Supersummit v Praze: Lídři EU řešili podporu Ukrajině proti Putinovu teroru i energokrizi
Franouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, šéfka Evropské komise Ursula von der Leynová, ale třeba i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan - více než čtyři desítky lídrů dorazily ve čttvrtek na historický summit Evropského politického společenství, který hostila Praha. V pátek lídři debatovali v rámci Evropské rady především o Ukrajině i energetice. Dění jsme na Blesk.cz sledovali online
- Ve čtvrtek se v Praze poprvé sešel tzv. Evropské politické společenství – vedle států EU dostalo pozvánku i 17 dalších zemí včetně Británie, Ukrajiny či Turecka. Na neformální večeři ke státníkům promluvil prezident Miloš Zeman.
- Vedle hlav unijních zemí a lídrů, jako jsou Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz, do Prahy zavítala i britská premiérka Liz Trussová či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se připojil na dálku ve čtvrtek i v pátek.
- Bezpečnost a doprovod účastníků summitu zajišťují stovky policistů. Od úterý do soboty se uzavřel celý areál Pražského hradu.
- V pátek se hlavy států a premiéři členských zemí EU sešli na neformálním zasedání Evropské rady – a to především o válce na Ukrajině a energetické krizi. Jak funguje Evropská rada čtěte ZDE

„Je pro mě velkou ctí, že tady mohu hostit 45 lídrů z celé Evropy, a je to samozřejmě důležité i pro české předsednictví. Doufám, že nás čeká velmi efektivní setkání,“ uvedl český premiér Fiala poté, co německý kancléř Scholz zmizel v útrobách Pražského hradu.
„Večer se potom setkáme na společné večeři, kde srhneme to, k čemu jsme dospěli. V žádném případě nechceme nahrazovat nějakou už existující evropskou strukturu, nejde nám o to, abychom vytvářeli nové evropské instituce, těch máme už dost. Ale jde nám o to, abychom vytvořili prostor, platformu pro otevřenou diskuzi všech evropských lídrů,“ poznamenal.
„Témata, kterým se budeme věnovat, jsou také jasná – je to mír a stabilita v Evropě, je to migrace, samozřejmě na jednom z předních míst energie a energetická bezpečnost a také evropská ekonomika. Naším cílem je samozřejmě vrátit mír a prosperitu do Evropy. Já se těším na jednání, těším se na diskuze a věřím, že to je velký den pro Evropu,“ dodal.

Sérii státníků a vlivných hostů na Pražském hradě pomalu zakončuje německý kancléř Olaf Scholz.
Scholz při uvítání ocenil kulisu Pražského hradu, kde se schůzka koná. Český protějšek mu na to odvětil, že doufá také v plodné diskuse.
Čas přitom notně pokročil a někteří na červený koberec nedorazí patrně vůbec - rakouský kancléř Karl Nehammer se uvítání podle všeho kvůli většímu zdržení nezúčastní.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová kvůli vnitropolitické krizi dnes na jednání Evropského politického shromáždění chybí úplně, zúčastní se až pátečního neformálního summitu EU.

Po červeném koberci se prošel a s Petrem Fialou si rukou potřásl již i francouzský prezident Emmanuel Macron. Cílem setkání v Praze je ukázat jednotu současných, budoucích i bývalých členů EU a vybudovat strategickou důvěrnost, uvedl Macron při příchodu.

„Ruská válka proti Ukrajině ovlivňuje nás všechny v oblastech bezpečnosti a ekonomiky kvůli rostoucím cenám energií,“ řekl dnes při příchodu na zasedání lotyšský premiér Krišjánis Kariňš.

Na místě jsou rovněž těžké váhy – maďarský premiér Viktor Orbán či ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

Přichází další žena mezi lídry, kteří přicestovali do Prahy - estonská premiérka Kaja Kallasová, jež svůj úřad zastává od ledna 2021, kdy se stala první ženou v křesle předsedy vlády této země.

Další zástupkyní ze severu Evropy je po švédské premiérce nyní i finská premiérka Sanna Marinová.

Na místě je již rovněž polský premiér Mateusz Morawiecki. Masivní německá podpora spotřeby energií ničí jednotný evropský trh, uvedl rázně. Německo nemůže diktovat unijní energetickou politiku, dodal.
„Děkujeme občanům, že ví, že úspora je cestou, jak to zvládnout. Bude diskuze o tom, že nikoho nemůže krize porazit,“ uvedl při příchodu slovenský premiér Eduard Heger s důrazem na to, že Slovensko má velké náklady kvůli industriálně zaměřené ekonomice.
Šéf slovenské vlády také očekává diskusi o strategii, jak zajistit bezpečnost a mír pro občany evropských zemí. Obojí považuje za nutný základ pro rozvoj v ostatních oblastech. „Pokud chcete budovat prosperitu, potřebujete dát občanům tu základní hodnotu, kterou je mír. Toto je formát, který dá komfort mimo stávající formáty se bavit o základní vizi,“ řekl Heger.

Na červeném koberci se střídají další státníci – v krátkém sledu chorvatský premiér Andrej Plenković, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis či maltský premiér Robert Abela.

Krátce po sobě dorazily na Hrad i dvě dámy v modrém - švédská premiérka Magdalena Anderssonová a kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová.
Ta při příchodu uvedla, že EPC je důležitý formát, na kterém bude moci být slyšet také hlas zemí, jež nejsou členy EU. Je podle ní důležité podílet se na společných výzvách. Očekává také bilaterální jednání s lídry zemí Evropské unie. Evropa podle Osmaniové čelí enormním výzvám, ale pokud bude stát pohromadě, bude úspěšná.

Nizozemský premiér Mark Rutte dorazil se širokým úsměvem. Následovali třeba srbský prezident Aleksandr Vučič nebo španělský premiér Pedro Sánchez.
Sánchez při příchodu ocenil roli českého předsednictví EU při uspořádání premiérového jednání nové politické platformy. O tom, zda bude úspěšným projektem, rozhodnou podle něj až následující roky.

Na Hradě jsou už i unijní špičky – přijela šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel.
Země, které se dnes scházejí v Praze, sdílejí stejný kontinent a stejné výzvy, uvedl Michel při příchodu. Tyto státy spojuje téma bezpečnosti, energetiky, migrace a usilují o stabilitu a mír, pokračoval. „Budeme do hloubky jednat o tom, jak společně bránit zájmy našich občanů na celém kontinentu,“ prohlásil Michel. Nový formát setkání by podle něj mohl přispět k obsažné a podrobné diskusi o významných tématech.

Mezi dalšími hosty jsou třeba slovinský premiér Robert Golob, belgický premiér Alexander de Croo či bulharský prezident Rumen Raděv.
"Je tu celý kontinent s výjimkou Běloruska a Ruska. Na tom je vidět, jak jsou tyto země izolované," uvedl Belgičan.

Jako první dorazila islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová. Na Hradě je již i britská premiérka Liz Trussová a Petr Fiala vítá další a další státníky.

Na Pražský hrad začali přijíždět účastníci premiérového zasedání evropských zemí ve formátu Evropského politického společenství. Vítá je premiér Fiala. Přímý přenos z červeného koberce sledujte ZDE

Z terminálu 4 pražského letiště vyjela krátce před polednem kolona s tureckou delegací, jednou z vůbec největších, které kdy Prahou projížděly. Nechyběla řada vládních aut, autobus, policejní auta ani sanitka. Stejně jako ostatní delegace, které vyjíždějí z letiště, pojede Evropskou ulicí na Pražský hrad.

Již za malou chvíli začíná pořad Blesk.cz Epicentrum s exministrem zahraničí Cyrilem Svobodou, který rozebre aktuální supersummit v Praze a jeho význam. Sledujte ZDE

Příjezd lídrů bude na Hradě ostře sledovaný. Novináři v několika řadách již zaplnili vymezený prostor, pozdní příchozí pracně hledají skulinky, kam se vejít s kamerou.
Na Hradě je dnes poněkud rušno. #PragueSummit pic.twitter.com/Hg94VO3UNm
— Václav Smolka (@SmolkaVa) 6. října 2022

Na terminálu 4 pražského letiště je pořádně rušno. Před budovou stojí desítky policistů, kteří dohlížejí na bezpečnost. Řidič vládních aut, která členy delegace přepravují na Pražský hrad, postávají v hloučcích a čekají na „své“ VIP hosty. Na parkovišti před terminálem je to doslova přehlídka luxusních aut nejrůznějších druhů. Každou chvíli se zde rozezní policejní sirény doprovodných aut nebo motorek. Kromě policejních uniforem a perfektních obleků se zde pohybuje také spousta vojáků v maskáčích, kteří spolupracují s policisty při dohledu na bezpečnost delegátů.

Do zákulisí hradních prostorů, kde se sejdou lídři k jednání, nechala nahlédnout šéfka Úřadu vlády Jana Kotalíková.
We are ready and it is beautiful #PragueSummit @EU2022_CZ pic.twitter.com/UUp7PVXP4Q
— Jana Kotalíková (@J_Havelkova) 6. října 2022

Britská premiérka Trussová v textu pro deník The Times ujistila Brity, že Evropské politické společenství, které se dnes poprvé schází v Praze, nemá být alternativou k EU a že se Británie jednání účastní jako suverénní země, která chce udržovat blízké vztahy s ostatními státy kontinentu.
„Evropa čelí největší krizi od druhé světové války. A činí tak společně s jednotou a rozhodností,“ řekne podle úřadu britské vlády Trussová ve svém pražském projevu. „Musíme dál být pevní a zajistit, aby Ukrajina válku vyhrála, ale také se musíme vypořádat se strategickými výzvami, které přinesla,“ doplní premiérka, podle níž jde zejména o další postup ohledně dodávek energií a ohledně migrace.

Pro britskou premiérku Liz Trussovou je její účast na prvním setkání Evropského politického společenství (EPC) v Praze příležitostí, jak napravit vztahy s EU pošramocené pobrexitovými neshodami a jak uniknout zmatku a kritice na domácí politické scéně, kde vláda čelí ostrým výpadům kvůli svému kontroverznímu plánu na oživení ekonomiky. Tak první zahraniční cestu ministerské předsedkyně vnímají britská média i světové agentury.
Sama Trussová ujišťuje, že chce v Česku řešit konkrétní témata, která nyní celou Evropu spojují, jako jsou válka na Ukrajině, energie a migrace. „Po bolestivých dvou týdnech politické vřavy, paniky na trzích a brutálních vnitrostranických bojích u konzervativců dnešek britské premiérce čelící útokům nabízí možná poněkud nečekanou úlevu,“ napsala Jennifer Rankinová v deníku The Guardian.
Premiérka do Prahy zamířila z výroční konference Konzervativní strany, kde musela obhajovat vládní plán snižování daní. Část z něj už vláda opustila poté, co nově oznámená opatření vedla mimo jiné k pádu libry. Cesta Trussové na setkání EPC, které kromě unijní sedmadvacítky tvoří dalších 17 evropských zemí, podle serveru BBC může naznačovat, že premiérka se bude snažit po letech tvrdých sporů ohledně pravidel obchodu najít společnou řeč s EU.

I před Pražským hradem je vše již připraveno na příjezd zahraničních hostů. Zhruba v jednu hodinu, těsně před začátkem jednání lídrů, by měl novinářům pár slov řici premiér Petr Fiala (ODS).

Na terminál 4 v pražské Ruzyni přilítávají členové delegace. Za přísného dohledu policie a pyrotechniků následně zamíří na Pražský hrad.

Předseda české vlády Petr Fiala (ODS) dnes přivítal v Kramářově vile britskou premiérku Liz Trussovou. Politička, která se funkce ujala před měsícem, přijela do Prahy na summit Evropského politického společenství. S Fialou bude v sídle českých premiérů diskutovat o Ukrajině a také o spolupráci Británie jak s Českem, tak i s Evropskou unií.
V Kramářově vile jsem přivítal předsedkyni vlády Velké Británie @trussliz. 🇬🇧 pic.twitter.com/WLFivGKzzW
— Petr Fiala (@P_Fiala) 6. října 2022
Trussová dorazila do Kramářovy vily z letiště ve slunečném podzimním počasí o několik minut dříve, než uváděl oficiální harmonogram. Premiér Fiala ji v zahradě předal na uvítanou kytici. Britskou premiérku hned po příchodu zaujal výhled na Prahu, který pak s Fialou obdivovala i z balkonu vily. Oba politiky nyní čeká jednání mezi čtyřma očima, následovat bude pracovní oběd obou delegací. Na místě je i britský velvyslanec v Praze Nicholas Archer.
Nevím jak chtějí řešit energokrizi dyž všichni hulákali jak je nutné se zbavit závislosti na plynu z RF,napadá mě že všichni budou ve velkém baštit fazole,čočku,hrách atd.a povinně si zavedou hadičku do "výfuku".