Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Česko se pojistilo proti nedostatku plynu. V nouzi pomůže Německo, domluvil Síkela

Autor: ČTK - 
11. července 2022
15:05

V případě výpadku dodávek plynu si Česká republika a Německo navzájem pomohou. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) a německý ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck dnes v Praze podepsali dohodu o energetické bezpečnosti. Vzájemné dohody by podle Habecka měly podepisovat i další státy Evropské unie. Za současné energetické krize je zásadní jednota unijních zemí, společný postup proti ruské agresi a solidarita, řekl Síkela.

Silná evropská solidarita je podle Habecka klíčem k úspěšnému východisku ze současné situace. Přiznal, že Německo se v dodávkách plynu dříve velmi orientovalo na Rusko, což považuje za velkou politickou chybu. Nyní se snaží hledat nové dodavatele, řešení Habeck vidí i ve dvou plovoucích terminálech na zkapalnělý plyn (LNG), které nyní země buduje.

Solidaritu Síkela chápe jako vzájemnou ochotu zemí, které jsou v určitých komoditách na Rusku méně závislé, aby v případě jejich nedostatku pomohly těm, které jsou závislé více. Oba ministři jsou podle Síkely v častém kontaktu a sdílejí podobný názor, jak v případě výpadku dodávek postupovat. Konkrétní kroky jsou připravené, uvedl, blíže je ale nerozvedl.

Stejný názor mají ministři podle Síkely také na to, že ruský prezident Vladimir Putin zneužívá energetiku jako zbraň v nevyhlášené válce. „Putin si myslel, že Ukrajinu ovládne v řádech dní, (...) ale nepovedlo se mu to. Dobře ví, že pokud bude Evropa nadále Ukrajinu podporovat, nakonec odejde poražen,“ řekl.

Dnes začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1 vedoucí po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Ministři nechtěli spekulovat o tom, zda se naplní obavy z toho, že Rusko údržbu zneužije a dodávky plynu touto cestou zcela zastaví. I na tento scénář je podle ministrů ale třeba se připravit i vzhledem k tomu, že „Putinovi se nedá věřit“, uvedl Síkela. Zároveň doplnil, že české zásobníky plynu jsou nyní naplněné na 75 procent.

Tématem dnešního jednání byla podle ministrů také digitalizace či dosažení větší stability v dodavatelských řetězcích.

18:03
Dnes

Státní úřad pro vyšetřování (DBR) dokončil vyšetřování bývalých nejvyšších ukrajinských představitelů, kteří organizovali násilné rozehnání protestů na Majdanu v roce 2014. Prokurátoři podali obžalobu na bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a jeho šéfy bezpečnosti kvůli incidentu, který si vyžádal více než 100 mrtvých demonstrantů.

Při brutálním zásahu bylo rovněž zraněno 900 lidí, zásah značil vyvrcholení ukrajinského prodemokratického boje, který nakonec vedle k Janukovyčovu mocenskému pádu.

17:36
Dnes

USA jsou připraveny oznámit, že pošlou zabavené íránské ruční zbraně a střelivo na Ukrajinu, uvedl americký úředník. Americké námořní síly už roky zabavují zbraně, o kterých se předpokládá, že pocházejí z Íránu a které byly určeny Íránem podporovaným bojovníkům v Jemenu.

17:12
Dnes

Ukrajinská policie odhalila síť podvodníků, v rámci které měli jednotlivci prodávat neexistující vozidla. Kupujícími údajně byli mimo jiné vojáci a dobrovolníci, kteří auta plánovali použít na frontě.

Zobrazit celý online

Video  Fialův projev k národu: K drahotě přispěla minulá vláda, Rusko nás chce vydírat  - Česká televize
Video se připravuje ...

donypan ( 24. srpna 2022 14:19 )

Ta pětidemolice to jsou pěkní nýmandi.Vůbec se divím,proč jsou každý 4 roky volby.Podle toho jakou má vláda úroveň by stačilo vždycky vyběhnout před Strakovku a odchitit náhodně 18 lidí rozdat jim posty a vyšlo by to na stejno.

lufenda ( 12. července 2022 22:47 )

Jožka Síkela... miluji jeho komická vystoupení. Ostatně soudím, že "Starostové" museli tupce jeho formátu dlouho hledat.

LuCo ( 12. července 2022 18:56 )

Povídali, že mu hráli...

horaIysa ( 12. července 2022 07:46 )

Vzhledem k (ne)ochotě tisíců lidí se nechat očkovat podpořené nesmyslnými fake news o škodlivosti, či zbytečnosti vakcinace, došlo i přes to co tady píšeš k tomu, že vakciny nakonec zbyly. Ká osobně jsem očkován 3x a termíny jsem si mohl vybrat přesně podle doporučeného harmonogramu.

tom999 ( 11. července 2022 21:57 )

Pět tisíc vakcín od firmy Moderna poslal v únoru 2021 Česku také Izrael, tento týden dorazilo také slíbených 100 tisíc dávek Pfizer/BioNTech od Srbska. Ty ale Česko vracet nemusí, jedná se o dar, jak potvrdil Úřad vlády.

F A K T takhle si skutecn predstavujete P O M O C od Nemcu od EU !!??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud