Zima se blíží a Evropa se začíná připravovat na energeticky nejnáročnější období. Kvůli tomu také rezort zdravotnictví upravil nejnižší možné teploty na pracovištích. Ty klesnou o dva stupně v kancelářích, ale třeba i u pokladen.

Zima se blíží a Evropa se začíná připravovat na energeticky nejnáročnější období. Kvůli tomu také rezort zdravotnictví upravil nejnižší možné teploty na pracovištích. Ty klesnou o dva stupně v kancelářích, ale třeba i u pokladen.
Ministerstvo Vlastimila Válka (62, TOP 09) přistoupilo ke změně kvůli energetické krizi a hrozícímu nedostatku zemního plynu. Snížení teplot na pracovištích se ale dotkne jen některých profesí. Jde hlavně o lidi, kteří mají sedavé zaměstnání, případně lehkou manuální činnost. V úředničině se jedná o třídy práce I a IIa.
„Současné minimální teplotní požadavky (pro třídu I) na pracovní prostředí jsou s ohledem na současnou situaci velmi komfortní,“ uvádí v důvodové zprávě k nařízení, které už schválila vláda. Dosavadní nastavení teplot platilo od roku 2010.
Do kategorie I patří pracanti, kteří při svém zaměstnání sedí a mají minimální pohyb. Jde hlavně o kancelářskou činnost a administrativní práce (tedy o tzv. bílé límečky), práce s počítačem, laboratorní práce a třídění drobných a lehkých předmětů. Na těchto pracovištích se sníží minimální možná teplota o dva stupně ze současných 20 na 18 °C.
Teplota o dva stupně klesne i pro pracovníky v kategorii IIa. Tam dojde ke snížení z 18 na 16 °C.
Jde o práci převážně vsedě, která je spojená s nenáročnou manuální prací, jako pokladní, pracovníci u montáží lehkých dílů či lidé, kteří se živí přesouváním lehkých břemen. Záležet ještě bude také na způsobu ventilace a tepelném odporu oděvů.
Ministr Válek sám tvrdí, že jeho úřad vše konzultoval s hygieniky. Navíc vycházel i ze srovnání s ostatními státy. Novinka ale nebude ke své platnosti potřebovat žádné vyhlašování stavu nouze či jiného speciálního režimu.
„Návrh novely nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, je změnou trvalého charakteru, nevyžadující tedy podmínky vyhlášení,“ uvedl pro Blesk mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Možnosti, jak vyřešit snížení teplot na pracovištích, nastínila v dopise Unie zaměstnanců obchodu (UZO). Ta ho adresovala už na začátku září významným zaměstnavatelům, u nichž odborové organizace UZO působí. A co tedy unie radí?
„V textu byla zmíněna konkrétní řešení, jako jsou bezpečnostní přestávky, ochranné nápoje – teplý čaj, úpravy pracovních režimů s upřednostněním osmihodinových směn, zkrácení prodejní – provozní doby, odpovídající oblečení,“ vyjmenovává v prohlášení organizace a dodává, že si je ale vědoma současné složité situace.
To zástupci obchodníků mají pro opatření více pochopení. „Je dobře, že to vláda udělala, potřebujeme snižovat spotřebu ve špičce… Pokladní by se měli častěji střídat, měli by měnit práci po jedné nebo dvou hodinách. Tam, kde bude potřeba, si mohou vzít teplejší oblečení. V některých prodejnách se ke vchodu může dát infrazářič, bude to levnější,“ uvedl pro Seznam Zprávy prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Kromě samotného pracoviště se sníží teploty také v sanitárních zařízeních. V šatnách bude moct být 18 stupňů namísto současných 20, v umývárnách se bude moct ochladit o 3 stupně na 19 stupňů. Stejná teplota bude moct být minimálně také ve sprchách, což znamená ochlazení dokonce o 6 stupňů. A toalety měly doposud hranici stanovenou na 18 stupních, nově to ale bude 15.
Před zavedením změny se ministerstvo zdravotnictví podívalo za hranice, jak to mají s minimálními teplotami na pracovišti tam. Pro porovnání si vybralo dva státy, Německo a Spojené království.
Naši západní sousedé mají pro pracoviště stanoveny pouze doporučené teploty. Pro prostory s mechanickým chlazením je to 17,5 – 27 °C. Záleží na typu místnosti. Pro pracoviště bez chlazení je to pak mezi 20 – 33 °C, rovněž záleží na druhu místnosti.
Ani ostrovní království nemá legislativně ukotvené teploty na pracovištích, ale pouze doporučení. A ta udávají jako minimální teplotu na pracovišti 16 °C a při vyšší fyzické zátěži 13 °C.
Izraelsko-palestinský konflikt:
ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu
Válka na Ukrajině: ONLINE dění na Ukrajině Data
Neměli by i v létě zařídit 21 stupňů ?