Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

„Covidem se nakazil i syn.“ Skoroministrovi Nekulovi končí karanténa, starostou už nebude

Autor: Nikola Forejtová - 
21. prosince 2021
15:33

Od pátku panuje v Česku kabinet premiéra Petra Fialy (ODS). Vláda je ale prozatím nekompletní a také čeká na vyslovení důvěry ve Sněmovně. Oba „nedostatky“ by se měly vyřešit v lednu, kdy mj. prezident Miloš Zeman přijme posledního z prozatím oficiálně nejmenovaných ministrů - budoucího šéfa zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL). Jeho resort prozatím vede předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Nekula chyběl jak na seznamovací schůzce, tak i na samotném jmenování kvůli pozitivnímu testu na covid-19. Blesk Zprávám prozradil, že měl bezpříznakový průběh a ceremonii sledoval v televizi. Čtyřnásobný otec prozradil, že se covidem nakazil i jeho nejmladší syn. Funkce ministra se pak chce chopit naplno, skončí proto i ve funkci starosty Těšetic na Znojemsku.

Kvůli pozitivnímu testu jste chyběl v pátek na jmenování vlády a na uvedení do úřadu. Pozoroval jste ceremonie? Nemrzí Vás, že po ukončení izolace půjdete za prezidentem sám?

Jmenování vlády i předávání jednotlivých úřadů jsem sledoval v televizi, je to jediná možnost, jak se za současné situace tohoto slavnostního aktu „zúčastnit“. Už od samého začátku bylo jasné, že tento termín s největší pravděpodobností nestihnu, protože mi nařízená karanténa skončí až po 21. prosinci.

Mrzí mě to, ale nedá se s tím nic dělat. Respektuji, že karanténa a s tím související izolace mají jasná pravidla, která platí pro všechny. I pro ty bezpříznakové - jako jsem já.

Takže po celou dobu trvání nákazy jste nepociťoval žádné známky onemocnění?

Celou dobu jsem bezpříznakový, nemám dokonce ani rýmu nebo kašel, jak uvádí někteří jiní nemocní s mírným průběhem, jsem opravdu bez nejmenších známek nemoci a bez provedených testů bych neměl žádnou šanci na onemocnění přijít.

A co rodina? Nakazil jste někoho?

Z naší rodiny je nemocný jen nejmladší syn a já, nikdo další nemoc nemá. A ukázalo se, že jsem nenakazil nikoho dalšího, s kým jsem byl před odhalením nemoci v kontaktu, za což jsem opravdu rád.

Nemohl jste dorazit ani na úvodní schůzku s panem prezidentem. Proběhne „seznamovací“ schůze a jmenování v jeden den?

Právě díky testování kvůli úvodní schůzce v Lánech se odhalilo, že jsem covid pozitivní, takže k vlastnímu setkání s panem prezidentem už nedošlo. Jakmile budu mít bližší informace ohledně náhradního termínu a svého jmenování, určitě je včas zveřejním.

„Jako starosta končím“

Co říkáte na průběh jednání o vládě? Bylo podle Vás očekávatelné, že nepůjde vše hladce?

Jednání podle mě dopadla dobře. Jsem rád, že byl dodržen ústavní postup a pan prezident dnes na návrh premiéra Petra Fialy jmenoval vládu jako celek.

Jak se těšíte na novou pozici? Opustíte kvůli vládnímu angažmá některé své funkce?

Mám rád výzvy, takže pokud to je možné, rád se jich zodpovědně chopím. Ministerskému postu se chci věnovat naplno, takže už nebudu dál pokračovat jako starosta. Současnou nařízenou karanténu využívám v maximální míře k tomu, abych předal veškerou agendu svému nástupci a od začátku roku se mohl věnovat pouze práci na resortu. Komplikované to je tím, že já i můj nástupce ve funkci starosty si předáváme práci výhradně online formou, protože aktuálně pracuji z domova. Určitě by bylo lepší se potkat osobně, ale to musí počkat.

A budete se stěhovat?

Stěhování do Prahy neplánuji.

Už tušíte, s jakým resortem budete nejvíce spolupracovat? Nabízí se ministerstvo životního prostředí.

Máte pravdu, že s resortem životního prostředí v čele s Annou Hubáčkovou plánujeme činnost hodně provázat, i proto jsme si oba tyto resorty vyžádali pro KDU-ČSL.

Oba vlastně jen navážeme na dřívější spolupráci a budeme aktivně chránit přírodu a její biodiverzitu, obnovovat meze, remízky, mokřady, abychom adaptovali krajinu na klimatickou změnu. Ve spolupráci s MŽP chci posílit ochranu půdy před erozí a vedle vodní eroze začít řešit také erozi větrnou, řešit znečištění povrchových i podzemních vod pesticidy a dusičnany a snižovat užívání pesticidů a umělých hnojiv formou moderních technologií a precizního zemědělství, chceme také podpořit rozvoj ekologického zemědělství na 25 % plochy do roku 2030 a zvýšit podíl biopotravin, který pak uplatníme ve veřejném a školním stravování. A máme i řadu dalších plánů.

Video  Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech nové soudce.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa