Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Jurečkův „průvan“ v resortu po Maláčové: Škrtání sekcí náměstků i zřízení nových

Autor: ČTK, for - 
21. prosince 2021
18:32

Ministerstvo práce čekají od ledna změny ve vedení a ve složení odborů. Zrušit by se mohly sekce tří náměstků, nahradit by je měly čtyři jiné s přeskupenými odbory. Některé z odborů by měly přestat existovat, místo nich by začaly fungovat nové. Celkem by se tak mohlo škrtnout 43 míst, hned by zas ale měla vzniknout. Vyplývá to z návrhu organizačních změn, které by měla projednávat nová vláda. ČTK má materiál s takzvanou systemizací k dispozici. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje vytvořit i úplně nový odbor, jenž by spadal přímo pod něj. Řešit by měl problém sociálního vyloučení.

„S lidmi, kteří v rámci systemizace z pozic odejdou, jsme připraveni jednat, bavit se o jejich dalším fungování v rámci resortu. To budeme řešit následně,“ řekl dnes ČTK Jurečka. S kým bude o další spolupráci mluvit, nepřiblížil. Výběrová řízení ministerstvo podle něho vyhlásí v lednu.

Podle zdůvodnění v návrhu je cílem organizačních změn propojit související agendy, a to třeba rodinnou a sociální politiku či odvody, penze a dávky. Podle plánu by se měla zrušit sekce podpory seniorů, místo ní má vzniknout sekce rodinné politiky a sociálních služeb. Ve funkci by tak mohla skončit odborná náměstkyně Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD).

Rušení by se mělo týkat i sekce podpory rodiny, nahradit ji má nová sekce sociálního pojištění a dávek. Zaniknout by tak měl dosavadní post náměstkyně Kateřiny Jirkové, která se na ministerstvu problematice dávek a rodiny věnuje od roku 2004. Úřad by od ledna už neměl mít ani nynější sekci ekonomickou a ICT, měla by se znovu rozdělit na ekonomickou a informačních technologií. Dosavadní post náměstka je dlouho prázdný, sekci řídí pověřený úředník. Někdejšího náměstka Jana Baláče (ČSSD) navrhla policie v létě obžalovat kvůli zakázce na informační systém, od loňska byl kvůli vyšetřování mimo službu.

Jurečka rozhodl o nové náměstkyni

Pozice odborných náměstků byly v minulosti dlouhodobě neobsazené. Zvláště některá místa se nedařilo zaplnit, konkurzy se musely opakovat.

Jurečka si zatím vybral svou politickou náměstkyni. Stala se jí Iva Merhautová (KDU-ČSL), jež se na ministerstvo vrací po třech letech. Dříve byla ve funkci odborné náměstkyně. Další post politického náměstka by ministr chtěl obsadit „v průběhu ledna“, místo by mělo připadnout koalici Pirátů a STAN. „Už jsem nějaké tipy od koaličního partnera obdržel,“ uvedl šéf resortu. Dodal, že po dohodě předsedů a předsedkyně koaličních stran si ministři nejdříve sestaví tým nejbližších spolupracovníků, koaliční nominace budou řešit až pak.

Na ministerstvu se zruší také některé odbory a místo nich vzniknou nové, jiné se přesunou mezi sekcemi. Novinkou má být Jurečkův odbor pro řešení sociálního znevýhodnění a vyloučení. Tvořit ho mají dvě oddělení. Jedno má připravovat koncepce a navrhovat možná opatření, druhé má vytvořit návod pro jejich uvedení do praxe.

Video  Adept na ministra Jurečka v Blesku: Slib o důchodové reformě. „Trestání“ bezdětných odmítl.  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Podle návrhu by se mělo na ministerstvu zrušit celkem 43 míst. Nahradit by je měla hned místa nová. Podle materiálu vznikají tak, aby se zlepšila organizace práce a zvýšila efektivita. Jedenáct služebních míst se má zrušit pak v úřadech práce, nově se mají zřídit na ministerstvu v oddělení náhradní rodinné péče.

Podobné úpravy zaznamenal úřad už víckrát. Poslední větší změny organizační podoby ministerstva se odehrály za Jurečkovy předchůdkyně Jany Maláčové (ČSSD). Sekce se měnily naposledy od ledna 2020.

sorgedoktor ( 22. prosince 2021 11:51 )

Bohuzel, zmeny zde presentovane v kazdem vzbudi takovy dojerm..

elwyn ( 22. prosince 2021 08:11 )

Jasný příklad toho,že kdokoli může dělat cokoli.Treba i jezedak

elwyn ( 22. prosince 2021 08:08 )

Jj, ještě postavit hranici a upalovat😉

mazden ( 22. prosince 2021 06:29 )

hubaucpanakoblihou ( 22. prosince 2021 00:03 )

Za ty dva dny, co je nová vláda, ty penězovody do Agrofertu nemohli přesměrovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud