Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Emotivní zpověď manželky na pohřbu Michalika (†59): „Zuřivě jsem stlačovala tvoje srdce“

Autor: for - 
24. června 2022
05:00

Ve čtvrtek se v pražském kostele U Salvátora loučila rodina, přátelé i kolegové se zesnulým Věslavem Michalikem (†59). Náhlé úmrtí tohoto vitálního a široce oblíbeného starosty Dolních Břežan drtivě zasáhlo celou rodinu i veřejnost. Během smutečního obřadu nejvíce emocí způsobil dopis čerstvé vdovy Hany, která popsala poslední chvíle Michalika před smrtí. Slova o stlačování srdce i posledním objetí na podlaze rezonovaly kostelem ještě dlouho po konci ceremonie. Dojetí a slzy neskrývaly ani ženy ze STAN a předseda a ministr vnitra Vít Rakušan. 

Michalik byl znám jako vitální, veselý a nápomocný muž. Zanechal za sebou vnoučata, děti a manželku Hanku. Čerstvá vdova nechala v kostele své rozloučení přečíst farářem. Byla to slova lásky, ale i detailní popis posledních minut života jejího milovaného manžela.

Pohřeb Věslava Michalika. (23. 6. 2022) Pohřeb Věslava Michalika. (23. 6. 2022) | Blesk:FOTO:CNC/ KAREL KOPAC

„Už mě nikdy ráno neobejmeš,“

„Stále poslouchám, kdy vrzne klika a ty řekneš, jako každý všední večer: Haňo, jsi tu? Sama sobě jsem si nedokázala přiznat pravdu,“ zní začátek dojemného psaní.

„Už to nikdy neřekneš. Už mě nikdy ráno neobejmeš a neprohodíš, tak já běžím. Svůj maraton si doběhl. Dokončil jsi ho tam, kde jsem pro nás postavila zašívárnu před tlakem světa. V naší boudě na Vlčí hoře.“

V místě, kde Michalik dle slov své ženy dokázal odpočívat, kde nečetl zprávy, nepsal a ani se nezamykal na sociálních sítích, jeho srdce dotlouklo. 

„Bylo to také v neděli 12. června. Pracovali jsme, nosili dřevo a ty jsi hlásil vítězství nad vosím hnízdem v sauně. Byl jsi unavený, ale ještě si sekerou rozbíjel prkennou ohrádku. Je mi nějak divně na plicích, řekl si. A najednou s tebou začala třást neviditelná strašlivá síla. Přestal jsi dýchat. Volám záchranku, burcuju tvoje srdce. Ještě třikrát vydechneš, prosím, zůstaň a stlačuju zuřivě tvoje srdce, dokud nepřijíždí policie. Defibrilátor, adrenalin, kyslík. Běžím do domu, naproti sanitce a zpátky do kopce. Bohužel, říkají smutné tváře záchranářů,“ četl farář poslední okamžiky života Michalika. 

Video  Poslední rozloučení s Věslavem Michalikem  - Nikola Forejtová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Posledními pokusy o záchranu života ale dopis vdovy nekončil. „Sedám si k tobě na zem, přikrývám tě dečkou. Zůstáváme spolu na podlaze, dlouho sami. Říkám ti všechno, co jsem ti už v životě naštěstí řekla. Přeji ti, aby se ti z tohoto světa dobře odcházelo. Prosím tě, ať už budeš kdekoliv, abys tam na mě čekal. Moje ruce zůstanou na tvém srdci napořád,“ zní poslední řádky. 

Pecková: Přišli jsme o úžasného kolegu, muže i tátu

Dopis manželky spustil v kostele mezi truchlícími vlnu emocí. Slzám se neubránila většina přítomných, včetně středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN), která měla se zesnulým blízký vztah. Blesk Zprávy hejtmanku po pohřbu oslovily. 

„Přišli jsme o úžasného kolegu, úžasného manžela, tátu. Byl hrdý na své děti. A přicházíme především o pocit, že na všechny problémy se najde řešení, které je založeno na číslech, statistikách a analýzách,“ řekla nám dojatá Pecková. I během obřadu zaznělo, jak analytickým a klidným mužem Michalik byl. A právě i matematikem, což zaznělo od jeho dlouholetého přítele Pavla. 

Pecková se s Michalikem naposledy viděla ve čtvrtek před osudným víkendem.„Sešli jsme se na krátké poradě a řešili jsme spolu, jak dovezeme pomoc do kyjevské oblasti. Zažertovali jsme a řekli si, že se uvidíme v pondělí,“ dodala.

Video  Petra Pecková na posledním rozloučení s Michalikem  - Nikola Forejtová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Pecková měla proslov i během obřadu. „Věř nám, my to zvládneme, ale vždycky nám u toho budeš moc chybět,“ uvedla mimo jiné úzká spolupracovnice zesnulého Michalika, o kterém přítomní truchlící mluvili jako o velmi čestném muži. 

I podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) byl „férový člověk“, jak řekl Blesk Zprávám po smutečním obřadu. „Přišli jsme o člověka, který byl schopen přemýšlet za roh a byl schopen přemýšlet o společnosti, kam by měla směřovat,“ konstatoval.  

„Já jsem tomu nechtěl věřit, my jsme prožili vytváření koalic i odcházení z koalic. Vše, co řekl, naplnil a v tomto směru to byl opravdu férový člověk,“ řekl na dotaz, jak reagoval na zprávu o úmrtí Michalika, která zaskočila širokou veřejnost. Starosta Břežan a místopředseda Starostů a nezávislých byl totiž znám jako vitální muž plný sil, který se těšil na to, co bude dělat se svými vnoučaty.

Video  Martin Kupka na posledním rozloučení s Michalikem  - Nikola Forejtová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Michalik zemřel 12. června na srdeční selhání. O úmrtí informoval předseda strany Vít Rakušan (STAN), který během rozloučení zaujímal místo v předních lavicích. Byl starostou Dolních Břežan nepřetržitě od roku 2004. Místopředsedou STAN se stal loni. V roce 2012 byl zvolen středočeským zastupitelem a v letech 2016 až 2017 působil jako krajský radní pro hospodářský a regionální rozvoj včetně evropských fondů a rozvoje venkova. V listopadu 2020 se stal náměstkem hejtmanky pro finance, dotace a inovace.

homolka30 ( 24. června 2022 21:33 )

O tom člověku jsem až do jeho smrti nikdy neslyšel ani půl slova,nyní údajně ztráta pro celou repu­bliku,­nevím­,nez­nám,je­dině snad že byl členem zločinecké organizace.

bullshit ( 24. června 2022 16:04 )

Za Andyho ta chobotnice také dost zbytněla.

sorgedoktor ( 24. června 2022 15:36 )

Kopytem sem ,kopytem tam.Preklep sem, preklep tam.Ja si myslim ze dulezita je pointa.Kdezto podle Vas je ztejme obsah a forma v dialekticke jednote

robin5 ( 24. června 2022 14:26 )

Safra, jak teď vdova zvládne řídit všechn firmy, včetně zahraničních a jak dostojí všem nebožtíovým závazkům? Bude jí muset pomáhat parta kovaných stanařů, v čele s vůdcem Rakušanem.

mim33 ( 24. června 2022 13:12 )

Pohřeb přesně jako z filmu Kmotr, tak už to u gangsterů chodí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa