Sobota 8. října 2022
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Polojasno 19°C

Spor o 300 milionu mezi ČSSD a dědici Altnera odložila soudkyně na neurčito. Kvůli jiné žalobě

Autor: ČTK, tim - 
9. srpna 2022
12:46

Rozhodnutí o tom, zda bude ČSSD platit dědicům advokáta Zdeňka Altnera stamiliony korun za právní zastupování ve sporu o Lidový dům, bude muset počkat. Soudkyně Dagmar Stamidisová na dotaz ČTK odpověděla, že řízení přerušila a odročila na neurčito. Nejdříve potřebuje rozhodnout o žalobě notáře Václava Halbicha a pozůstalých po právníkovi Václavu Hájkovi, kteří chtějí do sporu vstoupit.

Spor o odměnu za právní zastupování sociální demokracie řeší justice přes 20 let. Smlouvu s Altnerem uzavřel v roce 1997 tehdejší šéf strany a současný prezident Miloš Zeman.

 

ČSSD následně ve sporu o své sídlo uspěla a Altner jí poslal fakturu na 50 milionů korun. O dvě třetiny z této částky se ale zvlášť přihlásili jeho spolupracovníci Halbich a Hájek. Strana proto Altnerovi vyplatila jen třetinu a zbytek peněz složila do soudní úschovy.

Následovala soudní bitva a pravomocný verdikt, podle nějž měla ČSSD dědicům Altnera, jenž v mezidobí zemřel, nakonec vyplatit přes 300 milionů korun. Přiznanou odměnu 18,5 milionu korun totiž navýšila smluvní pokuta. Nejvyšší soud ale tento rozsudek zrušil s tím, že smluvní ujednání o odměně nebylo dostatečně určité a že není jasné, co advokát pro stranu konkrétně vykonal.

Nárok Altnerových tak od roku 2020 opět zkoumá Obvodní soud pro Prahu 1. Pokud by soudy znovu rozhodly stejně jako v minulosti, činila by nyní smluvní pokuta přes 400 milionů korun.

Aktuální žalobu Halbicha a Marie Hájkové chce Stamidisová začít projednávat 21. října. „Mám za to, že po 22 letech je použití tohoto typu žaloby naprosto nevhodné, nicméně všechno je to na úvaze těch, kteří tu žalobu podali,“ uvedla už dříve.

 

Právní zástupce Halbicha a Hájkové k tomu novinářům řekl, že chtěli deklarovat, že mají každý z nich nárok na třetinu z čehokoliv, co Altnerovi dědici vysoudí. Veronika a Patrik Altnerovi s připojením Halbicha a Hájkové ke svému nároku nesouhlasí. Tvrdí, že Halbich i Hájek jejich otci „22 let okopávali kotníky“.

Video  Takhle mluvil v roce 2019 někdejší šéf ČSSD Hamáček o dluhu Altnerovi  - Blesk TV
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 10. srpna 2022 09:15 )

Ja bych to za komedii nepovzoval.Je ovsem zarazejici, jake mohou mit pravnicvi zjisky...

poky-f ( 9. srpna 2022 14:18 )

Komedie pokračuje . Název , "Česká Justice" !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa