Úspěch vládní koalice: Protlačila po hodinách hádek a kritiky rozpočet 1. čtením
Sněmovna dnes schválila hlasy vládní koalice základní parametry státního rozpočtu na letošní rok. Schodek má klesnout na 280 miliard korun. Dění sledujeme na Blesk.cz online.
- Sněmovna v prvním čtení schválila návrh státního rozpočtu. Celkové příjmy a výdaje podpořilo 103 poslanců vládní koalice. Stalo se tak po téměř jedenáctihodinové debatě, v níž rozpočet kritizovali hlavně zástupci ANO včetně bývalých ministrů. Ke kritice se přidalo i hnutí SPD. Opozice hlasovala proti rozpočtu.
- Rozpočet počítá se schodkem 280 miliard korun. Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) navrhla schodek o 97 miliard vyšší. Loňský schválený schodek činil 500 miliard, hospodaření nakonec skončilo deficitem 420 miliard korun. Rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy.
- V 10:00 do Sněmovny dorazil prezident Miloš Zeman. Ten rozpočet zkritizoval. Není podle něj protiinflační a vadí mu menší rozpočet pro investice a to, že se nešekrtali daňové výjimky.
- Odpoledne poslanci schválili pandemický zákon a zvolili si 6. místopředsedu, kterým se stal Karel Havlíček z hnutí ANO. Následně se k rozpočtu vrátili.
- Protože Česko dosud nemá schválený rozpočet pro letošek, hospodaří od ledna v rozpočtovém provizoriu. Rozpočet má nabýt účinnosti dnem následujícím po jeho vyhlášení.
- Rozpočet nyní dostanou k projednání sněmovní výbory. Rozpočtový výbor projedná jejich doporučení v úterý 1. března. Druhé čtení na plénu, kdy mají poslanci možnost přednášet své návrhy na přesuny peněz, má přijít na řadu v pátek 4. března. Závěrečné schvalování by se mělo odehrát ve čtvrtek 10. března.

Dolní komora odhlasovala novelu pandemického zákona. To vyvolalo několik poznámek. Předseda SPD Tomio Okamura se opřel do koalice, že mu utnula ve středu projev a že to bylo v rozporu s jednacím řádem. Na to reagoval Jan Skopeček (ODS), který v tu dobu předsedal. Podle Skopečka právě Okamura porušoval řád a obstruoval.
„Jsem přesvedčen o tom, že jsem nic neporušil,“ uvedl Skopeček na obranu.

Poslanecká sněmovna pozastavuje jednání o rozpočtu. V jednu hodinu mají totiž pevně zařazený bod, kdy budou hlasovat o přijetí/nepřijetí novely pandemického zákona.

„Pan prezident předvedl jeden z nejlepších projevů a vy říkáte, že lidem nedáte peníze. Říkáte lidem, nebudete topit, svítit a možná budete mít na jídlo. Potom, co nás Bartoš informoval, že je Ústecký kraj horší než Rumunsko, tak tu máme Rumunsko. Vy berete peníze lidem a lidé si nebudou nic kupovat, tak nebude inflace. Nová vláda nám, občané, všechno vezme,“ pokřikoval u pultu expremiér Andrej Babiš (ANO). Podle Babiše je absolutní nesmysl a demagogie, že by předchozí vláda způsobila inflaci.

Slovo si vzal i expremiér Andrej Babiš (ANO). „Vy nás obviňujete i z covidu,“ rozlobil se u pultu. „Porovnání výsledků naší vlády a to, co vy jste zanechali. Jendoduché. 31. 12. 2021, naší vlády, byl dluh vůči HDP 42 % a 31. 12. 2022 za vaší vládě byl 44,4 %. Každé malé dítě ví, že 42 je méně než 44,“ uvedl.
„Pan premiér říká, jak zastaví infalci. No nevím, premiér tu není, tak byste nám mohl vy, pane ministře, říct, jak ji zastavíte. Tak mi řekněte, pokud tvrdíte, že minulá vláda vytvořila z poloviny inflaci, tak to zdokumentujte. Já tomu nerozumím, protože je to nesmysl. Jste tak arogantní, že říkáte, že je to inflace minulé vlády. To je neuvěřitelné,“ opřel se Babiš do současné vlády.

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) se opřel do exministryně během faktické poznámky. Reagoval na vystoupení Aleny Schillerové (ANO). Vadilo mu, že nové vládě předhazuje, že si vzala její rozpočet, který přepracovala. „Asi tušíte časový harmonogram, ve kterém se státní rozpočet připravuje. My jsme nastoupili 18. prosince a byli jsme odsouzeni použít váš špatně připravený rozpočet k tomu, aby ho upravila do podoby, se kterou přicházíme. Ale přicházet s tím, proč jsme nepřipravili vlastní rozpočet, tomu opravdu nerozumím. Jako ministryně financí toto víte a hovořit o ješitonosti vlády ve vašem případě, tak to mi přijde pokrytecké, s vaší instagramovou historií jsou slova o ješitnosti nepřípadná,“ podotknul.

Na projev prezidenta Miloše Zemana zareagoval na Twitteru i expremiér Miroslav Kalousek. „Miloš Zeman horuje ve sněmovně za rušení daňových výjimek. Což o to, kus pravdy má, ale... Připomněl mi, jak jsem v roce 2007 navrhl zrušit 132 daňových výjimek a předložil návrh k politické diskusi. Diskuse dopadla ještě docela úspěšně. Výjimky přibyly pouze dvě,“ uvedl.
Miloš Zeman horuje ve sněmovně za rušení daňových výjimek. Což o to, kus pravdy má, ale... Připomněl mi, jak jsem v roce 2007 navrhl zrušit 132 daňových výjimek a předložil návrh k politické diskuzi. Diskuze dopadla ještě docela úspěšně. Výjimky přibyly pouze dvě.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 18. února 2022

Podle exministryně financí Aleny Schillerové je nový rozpočet jen přepsaný rozpočet vlády Andreje Babiše (ANO). Jen je tupě proškrtaný. Řekla to Blesk Zprávám a následně i na plénu Sněmovny.
„Vzali můj rozpočet a udělali tupé škrty a já jsem ráda, že Miloš Zeman to jako zkušený politik cítí stejně,“ řekla Blesk Zprávám v reakci na projev hlavy státu.

„Pan prezident mi mluvil z duše,“ řekla exministryně Alena Schillerová. Řekla to v souvislosti s investicemi, u kterých škrty jasně nepodpořila hlava státu.

„Výše zadlužení se skutečně zvýšila a já osobně bych byla raději, kdyby to tak nebylo a kdyby trend oddlužování nastavený od roku 2020 pokračoval. Situace ale byla komplikovaná a nepředvídatelná a kroky, které jsme dělali my, dělali ve všech vyspělých ekonomikách světa a já si za tím stojím,“ obhajovala exministryně financí své kroky za poslední dva roky, na které poukázal její nástupce Zbyněk Stanjura (ODS).
Obhajovala také zvýšené výdaje do zdravotnictví, podle ní je základem, aby nebyla omezována zdravotní péče a vyšší míra financí by poskytla v případě dalšího problému polštář.

Krátce si vzal slovo předseda SPD Tomio Okamura, ten zopakoval, že rozpočet jeho hnutí nepodpoří. Kritizoval především snížení plateb státu do zdravotnictví. Po něm nastoupila také šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová (ANO). Ta podotkla, že se na mnoha věcech shoduje s prezidentem Milošem Zemanem. „Já se přiznám, já neměla žádné velké očekávání. To, co představeno bylo, bylo pro mě docela zděšením,“ okomentovala na úvod, jak nahlíží na rozpočet.

„Potvrzuji, že se budeme věnovat daňovým výjimkám, které nemají smysl a nepodporují rodinu,“ uvedl v reakci na vystoupení hlavy státu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podívejte se na celé vystoupení prezidenta Miloše Zemana.

Na vystoupení Miloše Zemana reagoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Ano máme daňové výjimky za skoro 400 miliard korun,“ uznal, ale zároveň jedním dechem dodal, že základní sleva, kterou má 5 milionů poplatníků, je za 150 miliard.
„150 miliard českých je základní sleva na poplatníka a my jasně říkáme, že tuto slevu nezrušíme a nenavrhneme, ne proto, že se bojíme voličů, ale proto, že je to správně,“ obhajoval Stanjura slevu.
„Tím by se zvýšila daň o 30 tisíc korun,“ podotknul Stanjura. „To by byl chybný krok a naši lidi by přišli o 150 miliard ročně," dodal s tím, že druhá výjimka, která je podle něj nezrušitelná je to, že se nedaní důchody.

Prezident Miloš Zeman si na závěr vystoupení rýpnul do jednoho z bodu v programovém prohlášení vlády. „Milá vládo, ve vašem programovém prohlášení je najít národního ptáka. Takovou blbost jsem dlouho nečetl. Nicméně v zájmu historické pravdy bych chtěl vládu upozornit, že naším národním ptákem je 160 let sokol,“ uvedla hlava státu a skončila svůj projev za potlesku zákonodárců.

Podle prezidenta Miloše Zemana nemá vláda odvahu k velkým rozpočtovým krokům a nyní tak musí vláda provést bolestivé škrty. Podle Zemana je také chyba škrtnout zvýšení výdajů na státní pojištěnce, považuje to za „tupý škrt“. Další tupý škrt jsou podle hlavy státu seškrtaný rozpočet pro některé investice.

Hlava státu se pozastavila i nad inflací. „Všichni si uvědomujeme, že jsme schudli o 10 %,“ podotknul s tím, že ale lednová inflace je přeceněná. „Lze reálně očekávat inflaci ve výši 5-8 % v průběhu celého roku. Ano, budeme mít více peněz v peněženkách, ale vír inflace nám je hned vysaje,“ okomentoval očekávání.
„Zde, kromě rozpočtových úspor, vidím druhou chybu – nedostatek politické odvahy, zvláště po volbách, vrátit se k původní daňové sazbě příjmu fyzických osob a tím zvýšit příjmy o 90 miliard korun (…) Nejsem fanatik, abych tvrdil, že za každou cenu máme mít přebytkový rozpočet. Nemáme se tam dostat skokem, skok patří do tělocvičny a ne do ekonomiky. V současné době jistá redukce deficitu je možná v daleko vyšší míře, než je současný rozpočtový deficit navržen,“ řekl prezident Miloš Zeman ve Sněmovně.
Prezident Miloš Zeman se znovu zasekl na slevách na poplatníka, které kritizuje opakovaně. „Moje kritika, opakuji přátelská kritika, je založena na tom, že se bojíte zrušit daňové výjimky, protože se bojíte svých voličů,“ podotknul. A rýpnul si do předsedy SPD Tomia Okamury.
„Chtěl bych upozornit, že daňových výjimek je 172, opakuji 172. Kdybych chtěl následovat Tomia Okumuru, tak bych zde v průběhu šestihodinového projevu přednesl komentář ke 172 výjimkách, ale protože vás nechci trápit, tak jen uvedu jeden příklad. To je sleva na nevýdělečného člena domácnosti ve výši 7 miliard korun. Ale 7 miliard korun není zase tak úplně málo, a když se miliarda k miliardě vine, tak splatíme dluhy, o kterých mluvím,“ řekl Zeman.

„Chválím vládu, že zde (dotace na obnovitelné zdroje) výdaje snižuje o 8 miliard a kritizuji vládu za to, že je nesnižuje o celých 27 miliard, což byl původní návrh rozpočtu pro ministerstvo průmyslu a obchodu,“ řekl poloviční pochvalu prezident Miloš Zeman ve Sněmovně.

Prezident Miloš Zeman se pořádně opřel do nového návrhu státního rozpočtu. „Každá liška chválí svůj ocas a každý autor rozpočtu mu dává labely, které nejsou pravdivé. Návrh rozpočtu, který začínáme projednávat je označován za protiinflační, já ho pokládám za proinflační. Je pokládán za prorůstový, chtěl bych sdělit, že prorůstový není. To je přátelská kritiku, kterou musím zdůvodnit,“ uvedla hlava státu, která je v dobrém rozmaru a na první pohled i v dobrém zdravotním stavu.

Podle Miloše Zemana by měla v době „ekonomické deprese“ nastoupit fiskální expanze, tedy i deficitní státní rozpočet, ale naopak v době ekonomické konjunktury má být rozpočet restriktivní, a to v takovém smyslu, aby byl nejenom vyrovnaný, ale aby byl přebytkový a aby se splácely minulé dluhy. Připomněl to ve Sněmovně proto, že dle jeho slov si lidé pamatují jen první část této věty.

Poslanci za zvuků prezidentské hymny povstali, aby v dolní komoře přivítali prezidenta Miloše Zemana. Zeman svou řeč pronesl z kolečkového křesla se sundaným respirátorem. Povolila to předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP09).
„Vážený pane premiére a vážený pane ministře financí, který budete mou dnešní obětí,“ řekl na začátku své řeči a „zavzpomínal“ si na rok 1990, kdy se stal předsedou rozpočtového výboru Federálnho shromáždění. „To byl první případ, kdy jsem se setkal s problematikou státního rozpočtu,“ podotknul s tím, že u něj „po 32 letech končí čas exaltovaných diskusí a nastupuje jakási smířlivost spojená se stářím, úsměv nad problémy, které jsem dříve pokládal za klíčové,“ řekl Zeman.

Slovo si v dolní komoře vzal i premiér Petr Fiala (ODS). „Ještě nikdy nečelily veřejné finance tak masivnímu útoku na udržitelnost, ještě nikdy jsme neprojídali vlastní budoucnost takovým tempem. Státní dluh za dva roky stoupnul o polovinu. O polovinu,“ uvedl na úvod své řeči. Pochlubil se, že jeho vláda zvládnula za sedm týdnů ušetřit 77 miliard, ač jim říkali, že je to nemožné.

Do Poslanecké sněmovny dorazil prezident Miloš Zeman. Prostory dolní komory se dočasně uzavřely kvůli bezpečnosti. V půl desáté se dokonce uzamknuly dveře vedoucí z tiskového střediska k příjezdové bráně.

„Navržené běžné výdaje letošního rozpočtu 1690 mld. Kč jsou vyšší než všechny příjmy státního rozpočtu,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. Nechce, aby se to opakovalo.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se v novém rozpočtu nešetřilo na investicích, i tak se u této položky našlo 15 miliard úspor. Strážce kasy vysvětlil, že ze upustilo od těch investicí, které nejsou v tomto roce proveditelné.

Že by v tom byla ta "noblesa"?
Ale slyšel jsem, že i tento noblesní premiér bude mít podobný "pokec" s občany, jako měl Babiš "čau lidi". A tam, se svou noblesou, bude občanům dodatečně vyprávět a vysvětlovat všechna rozhodnutí a počiny vlády.... se svými milým úsměvem se bude občanům vysmívat, s noblesou sobě vlastní..... 