Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Zemřel Věslav Michalik (†59), někdejší adept STAN na ministra. Zdrcený Rakušan: „Nenacházím slov“

Aktualizováno -
13. června 2022
06:40
Autor: simao, ČTK, trm - 
12. června 2022
22:28

Velmi smutná zpráva přišla v neděli večer z hnutí STAN – zemřel jeho místopředseda, starosta Dolních Břežan a někdejší adept na ministra Věslav Michalik. Bylo mu 59 let. Pro svého přítele truchlí i šéf STAN a vicepremiér Vít Rakušan. A také mnozí další kolegové (nejen) z politiky. Michalik zemřel náhle – patrně při rodinném výletu.

„Zemřel Věslav Michalik, místopředseda hnutí STAN, skvělý starosta Dolních Břežan a můj dobrý přítel. Nenacházím slov. Upřímnou soustrast všem blízkým,“ uvedl na Twitteru šéf STAN Vít Rakušan.

Náhlá smrt na rodinném výletu?

Podle serveru Neovlivní.cz zemřel Michalik odpoledne náhle na rodinném výletu. Po loňských sněmovních volbách se původně měl stát ministrem průmyslu a obchodu, nominace se ale vzdal kvůli pochybnostem o svém dřívějším podnikání a možném střetu zájmů.

„Zastihla nás nesmírně smutná zpráva. Zemřel Věslav Michalik, dlouholetý starosta Dolních Břežan a náš místopředseda. Bude nám všem moc chybět. Upřímnou soustrast rodině. Ti kdo jste jej znali, věnujte mu prosím tichou vzpomínku,“ uvedlo hnutí STAN taktéž na sociální síti.

„Strašná rána při rodinu i nás všechny ze STANu. Ta zpráva nás zasáhla, jak blesk z čistého nebe. Nemůžu tomu uvěřit. Věšek byl mimořádný a obdivuhodný člověk. Žádná slova nezacelí tu ztrátu,“ truchlí místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Sportovec plný života

„To se mnou hodně otřáslo... Znali jsme se dlouho. Ještě mu nebylo šedesát, byl to sportovec plný života... Upřímnou soustrast pozůstalým. Je mi to moc líto,“ uvedl na Twitteru bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Příliš brzy... Upřímnou soustrast celé rodině a modlitba za kolegu Věslava. R.I.P.,“ uvedl lidovecký poslanec a expředseda Marek Výborný (KDU-ČSL), kterému v září 2019 zemřela náhle manželka na srdeční selhání.

„Dnes náhle zemřel Věšek Michalik, jeden z nejschopnějších politiků, které jsem měl možnost potkat. Víc nevím, jsem v šoku a smutnej. Velká ztráta nejen pro nejbližší a ty, kdo ho znali, ale bez přehánění i pro tuhle zemi. Bylo mu teprve 59...,“ napsal smutně na Twitteru i režisér Jan Hřebejk.

Kondolence od Fialy i Bartoše

„Je mi velmi líto náhlého úmrtí Věslava Michalika. Upřímnou soustrast a hodně sil rodině a jeho přátelům,“ uvedl na Twitteru premiér Petr Fiala (ODS).

Upřímnou soustrast rodině vyjádřila také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Vzpomínku přidal i ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Moc jsem si Věška Michalika vážil. Jeho práce starosty ukazovala všem, že s vizí, odvahou a pracovitostí mohou vyrůstat překvapivé a krásné věci. Jeho Dolní Břežany za pár let rozkvetly. Dával lidem mnoho. Pracovat s ním bylo inspirující. Upřímnou soustrast jeho nejbližším,“ napsal Kupka.

Ministrem se nakonec nestal

Věslav Michalik byl původním adeptem STAN na ministra průmyslu a obchodu. To, že se jím nestane, oznámil 25. listopadu 2021. A to poté, co se probíralo jeho dřívější podnikání na Kypru. On sám uváděl, že bylo v souladu se zákonem.

Michalik ohledně svého rozhodnutí tehdy uvedl, že jeho rodina měla společnost na Kypru od roku 2002, její činnost ukončila v roce 2017. „Nedělo se tam nic nelegálního,“ uvedl. Investiční společnost na Kypru vznikla na základě doporučení daňových a právních poradců.

„Vláda by ale neměla začínat s tím, že je přirovnávána k tomu, že je to stejné jako předtím,“ připouštěl však Michalik. Novým adeptem na šéfa MPO se později stal současný ministr a nestraník Jozef Síkela.  

Věslav Michalik: Základní data

  • Narodil se 1. března 1963 v Českém Těšíně.
  • Vzdělání: vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze, kde v roce 1992 získal i titul kandidáta věd (CSc.); ekonomické vzdělání si doplnil na Rochester Institute of Technology v USA.
  • Funkce: místopředseda hnutí STAN (od 2021 do 2022), starosta Dolních Břežan (od 2004 do 2022), zastupitel Středočeského kraje (od 2012 do 2022), náměstek hejtmanky pro oblast financí, dotací a inovací (od 2020 do 2022)
  • Praxe: v letech 1986 až 1996 pracoval jako vědecký pracovník Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky a Ústavu dozimetrie záření, po odchodu z akademické sféry až do roku 2007 působil ve finančních institucích (Živnostenská banka, Bank Austria, Creditanstalt, HypoVereinsbank, Unicredit) v různých funkcích od analytika až po člena představenstva.
  • Od roku 2002 podnikal v oboru investiční poradenství.
  • V komunálních volbách v roce 2002 byl zvolen zastupitelem Dolních Břežan, do roku 2004 byl místostarostou, poté se stal starostou. V roce 2012 byl zvolen zastupitelem Středočeského kraje, v letech 2016 až 2017 byl radním kraje pro hospodářský a regionální rozvoj včetně evropských fondů a rozvoje venkova, v listopadu 2020 se stal náměstkem hejtmanky Středočeského kraje pro finance a strategii.
  • Členství a funkce v politických stranách: členem STAN byl od roku 2013, od roku 2014 zasedal v předsednictvu hnutí, byl předsedou středočeského krajského výboru STAN.
  • Rodina: byl ženatý, měl dvě dospělé děti.
  • Byl autorem desítek publikací v mezinárodních vědeckých časopisech.

Video  Zemřel Věclav Michalik, místopředseda STAN a starosta Dolních Břežan. Takhle vysvětloval, proč se dal na komunální politiku.  - Youtube / STAN
Video se připravuje ...

sarina ( 15. června 2022 06:22 )

Čechy zajímá něco docela jiného než články o smrti Michalika, jeden a dost! je kolem něho větší humbuk než u Kubery a všeho moc škodí!

defakto ( 14. června 2022 07:43 )

... má to taky své výhody, nemusí mít obavy jak dopadne na stáří , jestli dostane místo v Domově důchodců , nebo v Alzhajmru centru .

slafa ( 13. června 2022 20:04 )

Ockovani nebo karma?

stařec ( 13. června 2022 15:32 )

Dobrovolně nepújdou !!

stařec ( 13. června 2022 13:38 )

Myslím si,že kdyby zemřela polovina politiků tak jich bude stále nadstav!!!! O škodě pro obyvatelstvo nemůže být řeč!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa