Čtvrtek 28. března 2024
Svátek slaví Soňa, zítra je Velký pátek / Taťána
Oblačno, déšť 14°C

Ministr pro EU Mikuláš Bek pro Blesk: Evropě už to osladit nechceme! Obraz Česka není ideální

Autor: Jakub Tomek - 
22. února 2022
05:00

Evropě to osladíme! Tak zněl slogan prvního českého předsednictví Rady EU v roce 2009. A to druhé se kvapem blíží - začíná 1. července. Jak se s ním vláda vypořádá a znovu to Bruselu „osladíme“? O tom s Bleskem mluvil ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (57, STAN).

Pane ministře, jak to Evropě po 13 letech osladíme?

„Myslím, že to nebudeme nijak sladit. Je důležité, abychom předsednictví zvládli důstojně a využili té příležitosti, abychom dlouhodobě posílili naši pozici v Evropě. A to se stane, když budeme úspěšnými vyjednavači evropských kompromisů. Pokud se nám to povede, posílíme svou vyjednávací schopnost pro prosazování vlastních zájmů.“

V současnosti naše vyjednávací pozice není tedy nijak silná?

„Česko v posledních letech nebylo příliš aktivní v hledání partnerů a spojenců mimo tradiční okruh Visegrádské skupiny. Je jasné, že teď, když prochází EU výraznou proměnou v nastolení klimatické agendy, tak právě v této otázce se budou spojenectví vytvářet mnohem složitěji. Bylo to vidět, když se řešila taxonomie (systém, jenž poskytne jednotná kritéria pro ekonomické činnosti, které jsou považovány za ekologicky udržitelné - pozn. red.), že pokud jde o využívání jádra, tak v tom jsme na jedné lodi s Francií, ale ve využívání plynu jsme zase na straně Německa. Musíme být aktivní různými směry. A bude to potřeba i nadále.“

V čem navážeme na předsednictví po Francii, která vede Radu EU nyní?

„S Francouzi máme velký společný zájem na jaderné energetice, ale to neznamená, že nemáme i další. Francie teď pragmaticky přistupuje i ohledně migrace. V této otázce přicházejí vstříc i našemu tradičnímu postoji, takže nacházíme společnou řeč i tam, kde by to před pěti lety skoro nikdo nečekal.“

Jak se naše předsednictví promítne do vztahů ve V4? Polsko a Maďarsko mají v poslední době s Evropskou unií napjaté vztahy.

„Pro nás je spolupráce v rámci Visegrádské skupiny důležitá. Jsou tu dlouholeté vazby, dobře fungující mechanismy… A v tom budeme pokračovat. Na druhou stranu vedou Polsko a Maďarsko s EU v některých otázkách otevřené spory, ale my určitě nemáme být soudci nebo policajti, kteří by tvrdě vystupovali proti našim sousedům. Je ale třeba říct, že v některých otázkách máme odlišné názory. Také nás určitě čeká dialog s Německem a jeho novou vládou, která formuluje své postoje. Česko v evropské politice bude muset spolupracovat s mnohem širším spektrem zemí.“

Co tedy bude hlavním tématem českého předsednictví?

„Diskuze o prioritách stále probíhá. V definitivní podobě je schválíme a publikujeme až těsně před předsednictvím, protože musíme reagovat na to, co se povede našim předchůdcům, tedy Francouzům.“

A podle vás by hlavním tématem mělo být co?

„Jsem přesvědčený, že se tam objeví témata digitalizace a kyberbezpečnosti. Myslím, že další priorita bude v oblasti energetiky a využívání plynu. To také souvisí s cenami energií, což bude také prioritou, jelikož se nás to bolestně dotýká.“

Co by v těch cenách energií chtěli Češi vyjednat?

„Důležitá je iniciativa, která se týká využívání zásobníků plynu v Evropě. Eskalace cen plynu souvisí i s tím, že zásobníky nebyly naplněny tak jako obvykle, což zvyšuje ceny. Připravuje se iniciativa, která by umožnila lepší koordinaci a sdílení kapacit. Díky tomu by mohla být příští zima z pohledu cen klidnější.“

Jak vnímáte debatu o Česku v evropských kruzích? O nás se vždy mluvilo trochu jako o těch, co remcají a doma mluví jinak než v Bruselu.

„To tak trochu je. Náš obraz není úplně ideální. Nová vláda si ale předsevzala, že nebude mluvit jinak v Bruselu a jinak doma. To je důležité pro věrohodnost postojů. Podle mých dojmů od nás nikdo v EU nečeká, že bychom na všechno kývali. To nedělá nikdo. Ale je férové, abychom veřejnosti vysvětlovali, že hájíme české zájmy. A pokud někde ustoupíme, máme pak šanci něco získat. Myslím, že je tu i pozitivní očekávání, že Česko trochu pomůže zasypat příkopy, které se objevují mezi Západem a Východem. Čeká se, že trochu rozptýlíme dojem, že se EU láme na dvě části.“

V čem ty příkopy budeme zasypávat?

„Ukazovalo se to na některých jednáních, jako jsou principy právního státu nebo střetu zájmů, kdy se minulá vláda spojovala třeba s tou maďarskou a polskou. I postoje bývalé vlády v oblasti klimatické politiky byly rétoricky poměrně nepřátelské, přestože souhlasila se Zelenou dohodou. To byly signály, které vyvolávaly rozporuplné reakce v Bruselu. Třeba o zelené politice musíme jednat věcně a hájit své zájmy, ale nevystačíme si jen s tím, že z toho máme obavy a je to příliš rychlé. Musíme říkat svou představu a stavět ji proti dalším návrhům. To se dříve nedělo.“

Expremiér Andrej Babiš kritizoval přípravu předsednictví mimo jiné i proto, že jste nakonec do propagačních předmětů nevybrali ponožky, ale ručníky.

„Tehdy byl záměr, že budou rozdávány ponožky se vzpomínkou na Václava Havla, ale myslím, že to nebyl zrovna dobrý nápad. Pro úspěch předsednictví je úplně jedno, co budeme dávat za dárek. Hlavní je, abychom obstáli v roli vyjednavače a dovedli ke konci řadu legislativních návrhů. A také během toho veřejnosti vysvětlovali, jak Evropská unie funguje.“

Jak Čechům, kteří jsou k EU poměrně zdrženliví, budete vysvětlovat fungování Unie?

„V současné chvíli je připraveno výběrové řízení na spolupráci s kreativními firmami, které budou pokrývat propagaci na celý půlrok. Já považuji za mnohem důležitější to, že v poslední době se o evropská témata zvýšil zájem českých médií. To považuji za pozitivní. Mediální scéna si uvědomuje závažnost tohoto tématu, což dává obrovský prostor k tomu, abychom o EU otevřeněji debatovali. Je i na nás politicích, jak toho využijeme. Denně se také potkávám i s lidmi z byznysu, nevládního sektoru nebo odborů a jsem překvapen, kolika lidem na tom předsednictví záleží.“

Vláda také navýšila rozpočet na předsednictví o 400 milionů korun na 1,69 miliardy. Budou tyto peníze stačit, aby vše klaplo?

„Původní rozpočet, jenž byl schválený v roce 2019, byl hrozně nízký. Ve srovnání s jinými zeměmi je i tento rozpočet hodně úsporný. S tím už se do jisté míry nedá nic dělat, protože významná část peněz míří k zajištění personálu. A teď už kvalitní diplomaty nezískáme. Musíme zohlednit cenový vývoj i to, že vzrostly platy policistů a náklady na bezpečnost. A ty jsou významnou položkou toho navýšení. Pokud se objeví další požadavky, tak je budeme řešit z rozpočtové rezervy.“

Jak budete dopravovat zahraniční návštěvy po Praze, kde je na každém rohu uzavírka? Řešili jste, že byste třeba nasadili vrtulníky?

„O vrtulnících nic nevím, ale o dopravu hostů by se měly starat elektromobily od Škoda Auto. Doufám, že se nám podaří najít dopravní řešení tak, aby nedocházelo k prodlevám. Nedávno jsem byl v Paříži, kde mají také klíčové dopravní uzly v rekonstrukci, takže rozkopané silnice mají všude.“

Jak se vám spolupracuje v nové vládě?

„Zatím dobře. Od začátku jsme si vědomi komplikovanosti koaličního vládnutí. Někdy se nám vyčítá, že dřív, než se něco dojedná, s veřejností málo komunikujeme. Podle mě je to ale správné.

Já myslím, že by bylo velmi nešťastné, abychom všichni chodili mezi novináři a trousili své osobní názory. Je potřeba, aby vláda o věcech diskutovala. To bylo následně mělo být prezentováno veřejnosti. Uznávám, že je to trochu nudné, ale na druhé straně si myslím, že hašteření se před veřejností ještě před diskuzí, to by bylo chybou.“

Takže se hašteříte mimo kamery?

„A to je správné. V každé pospolitosti musí probíhat debata. Občas se taky lišíme a hledáme společný názor někdy déle, někdy krátce… A v otázkách evropské politiky se to přirozeně bude dít v této vládě často. To je přirozené.“

Dokáže pan premiér bouchnout do stolu?

„Já ho znám už dlouhá léta z univerzity, kdy mi dělal šéfa, pak jsem dělal šéfa jemu. (Bek i Fiala byli rektory brněnské Masarykovy univerzity - pozn. red.) Pan premiér má neuvěřitelnou trpělivost, velmi vzácně bouchá do stolu. Ve vládě není potřeba, abychom na sebe křičeli. Možná jinak to měl nastavené pan Babiš, ale premiér Fiala si stejně jako já myslí, že s křikem se má šetřit, protože křičící muži jsou směšní.“

Vaše funkce vznikla nedávno. Nepřipadáte si tedy ve vládě trochu navíc?

„Navíc si nepřipadám, protože mám jasný úkol, který přesahuje hranici předsednictví. Druhý důležitější úkol je totiž koordinace české a evropské politiky, která vlastně už není zahraniční politikou, ale vnitřní. Evropská politika se totiž týká každodenního života. Česká pozice vůči evropské politice, jak jsem už zmiňoval, byla v minulosti málo podpořena argumenty a málo založena na strategickém výhledu. Mým úkolem je lépe připravit argumentačně vládu na evropskou debatu o nových návrzích a cílech. To je něco, co přetrvá i po půlroce předsednictví, který nepochybně bude pro mě a mou rodinu peklem.“

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

johnny stopper ( 22. února 2022 08:19 )

Přesně tak, socioekonomická situace obyvatel se spirálovitě zhoršuje od roku 2012, nezávisle na tom, kdo je u moci. Pár věcí se zlepšilo, nestačí to.

maruch ( 22. února 2022 07:03 )

Beku ,je to jen snůška keců prý" Budeme hájit zájmy občanů ČR", pokud si dobře pamatuji ,tak politici hájí hlavně svoje zájmy a na občany se kálelo. A bylo jedno kdo zrovna vládl.

johnny stopper ( 22. února 2022 06:57 )

Brusel? Leda, že bych musel.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa