Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

Babišův nápad odmítl šéf policistů, expremiér teď slibuje: ANO mítinky vyřeší s radnicemi 

Autor: ČTK - 
9. srpna 2022
15:51

Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na mítinky hnutí připraveni. ČTK to dnes sdělil předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil na shromážděních hlasitým protestům svých odpůrců. V pondělí uvedl, že hnutí nově na mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Policejní prezident Martin Vondrášek ale večer řekl, že preventivní rozdělování členů shromáždění by bylo protizákonné a protiústavní.

Babiš v pondělí ve svém videu na sociálních sítích hovořil o tom, že hnutí vyhradí místo pro odpůrce na základě doporučení policejního prezidenta. Vondrášek v pátek na tiskové konferenci reagoval na dotaz, zda bude policie na budoucích Babišových setkáních oddělovat odpůrce od příznivců. „Ty dva tábory má oddělovat pořadatel, když to bude nutné, tak to bude dělat policie. A to je ta subsidiární role. My nemáme na první dobrou přebírat odpovědnost pořadatele. A jen když to pořadatel nezvládne, měl by dokonce požádat policii a policie by měla konat,“ řekl tehdy.

V pondělí večer ale Vondrášek po schůzce s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) uvedl, že preventivní rozdělování členů shromáždění by bylo protizákonné a protiústavní a že žádnému svolavateli nic takového nedoporučoval.

Babiš následně v reakci pro ČTK uvedl, že vycházel z odpovědi policejního prezidenta na páteční tiskové konferenci. „Naši právníci nám pak na základě tohoto vyjádření připravili stanovisko, jak máme na následujícím mítinku postupovat. Na další tiskové konferenci se ale proti takové interpretaci (Vondrášek) ohrazoval,“ poznamenal dnes bývalý ministerský předseda.

Andrej Babiš: Nikdo nechce žádné konflikty

Doufá v to, že se situace uklidní, a znovu vyzval šéfy koaličních stran, aby o to také požádali své komunální politiky a voliče. „A samozřejmě, že naše krajské organizace jsou teď ještě v užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na ten krátký čas, co u nich strávíme na mítinku, připraveni. Nikdo nechce žádné další konflikty, podporovatelé, kteří za námi chodí, se musí cítit v bezpečí,“ dodal Babiš.

Babiš od začátku léta jezdí po Česku za voliči, pořídil si k tomu obytný vůz. Odmítá tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív. Koncem června Babiš uvedl, že plánuje oznámit rozhodnutí ohledně své případné prezidentské kandidatury nejspíš 4. listopadu. Tento týden ve čtvrtek a v pátek Babiše čekají mítinky v Středočeském, Ústeckém a Karlovarském kraji.

Zasahovat smí jen jasně označení policisté

Kritiku vyvolal například zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který chtěl odnést Babišovi reproduktor, či zásah rovněž neuniformovaných policistů v Českém Krumlově. Rakušan a Vondrášek v pondělí oznámili, že pokud bude policie muset zakročit na politických mítincích, měli by primárně zasahovat jasně označení uniformovaní policisté.

Rakušan také minulý týden řekl, že bude požadovat prošetření zásahů, kázeňské postihy pro chybující policisty nebo viditelné označení policistů na podobných akcích. Premiér Petr Fiala (ODS) kvůli zákroku v pátek požádal Rakušana a ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna, aby chování policistů na politických mítincích v jižních Čechách prověřili.

Vondrášek v pondělí v návaznosti na zásahy na mítincích jednal také s krajskými a územními policejními řediteli. Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů.

Video  Policejní prezident o zákrocích na mítíncích Babiše: Nejsem z toho šťastný  - ČTK
Video se připravuje ...

iIIyria ( 11. srpna 2022 09:51 )

To je zakimavy nazor ale tusim ze ve tvem pripader plati jen u pana Babiae ne tak pro jine polutiky Muj nazor zas je ze pan Babis uz delsi dobu jedew svou predvolbni kampan

iIIyria ( 11. srpna 2022 09:43 )

Mezi stadfionem a verewjnym prostranstvim je veliky rozdil.

roxin ( 11. srpna 2022 08:22 )

Dianthos přesně tak, ten měl svou rodinu zajištěnou ještě dřív než do politiky šel, ale ta dnešní "vláda" šla do politiky aby zbohatla a proto že záviděla Babišovi popularitu a bohatství ho potřebovala odstranit i za cenu slepení, slepit se jim podařilo a dokonce i sestavit "vládu" ale spíš tu Ua a co bude dál zůstane ČR Českou republikou?

Dianthos ( 11. srpna 2022 01:04 )

Babiš má ve sněmovně dostatek členů své strany. Nemusí tam být osobně. Co se tam projednává, ví jistě od svých lidí. On ví nejlépe, jestli je tam jeho přítomnost důležitá, nebo je to jenom ztracený čas. Ona práce v terénu je možná důležitější, než sedět ve sněmovně a poslouchat plky.

Dianthos ( 11. srpna 2022 00:56 )

K tomu, aby Babiš zajistil své potomky na 20 generací dopředu, nepotřebuje politiku. Takže ani voliče. Potřebuje jenom zaměstnance do svých firem, kteří na něho vydělávají.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa