by měla snížit DPH na základní potraviny, uvedli dnes v Otázkách Václava Moravce na České televizi prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Rozdílný názor ale panoval na příčinu drahých potravin. Zatímco Pýcha zmínil nárůst marží obchodníků, Prouza prohlásil, že nejvíce ziskoví jsem zemědělci.

Oba účastníci diskuze se vyslovili pro snížení DPH na základní potraviny. „Realistické by to bylo, kdyby vláda měla odvahu to udělat,“ uvedl Prouza. Jednalo by se podle něj o pozitivní signál lidem. Na otázku ohledně dopadu opatření na státní rozpočet pak řekl, že by „rozhodně nebyl zmiňovaných 40-60 miliard, kdyby se to udělalo chytře.“ To by zahrnovalo například zvýšení daně na cukroviny či sycené nápoje.

Prouza také vládu zkritizoval za to, že neřeší příjmovou stránku rozpočtu, ze které by se opatření mohlo zaplatit. Jako příklady uvedl zrušení superhrubé mzdy, které tehdy opoziční ODS prosadila ve spolupráci s vládou ANO, či nedávné zrušení EET. „Velká část gastronomie přechází do černé ekonomiky,“ řekl k tomu.

Pro snížení DPH na základní potraviny by byl i Pýcha. Jako absurdní označil, že DPH na pivo je nižší než na ovoce a zeleninu. Moravec v reakci na to zavtipkoval, že pivo je pro mnoho Čechů „tekutý chléb“. „A má také vitamíny,“ přisadil si Pýcha. Uvedl ale, že nevěří, že vláda „za stávající situace ohledně rozpočtu bude ochota snižovat DPH“.

Snížení DPH by dle jeho vyjádření mohlo vést i k tomu, že by lidé nejezdili nakupovat základní potraviny do zahraničí, například do Polska. „Polsko má dlouhodobou strategii, snižují DPH, lákají zahraniční spotřebitele a tím podporují své zemědělce,“ uvedl Pýcha „My žádnou takovou strategii nemáme, jdeme ode zdi ke zdi,“ dodal.

Na příčině zdražování se neshodli

Účastníci se ale neshodli na tom, v čem vězí příčina toho, že ČR má nejdražší potraviny v EU. „Obchodníci a jejich marže hrají významnou roli v tom, jaká je finální cena potraviny,“ uvedl Pýcha. Předložil pak grafy srovnávající vývoj cen zemědělců a marží prodejců, které ukazovaly nepoměrný nárůst marží. Uvedl také, že zemědělský svaz dlouhodobě prosazuje, aby Český statistický úřad sledoval kromě cen potravin i vývoj marží, což údajně obchodníci blokují. Podle jeho vyjádření „podíl obchodníků na finální ceně roste, podíl zemědělců klesá“.

„Martine, Martine, Martine,“ ohradil se vůči Pýchovu tvrzení Prouza. Grafy podle něj byly ukázkovým příkladem „dezinformačního použití grafiky“. Zdůraznil roli zpracovatelů a že marže obchodníků se nerovnají zisku. Odmítl také, že by na současné situaci vydělávali obchodníci. „Pokud tu dokáže být někdo ziskový, tak jsou to velcí čeští zemědělci,“ prohlásil Prouza.

Video  Zdražování v Česku - Vývoj cen základních potravin od roku 2015 do poloviny roku 2022  - Videohub
Video se připravuje ...

LuCo ( 24. října 2022 17:20 )

Šklebín Prouza je věrný chlebodárcům z velkoobchodů až do ropztrhání těla!!

Jaryn19 ( 24. října 2022 11:08 )

Penny a Billa jsou obchody REWE Group, Lidl a Kaufland zase vlastní Schwarz Gruppe. Prodeje automobilů se uvádí za celou skupinu třeba Toyota ( např. včetně Lexusu), Volkswagen ( včetně Škody, Audi, Seatu atd) , u obchodů s potravinami je to nepochopitelně rozdělené

tom999 ( 24. října 2022 01:05 )

no a C E S K O . . . . totalni p r u s v i h - - -

Největší řetězce v Česku. Žebříček podle tržeb a prodejen

-- 1. Lidl - 63,56 - Lidl (281),,,
-- 2. Kaufland - 58,95 - Kaufland (135),,,
//// nemcouri ////

-- 3. Albert ČR -55,32 - Albert hypermarket (88), Albert supermarket (240)
//// holandane ////

-- 4. Penny Market- 42,2 - Penny (396),,,
/// nemcouri ////

-- 5. Tesco Stores - 41,8 - Tesco hypermarket (79), Tesco hypermarket Extra (9), Tesco supermarket (59), Tesco Expres (38)
/// anglani ////

-- 6. . Billa -31,86 - Billa (240), Billa stop & shop (70),,,
/// je rakouský řetězec supermarketů ///

-- K O N E C N E E E CESKE­EEEE­EEEE­EEEE­EEEE­EEEEE

7. skupina Coop - celkem 31,35 - provozoven!? 2459,,,,

A ZASEEEE P R U S . R

-- 8. Makro Cash & Carry 27,31 Makro (13),,,,
/// Německá maloobchodní skupina Metro ///

-- 9. Globus - 24,16 - Globus (15), Globus Fresh (1),,,,
/// Německý maloobchodní řetězec Globus ///


atd.atd.

HALOOOOOOOOOOOOOOOO uz se konecne probudte!!!!!!!

tom999 ( 24. října 2022 00:50 )

V P O L S K U podnikají čtyři diskontní řetězce – Biedronka, Lidl, Netto a Aldi.

Biedronka spravovala 2 722 prodejen, Lidl 607 a Netto 362, uvádí výzkumná společnost Market Side. To znamená, že přes 70 % diskontů patří Biedronce.

// Pro ostatní evropské země je přitom příznačné, že dvojka na diskontním trhu obvykle provozuje ve srovnání s lídrem trhu alespoň poloviční počet prodejen. V případě Polska to znamená, že Lidl by měl mít alespoň 1 361 prodejen. //

tom999 ( 24. října 2022 00:47 )

problem v cesku je ten , ze retezce jsou v MEGA prevaze z Nemecka a Ceske jen COOP ..... narozdil v Polsku kde je vetsina v polskych rukach a TI nemcouri je vyrazna mensina !!!

j a k JEDNODUCHE

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud