Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Smutek v Černínu: Zemřela zkušená diplomatka a bývalá velvyslankyně Helena Bambasová (†63)

Autor: simao - 
30. května 2022
20:43

Ministerstvo zahraničních věcí se zahalilo do smutku. Ve věku nedožitých 64 let zemřela někdejší velvyslankyně v Nizozemsku, Maďarsku či na Kypru a také bývalá náměstkyně ministra zahraničí Helena Bambasová.

„S hlubokým zármutkem si dovolujeme oznámit smutnou zprávu o úmrtí naší dlouholeté kolegyně a významné české diplomatky Ing. Heleny Bambasové,“ uvádí v prohlášení na svých stránkách ministerstvo zahraničí. 

„Na Ministerstvu zahraničních věcí pracovala přes třicet let. Za svou bohatou diplomatickou kariéru zastávala řadu významných pozic v rámci ministerstva. Byla personální ředitelkou, vrchní ředitelkou pro mimoevropské země a první ženou na pozici první náměstkyně ministra zahraničních věcí,“ vypočítává resort, který nyní vede ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bambasová se narodila v Chlumci nad Cidlinou a vystudovala Fakultu řízení VŠE. Coby náměstkyně ministra zahraničí působila již v letech 19í4 - 1997, poté znovu v letech 2006 až 2010, první náměstkyní ministra byla právě v roce 2010.

„V letech 2001-2002 působila také jako výkonná ředitelka pražského summitu NATO, který rozhodl o velkém rozšíření Aliance o sedm zemí. Zastávala i řadu významných pozic v zahraničí, kde byla českou velvyslankyní v Nizozemsku, Maďarsku či na Kypru,“ dodává MZV ČR.

„V diplomacii platila za velkou profesionálku. Prosadila se jako první žena do vysokých pozic zcela přirozeně. Bravurně rozuměla svojí práci,“ uvedl pro lidovky.cz jeden z jejích kolegů.

Video  Kdo tvoří vládu České republiky?  - Videohub E15
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa