Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Česku hrozí obrovské problémy, vládo, konej, bouří Středula. Odboráři vytáhli na Václavák

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
8. října 2022
13:58
Autor: ČTK, simao - 
8. října 2022
13:01

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Sředula na úvod dnešní demonstrace na pražském Václavském náměstí vyzval vládu, aby pomáhala lidem i firmám. Pokud se tak nestane, má před sebou Česko obrovské problémy, řekl. Předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková vyzvala k zastropování cen a k zajištění důstojného života lidí. Podle policejního odhadu se demonstrace účastní jednotky tisíc lidí.

Středula, který chce kandidovat na Pražský hrad, na úvod protestu citoval prvního českého prezidenta Václava Havla, že lhostejnost k druhým a k osudu celku je tím, co otevírá dveře zlu. Demonstranti na Václavském náměstí jsou podle něj ti, kteří mají strach z budoucnosti.

„Česko rozdělujete vy na to pro bohaté a pro chudé,“ bouřil na Václaváku Středula.

„Jestliže lidé nebudou mít peníze, co udělají? Začnou šetřit. Jestliže začnou šetřit, přestanou nakupovat, přestanou se vyrábět výrobky. Když se přestanou vyrábět výrobky, vzroste nezaměstnanost. To, vládo, nechceme,“ uvedl Středula.

„Není správné, aby si lidé museli hledat druhou a někteří dokonce třetí práci, aby situaci zvládli,“ podotkl Středula. „My chceme důstojnou práci, důstojný život, důstojné mzdy včetně mzdy minimální (...) Vládo, pokud to nezvládáš, tak konej jinak a dej to možná třeba někomu jinému,“ dodal.

Apel na strop i na potraviny

Žitníková uvedla, že demonstranti nejsou lhostejní k tomu, jak budou žít oni, jejich rodiče i jejich děti. Kritizovala růst cen energií i potravin a vyzvala ke stanovení cenových stropů.

Regulované ceny podle ní už nyní fungují ve zdravotnictví, mohou tedy být i v jiných sektorech. „Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Vládo, hledej způsoby. Pokud je hledat nechceš, předej to jiným,“ řekla.

Demonstranti zaplnili horní čtvrtinu Václavského náměstí, troubí na houkačky a mávají transparenty s logy jednotlivých odborových svazů. Jsou mezi nimi i příznivci neparlamentních levicových stran ČSSD a KSČM.

Podle vyjádření Policie ČR na twitteru dohlíží na demonstraci více než stovka policistů, na místě jsou i členové antikonfliktního týmu.

Na hraně chudoby

Na zvýšení platů apelovala i zástupkyně poštovních odborů Jindřiška Budweiserová. Podle ní jsou pošťáci dlouhodobě platově podhodnoceni, tlak na úspory na poště navíc může vést k omezení poštovních služeb a k dalšímu vylidňování venkova.

Podporu demonstraci vyjádřil i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Rada se podle něj připojila k odborům, protože na postižené tvrdě doléhá současná inflace. Podle něj se mnoho postižených dostává na hranu chudoby a existenčního ohrožení.

Loď průmyslu se začíná potápět

Předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo varoval před tím, že dnešní akce nemusí být poslední a že odbory mohou být i tvrdší.

Také Ďurčo ve svém projevu připomněl růst cen energií a potravin. Vláda podle něj pomáhá pomalu, a navíc staví občany, kteří pomoc potřebují, do nedůstojné pozice. Firmy se podle něj dostávají do kritické situace a hrozí jejich zavírání. „Loď průmyslu se začíná zvolna potápět, to je pro nás nepřijatelné,“ řekl. „Vláda musí provést občany i firmy dnešní krizí tak, aby neutrpěl újmu nikdo, kdo pracuje a plní rozpočet,“ dodal.

Video  Středula promluvil o rozvodech a své manželce. První dámou by byla podplukovnice  - Vera Renovica
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 9. října 2022 19:00 )

tonipponbuk, to je samé soudruhu, Ty už se toho neumíš zbavit.
Je to v Tobě, jako v koze - české přísloví.

roxin ( 9. října 2022 12:56 )

jíro tak toto je jediná pravda kterou kdy fialovej řekl, DEMONSTRACE NEPOMOHOU protože si vždy vymyslí důvod kvůli čemu se to dělá jednou je proruská pak zase kvůli podpisům, jen ten pravý důvod fialovej ZAPOMÍNÁ spíš zavírá před problémy oči!!!

Babisova_drahota ( 9. října 2022 08:13 )

Ať jde o jakoukoliv částku, Středula bude vždy kvičet, že je to málo. To dokáže každý ani nemusí mít plat 240 tisíc měsíčně. Je to naprosto zbytečná osoba.

krapotkin ( 9. října 2022 03:22 )

To nařizování, kdo má co dělat už tu bylo - říkalo se tomu RVHP a zkrachovalo to.

verka1 ( 8. října 2022 20:15 )

Změnu? Nevolit jejich kandidáty na prezidenta.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud