Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

STAN opouští senátor Hraba: Vytkl hnutí přešlapy a pirátské nápady. Rakušan má odchod za „čisté řešení“

Aktualizováno -
27. září 2022
10:32
Autor: ČTK - 
27. září 2022
10:18

Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od hájení zájmů a řešení problémů běžných lidí k prosazování postojů v podstatě opačných, k aktivistické politice, napsal dnes na twitteru. Už nadále nechce nést zodpovědnost za „přešlapy a sporné kroky“ jiných reprezentantů STAN, které nemůže nijak ovlivnit. Do jiné strany ani hnutí nepřestupuje. Vít Rakušan označil Hrabův odchod za vyústění procesu a čisté řešení.

Zdeněk Hraba je předsedou senátní komise pro ústavu, do horní parlamentní komory byl zvolen za STAN v roce 2018 v obvodu Benešov. Dnes napsal, že hnutí mu bylo sympatické tím, že řešilo skutečné problémy lidí „na nejnižší a nejdůležitější úrovni, na městech a v obcích“. To se ale začalo měnit.

„Postupně však do hnutí začali přicházet noví lidé, nové pohledy, nové zkušenosti s novými kolegy v hnutí. To bylo znásobeno mnohdy nepřijatelnými nápady prosazovanými koaličním partnerem hnutí, tedy Piráty. A některé viditelné tváře pak začaly být pirátštější než sami piráti,“ míní.

„Denně jsem v kontaktu s lidmi a nemůžu a hlavně nechci už nadále nést zodpovědnost za - mírně řečeno - přešlapy a sporné kroky jiných reprezentantů hnutí, které ani nemůžu nijak ovlivnit,“ uvedl Hraba na twitteru.

STAN se podle něj - až na četné výjimky - posunulo od pragmatické politiky pro normální lidi, kteří mají rádi a preferují svůj suverénní stát, národ, domov a rodinu, k aktivistické politice.

V posledních měsících hnutí podle Hraby ukázalo, že své kroky a sporná rozhodnutí nedokáže a ani nemůže věrohodně vysvětlit.

„Jsem přesvědčen, že v hnutí je stále mnoho slušných, poctivých a pracovitých lidí, kteří dobře spravují své obce, mnozí z nich zastupují občany i na parlamentní úrovni,“ uvedl. Dál hodlá hájit zájmy občanů svého obvodu a své názory nehodlá měnit. „Do žádné strany ani hnutí nepřestupuju,“ podotkl.

„Kampak máte teď namířeno, pane senátore? Našlo se něco v SPD nebo tak?“ reagoval na Hrabu pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. „A já myslel, že europoslanci umí číst. Píšu, že nikam nepřestupuji,“ kontroval Hraba.

Rakušan: Přirozené vyústění

Předseda STAN Vít Rakušan ČTK sdělil, že Hrabův odchod je vyústěním procesu, kdy se jeho názory postupně vzdalovaly pozicím hnutí. Pro obě strany je čistým řešením, uvedl.

„Jeho názory se postupně vzdalovaly tomu, jaké pozice STAN zastává například v otázce manželství pro všechny, ale i v dalších oblastech,“ uvedl. Odchod považuje za čisté řešení pro obě strany. „Přeji mu úspěchy v další práci jak v Senátu, tak v komunální politice,“ doplnil Rakušan.

Video  Senátor Hraba vystoupil v listopadu 2011 v pořadu Epicentrum na Blesk.cz. Mluvil tehdy o situaci kolem hospitalizace prezidenta Zemana  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

hayena ( 27. září 2022 21:23 )

Opouští i senát?

pindal ( 27. září 2022 20:02 )

Podle mě jsou starostové obcí a měst, většinou jenom mazaní lidé,kteří se chytili příležitosti získat moc a peníze a podle toho se tak většinou chovají.Ovšem někteří jsou lidmi k nezaplacení,ale ti většinou nic nežádají.Je to ve všech odvětvích,od lékařů po zemědělce a většinu pracujících lidí.Že tito lidé ale nic nežádají,toho okamžitě využijí ti,kteří žádají všechno,hlavně pro sebe.Stačí,že to umějí vysvětlit a lidi,kteří táhnou,nemají ani čas,ani zájem se s tím zabývat.Tak je to v přírodě zařízené,všechny možnosti obživy jsou obsazeny,ale co je lepší si musí rozhodnout každý sám.Někteří lidé by na úkor ostatních žít nechtěli,přestali by si vážit sami sebe a některým to nevadí,přijdou na to až v příštím životě,třeba.

hejhej ( 27. září 2022 14:01 )

Prolhaný Rakušan už měl být dávno odvolán z funkce. Bohužel, neschopný Fiala - Fialka si ho tam opečovává - oba jsou stejní, prokorupční.

panda82 ( 27. září 2022 13:02 )

A za koho bude z toho křesla senátora teď koopat, bez zodpovědnosti za koho tu praCKU zvedne, teď tam ani nemusí chodit, ale many se posypou

Uživatel_5521686 ( 27. září 2022 12:29 )

Jo jo,loď se potápí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud