Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Zeman má cirhózu a je dementní, tvrdila Stehlíková. Soud zadá posudek na prezidentův stav

Aktualizováno -
8. září 2022
12:50
Autor: ČTK - 
8. září 2022
10:29

Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková trvá na tom, že prezident Miloš Zeman potřebuje psychiatrickou pomoc kvůli svým závislostem na alkoholu a tabáku. U soudu dnes uvedla, že za jejími dřívějšími, žalovanými výroky o Zemanově zdraví stál dobrý úmysl - záchrana prezidentova života. Zeman po Stehlíkové žádá omluvu a milion korun na Fond ohrožených dětí. Soudkyně avizovala, že nechá vypracovat lékařský posudek k zdravotnímu stavu prezidenta v době jeho hospitalizace. Oslovit chce některý z mimopražských ústavů se specializací na psychiatrii.

Zeman na dnešní zahájení svého sporu k Obvodnímu soudu pro Prahu 3 nedorazil, vyslal za sebe hradního advokáta Marka Nespalu. Na Stehlíkovou podal žalobu na ochranu osobnosti kvůli pěti jejím vyjádřením z října loňského roku, kdy byl ve vážném stavu hospitalizován na klinice intenzivní medicíny. Hrad tehdy důvod pobytu v nemocnici nezveřejnil. Lékařka uvedla na svém blogu i v médiích mimo jiné to, že abstinování prezidenta v nemocnici vedlo k náběhu na delirium tremens. Zmínila také metabolický rozvrat kvůli alkoholické jaterní cirhóze, trvalé poškození mozku či skokové zdementnění.

Nespala do spisu založil posudek Zemanova zdravotního stavu, který ale pochází z letošního března. Soudkyně Dáša Vítková řekla, že takový posudek se nevztahuje k předmětu řízení - tedy k tomu, v jakém stavu se Zeman nacházel loni na podzim. Zadá proto vypracování nového posudku. „Soud zváží, který ústav se specializací na psychiatrii osloví. Nebude to žádný ústav z Prahy. V úvahu připadají fakultní nemocnice v Brně, Olomouci či Ostravě,“ sdělila Vítková. Stehlíkové, která má ve sporu jako žalovaná důkazní břemeno, uložila, aby na posudek složila zálohu zhruba 50.000 korun. Do šesti týdnů také musí soudu zaslat katalog otázek pro znalce.

„Zásah byl tak razantní, že omluva nestačí,“ uvedl dnes Nespala u soudu o výrocích Stehlíkové. Její vyjádření označil za „věšteckou diagnostiku“ a „vysokou školu dezinformací“.

„Pan prezident se nikdy netajil zálibou v alkoholu, tabáku. To jsou diagnózy ryze psychiatrické. A právě ta závislost na alkoholu je hlavní příčinou cirhózy jater, o které není pochyb. Když chcete léčit cirhózu, tak musíte léčit tu primární chorobu. To dělá psychiatr, nejlépe adiktolog, to znamená odborník na návykové nemoci,“ řekla novinářům před jednáním Stehlíková.

Zkritizovala také to, že se pravidelně neschází lékařské konzilium k posouzení Zemanova zdravotního stavu. “Chceme vědět komplexní stav pana prezidenta. Pan prezident není zdráv, to vidí každý laik na první pohled. Přece nejde takhle se starat o hlavu státu,„ zdůraznila. “Soud otevře lidem oči, že to není v pořádku. Jde mi o to, abychom neopakovali stejné chyby. To, jak dopadnu já, je mi jedno,„ dodala.

Její právník Artur Ostrý u soudu připomněl, že výroky zazněly v době sněmovních voleb, kdy podle něj veřejnost od prezidenta očekávala výkon jeho funkce. “Všichni si dobře pamatujeme, že prezident tehdy na veřejnosti téměř nevystupoval, a když vystoupil, bylo o jeho zdraví oprávněně pochybováno,„ řekl. Uvedl, že Stehlíková se celoživotně odborně věnuje závislostem na alkoholu, a vycházela tedy ze své praxe. Některá její slova se podle Ostrého potvrdila následným vývojem událostí. Zmínil, že prezident zůstává na vozíku a že podle mediálních informací vídal pavouky, jak jim padají nohy. Řekl také, že při jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem Zeman nazýval Orbána “Andreji„ a hovořil na něj rusky.

Nespala se proti těmto argumentům ohradil. “Proboha, kde se to vzalo? Jestli z tohoto pavlačového mediálního smetí vzešla diagnóza, tak jsme tady správně,„ řekl soudkyni. Popřel také to, že by byl Zeman alkoholikem. “Nikdo mu žádný alkohol nezakázal. Měl zažívací potíže, sám se rozhodl, už to bude rok a nemá s tím žádný problém. Kdyby byl deliriálním alkoholikem, tak ten nemocniční pokoj rozmlátí a musí být svazován,„ prohlásil.

Prezident byl loni na podzim hospitalizován dvakrát. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko poté naznačil, že jde právě o cirhózu jater. Zeman opakovaně mluvil o tom, že trpí nechutenstvím. Po propuštění do domácí péče pobývá na zámku v Lánech, kde se o něj nepřetržitě stará soukromá ošetřovatelská firma.

Soud bude pokračovat 28. února, tedy až po prezidentských volbách. Zemanovi končí mandát 8. března.

Prezident dříve vysoudil omluvu a 250.000 korun na bývalém radním Brna-střed Svatoplukovi Bartíkovi, který o něm před minulými prezidentskými volbami napsal na sociální síti, že má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života.

Video  Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument.  - Blesk - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

jajas ( 10. září 2022 19:43 )

Nebo obojí!

jajas ( 10. září 2022 13:00 )

No jasně, ty jen mrkneš a máš jasno....takové "odborníky" na všechno mám nejraději....Vím, že Zeman má zdravotní problémy, to je viditelné, ale stále má vyšší IQ než "někteří", včetne tebe. Na to nepotřebuji brýle a umět číst.

hejhej ( 10. září 2022 11:30 )

jajas:
Stehlíková má profesionální deformaci nebo demenci.

krtek. ( 10. září 2022 10:40 )

Brýle a znova, když to nepomůže, tak někoho kdo umí číst

jajas ( 9. září 2022 22:23 )

Stalo se, přečetl. A copak, pane samozvaný znalče?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa