Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C

Povinné přimíchávání biosložek do paliv skončí, schválil Senát. Nafta může zlevnit o dvě koruny

Aktualizováno -
18. května 2022
10:49
Autor: ČTK - 
18. května 2022
10:15

Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která musí podnikatelé platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu. Změny zákonů, které to umožní, dnes schválil Senát. Jde o soubor návrhů, kterými vláda reagovala na rostoucí ceny pohonných hmot z posledních měsíců. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Novela počítá i s dvouletým odkladem termínu zákazu provozu starých neekologických kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024.

Předlohu horní komora schválila hlasy 42 z 50 přítomných senátorů, proti byl jeden. Senát nehlasoval o navržené úpravě svého hospodářského výboru o zpřesnění povinnosti dodavatelů pohonných hmot zajistit snížení emisí skleníkových plynů. Výbor chtěl, aby se vztahovala na daňové území České republiky.

Konec povinného přimíchávání biosložky do nafty povede podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) k jejímu zlevnění o 1,50 Kč až dvě koruny za litr. Přimíchávání zůstane dobrovolné. Kromě toho Parlament již dříve schválil vládní návrh na dočasné snížení spotřební daně u benzinu a nafty o 1,50 Kč na litr.

Další změnou, se kterou předloha přichází, je částečné zrušení silniční daně pro vybraný okruh vozidel. Daň se platí za vozidla sloužící k podnikání. Ruší se pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta do 12 tun. Zároveň se snižuje sazba daně pro nákladní vozidla a přívěsy nad 12 tun, a to na nejnižší přípustnou míru. Například nákladní automobil o třech nápravách s hmotností 22 tun a stářím do tří let by měl nově podléhat dani 5800 korun místo současných 16.000 korun. Úplnému zrušení daně v této kategorii brání podle vlády evropská legislativa. Částečné zrušení silniční daně sníží její výnos zhruba o 4,2 miliardy korun ročně. Loni stát získal na silniční dani 5,43 miliardy korun.

Vládní předloha má podpořit i takzvanou nízkoemisní mobilitu. Bude se to týkat služebních aut na alternativní pohon, například elektromobilů, které mohou zaměstnanci bezplatně využívat pro soukromé účely. Dosud v takovém případě platili vyšší daně, protože se jim základ daně zvyšoval o jedno procento vstupní ceny daného vozu. Nově to má být půl procenta. Současně se má zkrátit doba odpisování zařízení sloužících k dobíjení elektromobilů. Ambicí této podpory je též transformace vozového parku českých podnikatelů a zaměstnavatelů na nízkoemisní vozidla, uvádí vláda.

Video  Pohonné hmoty a jejich zdražování v reakci na Ukrajinu  - Videohub
Video se připravuje ...

tom999 ( 20. května 2022 10:09 )

Za druhé byla předložena novela zákona na ochranu ovzduší. Ta významným způsobem omezuje možnost odečítat si povinnost míchat, a to díky prodeji čistých biopaliv.
Ať prodá distributor čistých daňově zvýhodněných biopaliv kolik chce, stejně bude povinen dát 2 % biolíhu do benzínu a 4 % bionafty do nafty.
To v mezním případě vede ke skokovému až 70% navýšení spotřeby biopaliv sčítáním dvou podpor. Dominantním producentem na trhu biopaliv je Agrofert, vede to tedy k jeho vyšším ziskům.

a jsme zase ZPET - Česko investuje do životního prostředí téměř nejvíce, přesto jeho stav patří mezi nejhorší v EU !!

tom999 ( 20. května 2022 10:06 )

Babiše rozhněval plán EU na omezení biopaliv. Přišel by o miliardy - to se psal rok 2012 ..... TAK nam soduruh-Stbak Andrej BABIS - Bures musel vlest do P O L I T I K Y - aby zachranil co jeste slo zachranit .... jo 6 miliard korun je 6 miliard korun ROCNE !!!!!!

O 600 milionů korun ročně klesnou tržby společnosti Agrofert Andreje Babiše, pokud Evropská komise prosadí plán na omezení biopaliv.

Nový plán Evropské komise na omezení použití biopaliv by snížil tržby českých producentů řepky o šest miliard korun ročně. Uvedl to řekl ředitel divize pohonných hmot a biopaliv společnosti Agrofert Martin Kubů. Sám Agrofert by se na této ztrátě tržeb podílel z deseti procent.

Biosložka se podle nařízení Evropské unie povinně přimíchává do nafty od září 2007 a do benzinu od začátku roku 2008.

...rostlinných zemědělských komodit představuje pěstování energetických plodin alternativní využití až pro 600 tisíc hektarů půdy,..

FORRRRR - P O V E D L O se - rok 2015 - Biopaliva: Když dává Babiš peníze Babišovi !!!

zákon ministra Babiše projde, dostane majitel Agrofertu Babiš až 5 miliard korun z veřejných peněz. Agrofert ovládá více než polovinu domácího trhu s biopalivy a je dominantním pěstitelem řepky. A právě z řepky se vyrábí biopaliva.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL ale v srpnu 2014 zaujala jiné stanovisko a schválila prodloužení daňové podpory čistých biopaliv do roku 2020.
Vznikne tak dvojitá veřejná podpora skupině Agrofert.
Za prvé dojde k prodloužení daňové úlevy. Navrhované malé zatížení spotřební dál dělá z biopaliva velmi cenově konkurence schopný produkt.
Objem této daňové úlevy odhadlo ministerstvo financí na léta 2015-2020 na celkem 9 miliard korun.
Je-li věnováno 9 miliard korun na podporu odbytu biopaliv, je věnováno 9 miliard korun na podporu produkce biopaliv a podporu jeho výroby. Agrofert má téměř 60 % na domácím trhu biopaliv a je současně dominantním pěstitelem řepky. Odhad 5 miliard věnovaných na podporu výroby Agrofertu, je spíše

tom999 ( 20. května 2022 09:54 )

Hospodářský růst je největším úspěchem reforem odstartovaných na konci 70. let. Čína se zpožděním napodobila model ekonomiky některých úspěšných asijských zemí (Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan),který byl založen na silné roli státu a souběžné existenci tržního hospodářství, na proexportní politice,přílivu zahraničních technologií a zahraničního kapitálu.

F O R - - - - Optimistické scénáře očekávají, že Čína do roku 2050 může předstihnout HDP Spojených států a stát se největší ekonomikou na světě.


Spojené státy nejvíce dluží Japonsku, Číně a Velké Británii

Veřejný dluh USA už převýšil hranici 26 bilionů dolarů a v poměru k HDP se dostal nad 120 procent. Většinu peněz si ale americké vládní instituce půjčily od domácích věřitelů. V rukou těch zahraničních je necelá třetina amerického dluhu. Přes bilion dolarů USA shodně dluží Japonsku a Číně.

V té době Číňané drželi vládní dluhopisy USA v objemu 1 bilionu a 110 miliard dolarů.

Do čela žebříčku největších zahraničních věřitelů USA dostalo Japonsko. Držba amerického vládního dluhu se zde během jednoho roku zvýšila přibližně o 200 miliard dolarů.

Japonské domácnosti a finanční instituce se tak na financování zahraniční části amerického veřejného dluhu podílejí z 18,7 %. Čína drží necelých 16 %. Třetím největším věřitelem USA je pak Velká Británie, která drží necelých 400 miliard dolarů v amerických dluhopisech, což představuje 5,8% podíl.

10-ti největším zahraničním věřitelům Spojené státy dluží přes 2 biliony dolarů. To tvoří necelou třetinu z celkového zahraničního veřejného dluhu, který se blíží sedmi bilionům.

tom999 ( 20. května 2022 09:41 )

Závěry předsednictví schválené Evropskou radou v Lisabonu27 v březnu 2000 obsahovaly z á v a z e k , podle něhož se Evropská unie má stát do roku 2010 !!! n e j k o n k u r e n c e s c h o p n ě j š í a
n e j d y n a m i č t ě j š í ekonomikou na světě. !!!

Jedním z konkrétních kroků, které měli unii pomoci tohoto cíle dosáhnout bylo vytvoření evropského prostoru pro výzkum a inovaci.

A JAK TO byva - soudruzi v EU se probudili pa par letech - a zase POTICHU - Přestože revidovaná Lisabonská strategie z roku 2005 již o srovnání s jinými světovými regiony raději n e h o v o ř í , věda a výzkum v centru pozornosti zůstává. !!!!!

TITANIK - Evropa se vesele potapi , ale Evropa vesele tancuje dal !!!!!

tom999 ( 20. května 2022 09:33 )

a dalsi . . . . . Česko investuje do životního prostředí téměř nejvíce, přesto jeho stav patří mezi nejhorší v EU !!??!!

Stav životního prostředí v ČR je pátý nejhorší v Evropské unii.

A TO zivotni prostredi o b l b u j e m e min. od Sametaku 1989 - miliardy vyhazujeme oknem a VYSLEDEK - - - N E J H O R S I v EU !!!!

Do ochrany investuje 2,7 % HDP, přičemž unijní průměr činí 1,8 %, stále se potýkáme se suchem a vysokými emisemi skleníkových plynů.

//O trochu více se Čechům daří v omezování produkce komunálního odpadu, kde se ve srovnání s ostatním členy EU nacházíme na 15. místě. - jenomze mame kontejnery na kazdem rohu, DNES CESKY MUZ nejenomze vynasi odpadkove kose od roku 1946-1989 v Cesku vlastne nemyslitelne - velka p o t u p a // , tridime jako STEKLI ///// modrá – papír, zelená – barevné sklo a bílá – čiré sklo, oranžová – nápojový karton, žlutá – plasty, šedá – kovy, hnědá – biologický odpad atd. ///// DOKONCE i nevyuzite hadry-obleceni-boty a S T A L E to N E S T A C I !!??!!?? .......

vlastne by bylo nejlepsi , kdybychom se navzajem ZLIKVIDOVALI - udelali ve Stredni Evrope bezobyvatelnou z o n u - vlasten vytvorili PLICE pro Evropu !!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa